22 листопада
Завантажити ще

Білоруський журналіст Іван Марозка: Наша армія нелояльна до режиму Лукашенка

Білоруський журналіст Іван Марозка: Наша армія нелояльна до режиму Лукашенка
Фото: Brendan Hoffman/Getty Images/Особистий архів

Що відбувається у Білорусі? Спершу, за словами глави МЗС Білорусі Володимира Макея, в країні ввели режим контртерористичної операції у зв'язку з «провокаціями», що плануються, з боку «окремих суміжних держав». Але майже одразу один із працівників в білоруському КДБ заявив, що в республіці контртерористична операція не проводилася і не проводиться, а інформація, яка розповсюджується в інтернеті, є недостовірною.

– Наразі в республіці проводяться планові навчальні заходи з метою підтримки високого рівня готовності суб'єктів боротьби з тероризмом до виконання завдань за призначенням, – розповів співрозмовник агентства.

Про ситуацію в країні «КП в Україні» поговорила із журналістом Іваном Марозка, який донедавна працював в одному із незалежних ЗМІ у Гомелі.

Облав поки що немає

- Іване, що зараз відбувається в Білорусі?

- З 10 жовтня після наради Лукашенка перспектива можливої ​​мобілізації в країні стає все імовірнішою. Білорусь дедалі активніше втягують у війну. Вірити заявам Лукашенка про те, що цього не станеться, - безглуздо: всі його слова або спрямовані на пропаганду, або мають на меті вплинути на еліти.

- У п'ятницю в країні оголосили про контртерористичну операцію, а потім спростували цю новину. У чому, на вашу думку, тут каверза?

- Введення такого режиму дає ширші повноваження для дій силовиків. Вони можуть без ордера вриватися до будинків, користуватися засобами зв'язку цивільних, мають право зупиняти автомобілі та забирати їх.

У нас щодо цього кажуть: за нинішньої ситуації в Білорусі, коли масштаб репресій у країні зашкалює, контртерористична операція за великим рахунком нічого не змінила б. Нічого законного у діях білоруських силовиків давно вже нема.

Всі ці гучні заяви робляться для того, щоби показати: ми все контролюємо, ми тут влада! Режим тримається виключно на тотальному залякуванні. Усі заяви Лукашенка та його підданих не більше ніж залякування.

- А як білоруси ставляться до новин про військові навчання, контртерористичну операцію тощо?

- Обстановка у країні тривожна. Люди схвильовані ще з 24 лютого. Усі розуміють: війна не закінчилася, може статися що завгодно. Як поведеться режим у цій ситуації, передбачити складно, але чекати на щось хороше не доводиться. І Путін, і Лукашенко готові жертвувати будь-якою кількістю людських життів, щоби зберегти свою владу.

Обстановка в країні тривожна. Люди схвильовані ще з 24 лютого. Усі розуміють: війна не закінчилася, може статися що завгодно

Як це може не турбувати? Однак у Білорусі такої обстановки з облавами, як у Росії, поки що, звичайно ж, немає.

Серед моїх знайомих та близьких немає людей, які б підтримували агресію РФ проти України чи режим Лукашенка. Усі проти цієї війни. Тим більше, ніхто не збирається воювати.

- А не ваші знайомі? Чи багато людей підтримують дії Росії та режим Лукашенка?

- Якщо робити висновки з незалежних соцдосліджень, які публікують аналітики, прихильників війни та агресії проти України, м'яко кажучи, меншість. Ще у 2014 році лише невелика частина білорусів підтримувала дії Росії в Україні.

2020 року суспільство активно виступало проти режиму Лукашенка. Відповідно, ці люди не поділяють дії Путіна щодо України. Вони не можуть підтримувати імперські амбіції лідера РФ та його агресивну політику.

- Чому?

- Як мінімум тому, що 2020 року Лукашенко втримався саме завдяки Путіну. Відповідно, ніяких масових симпатій щодо дій Росії в Україні немає і бути не може. Звичайно, є люди, які підтримують режим, але це якась маргінальна меншість.

Говорити про боєздатність армії смішно

- Масової втечі людей призовного віку з Білорусі немає?

Побоюючись мобілізації, багато хто залишив країну взимку: ніхто не розумів, у якому форматі Білорусь братиме участь у війні

- Особливо ні. Це було помітно у 2020 та 2021 роки. Ті, хто ще не виїхав, гадають, як це зробити. Зараз ми не бачимо масової міграції з Білорусі: країна перебуває під жорсткими репресіями ще з 2020 року, дуже багато хто сидить за ґратами. Хто мав нагоду виїхати – вже поїхали.

Побоюючись мобілізації, багато хто покинув країну взимку: ніхто не розумів, у якому форматі Білорусь братиме участь у війні.

- Повістки поки що нікому не приходили?

- Серед моїх знайомих та друзів повісток ніхто не отримував. Так, у ЗМІ зустрічаються повідомлення про дзвінки з військкоматів, людям ставлять дивні питання, проте поки що нікого не мобілізують.

- А що робитимуть ваші знайомі у разі ескалації?

- Поїдуть або ховатимуться всередині Білорусі. Але точно не будуть  воювати!

- На вашу думку, наскільки великі ризики нападу білоруської армії на Україну?

– Після 24 лютого складно робити прогнози. На мою думку, ймовірність того, що режим Лукашенка активно вступить у війну, не надто велика. Однак виключати її не можна: дії влади не завжди піддаються раціональному аналізу.

- А що можете сказати про білоруську армію?

– Білоруська армія не настільки лояльна до режиму, як силовики. Того ж 2020 року протести придушувалися силами ОМОНу та КДБ. Ніколи в історії незалежної Білорусі військові не використовувалися для придушення протестів: Лукашенко так збудував вертикаль влади, щоби максимально спиратися на силові структури.

Мої друзі проходили термінову службу, і говорити про якусь боєздатність білоруської армії просто смішно

На армію він ніколи не спирався.

- А що говорять про боєздатність армії?

- Мої друзі проходили термінову службу, і говорити про якусь боєздатність білоруської армії просто смішно. Якщо Лукашенко вирішить воювати з Україною, то це буде абсолютна катастрофа для його режиму. Усі його рішення продиктовані бажанням утримувати узурповану владу.

Не виключаю, що можлива прихована мобілізація або стягування військ до кордону, але це малоймовірний сценарій.