22 листопада
Завантажити ще

Нові дрони: надважкий з Китаю, з лазерами зі США і «той, що розмножується» з Ізраїлю

Нові дрони: надважкий з Китаю, з лазерами зі США і «той, що розмножується» з Ізраїлю
Фото: Скрин відео Elbit Systems/LANIUS

Війна в Україні та успішне застосування на ній безпілотних літальних апаратів підштовхнули багато країн до розробки нових видів дронів. Зараз нові апарати з'являються майже щотижня. "КП в Україні" з'ясовувала, що і де з'явилося останнім часом.

Китай створив надважкий дрон

Так, Китай представив новий надважкий безпілотник Wing Loong-3 на авіасалоні Airshow China 2022 у китайському місті Чжухай. Апарат може застосовуватися для завдання ударів у глибокому тилу противника або довготривалого патрулювання району бойових дій.

Повідомляється, що апарат має дальність дії до 10 тисяч кілометрів і може нести до 16 ракет та бомб. Розробники заявляють, що серед іншого безпілотник може використовувати нову ракету класу "повітря - повітря" PL-10E. Wing Loong-3 зможе проводити такі операції, як розвідка на великій дальності та завдання ударів по цілях першорядної важливості. Також з його допомогою можна проводити довготривале повітряне патрулювання.

Також Китай на авіасалоні продемонстрував інші безпілотники з сімейства Wing Loong: Wing Loong-1E і Wing Loong-10A. Перший створювався як відповідь на американський розвідувально-ударний БПЛА MQ-1C Grey Eagle.

Крім цього, китайці розробили нові безпілотні вертольоти GQ580 і TD550. TD550 оснащений чотирма моторами та двома гвинтами. Довжина машини складає 10,5 м, а діаметр гвинта – 20 м. У його фюзеляжі розробники залишили багато місця, щоб перевозити вантажі. TD550 може підніматися на 6500 метрів.

Безпілотник Wing Loong-3. Фото: commons.wikimedia.org

Безпілотник Wing Loong-3. Фото: commons.wikimedia.org

США розробили дрони з лазерними ракетами

У США також розробили новий ударний безпілотник від компанії General Atomics, здатний нести 16 ракет Hellfire. Він вдвічі перевершує бойове навантаження безпілотників MQ-1C Grey Eagle і в чотири рази MQ-9 Reaper, які перебувають на озброєнні армії США.

Цей БПЛА буде більш пристосований до роботи в суворих умовах, а для його зльоту та посадки знадобиться менше 250 метрів. Це дозволить його запускати не лише з аеродромів, а, ймовірно, і з борту кораблів.

Керована ракета класу «повітря – земля» AGM-114 Hellfire спрямовується променем лазера або іншими системами і застосовується проти об'єктів з великим захистом з гелікоптерів, літаків, безпілотників, наземних транспортних засобів. Дальність застосування є однією з найбільших серед аналогічної зброї США та становить 9 кілометрів.

На даний момент характеристики апарату та його зовнішній вигляд залишаються невідомими, але до кінця року розробники планують розкрити цю інформацію.

Крім того, у НАТО випробували новий розвідувальний безпілотник Camcopter S-100. Він покликаний відстежувати ворожі кораблі та підводні човни у морі та передавати інформацію про них командуванню на суші.

Camcopter S-100 - це дрон з вертикальною системою зльоту та посадки, схожий на вертоліт. Як повідомила Schiebel, апарат оснащений блоком реле, електрооптичною та інфрачервоною камерою Wescam MX-8, а також датчиком передачі даних BlueScan виробництва Thales. Він долає до 200 км за один виліт і здатний діяти за будь-якої погоди. Оператор може керувати дроном вручну через спеціальну станцію або запрограмувати його на автономний політ за GPS. Наголошується, що Camcopter S-100 вже добре зарекомендував себе під час виконання військових та цивільних місій.

Раніше військові НАТО також отримали покращений БПЛА RQ-4D Phoenix. Компанія-виробник Northrop Grumman оснастила його новими датчиками, радарами та програмним забезпеченням для більш ефективного пошуку суден у морі.

Безпілотник Camcopter S-100. Фото: commons.wikimedia.org

Безпілотник Camcopter S-100. Фото: commons.wikimedia.org

Україна створює свої дрони

Турецька компанія Baykar, відома своїми безпілотниками «Байрактар», нині випробовує винищувач без пілота Kızılelma з українським двигуном. БПЛА зможе вести повноцінну повітряну битву.

Безпілотний винищувач Kızılelma. Фото: commons.wikimedia.org

Безпілотний винищувач Kızılelma. Фото: commons.wikimedia.org

В даний час у компанії тестують роботу двигуна в динаміці, вплив вібрації при русі по злітно-посадковій смузі, перехід на різні режими роботи і т.д. Проте безпілотник ще не відривали від земної поверхні.

Зазначають, що у Kızılelma використовуються турбореактивні двигуни АІ-25ТЛТ від української компанії «Мотор Січ». Він повинен забезпечити дрону швидкість до 800 км/год, 5 годин у повітрі, максимальну стелю до 12 км та бойове навантаження близько 1 тонни.

Але й українські компанії розробляють свої дрони. Компанія «Укрспецсистемс» розробила новий, стійкий до роботи в умовах радіоелектронної боротьби (РЕБ) безпілотний авіаційний комплекс "ШАРК". "ШАРК" сконструйований спеціально для проникнення на територію, що тимчасово контролюється ворогом, для проведення глибинної аеророзвідки та коригування, у тому числі західного далекобійного озброєння – зокрема HIMARS.

Комплекс

Комплекс "ШАРК". Фото: uk.wikipedia.org

"ШАРК", серед іншого, має надійний зашифрований зв'язок та камеру з 30-кратним оптичним збільшенням і додатковим цифровим зумом. Завдяки високонадійному модулю зв'язку та сучасній камерній системі безпілотник дозволяє заглибитись у тил ворога до 60 км та вести спостереження на відстані до 5 км від БПЛА до об'єкта.

Окрім цього, Державний концерн «Укроборонпром» розробляє ще один новий безпілотний літальний апарат для армії України. Це не просто камікадзе, як Shahed-136, а багатофункціональна платформа, на якій військові зможуть швидко замінити модулі, щоб підготувати машину до виконання різних бойових завдань, а не тільки для знищення цілей. За розрахунками розробників, новий БПЛА зможе нести 70-75 кг корисного навантаження. Дрон зможе пролетіти десь близько 1000 км.

Іран удосконалює свої «камікадзе»

Командувач військово-морськими силами Ірану контр-адмірал Шахрам Ірані повідомив про те, що на озброєння приймаються нові ударні гелікоптери та безпілотні літальні апарати великої дальності дії.

Йдеться про безпілотника Arash-2. Інформації про нього не надто багато. Поки що відомо, що він може вражати ціль на відстані до 2 тисяч кілометрів. Спостерігачі порівнюють цей апарат із крилатою ракетою, але з меншою швидкістю польоту. Поки що не зовсім зрозуміло, наскільки добре цей дрон здатний маневрувати. Якщо апарат оснащений реактивним двигуном, він швидше за все літає на середніх висотах для кращої дальності.

- Вперше ми отримаємо військово-морські ударні вертольоти, які нададуть велику допомогу в морських операціях, особливо у супроводі суден. В області безпілотників ми поповнимо флот сучасними дронами з дальністю польоту понад 2000 км. З цими апаратами ми зможемо діяти в будь-якій частині світу, і ми маємо різні досягнення в галузі ракетних комплексів, - повідомив Шахрам Ірані.

Ізраїль випустив дрон, що «розмножується»

Ізраїльська оборонна компанія Elbit Systems випустила автономний безпілотник-"камікадзе" Lanius (на головному фото). Пристрій представляє собою маневрений гоночний квадрокоптер з низкою можливостей розвідки, картографії та класифікації цілей на основі ІІ, а також здатністю вибухати при необхідності.

Lanius призначений для пересування групами по три штуки, розташовуючись на вершині більшого безпілотника типу материнського корабля, доки вони не будуть розгорнуті. Простіше кажучи, великий безпілотник грає роль носія, випускаючи маленькі БПЛА у місці, призначеному для виконання бойового завдання.

Його максимальна злітна вага становить 1,25 кг, включаючи смертельний або несмертельний боєзаряд вагою до 150 г. Дрон пов'язаний з бойовим роєм Elbit для автономних польотів кількох дронів.

Поодинці або у складі рою Lanius призначений для проникнення на територію та початку автономного її картування (зйомка потрібної території та на підставі отриманих кадрів складання карти території противника. – Ред.) з використанням можливостей ІІ та систем запобігання зіткненням. Lanius призначений для виявлення людей і намагається класифікувати їх як дружніх чи ворожих, комбатантів чи некомбатантів, озброєних чи неозброєних. При виявленні збройної загрози він пропонує оператору-людині "вразити" ціль, використовуючи будь-яку зброю, що є на борту. При цьому завжди є керуючий при використанні Lanius.