25 листопада
Завантажити ще

Годинник Судного дня скоро проб'є «кінець всього»

Годинник Судного дня скоро проб'є «кінець всього»
Фото: Jamie Christiani/Bulletin of the Atomic Scientists

Годинник Судного дня перевели ще на 10 секунд уперед через війну в Україні. Тобто це наближає «кінець світу». Тепер до умовної «півночі» залишається лише 90 секунд. За словами вчених, переведення стрілок годинника на 10 секунд максимально наблизило людство до глобальної катастрофи.

Рішення про переведення годинника приймають лауреати Нобелівської премії

Годинник Судного дня – це символічний хронометр, проєкт американського журналу вчених-атомників Bulletin of the Atomic Scientists, запущений 1947 року творцями першої атомної бомби.

Стрілки годинника не лічать час у традиційному розумінні, а є як би втіленням почуття тривоги людства за своє майбутнє. Спочатку вони лічили час умовної близькості атомної війни, а потім у логіку руху стрілок додали небезпеку техногенних катастроф, вірусів, падіння великого метеорита та інше. Коли годиннику дали старт, він показував 23.53. Умовно апокаліпсис настане по них опівночі.

Рішення про переведення стрілок приймає рада директорів журналу з допомогою зовнішніх експертів, серед яких 18 лауреатів Нобелівської премії. Таким чином, члени ради, які приймають рішення про "переведення стрілок" на цьому годиннику, попереджають світ, що цивілізація сьогодні знаходиться ближче до апокаліпсису, ніж будь-коли. Вчені зазначають, що у галузі міжнародної безпеки ситуація наразі гірша, ніж навіть у роки холодної війни. Основними небезпеками для людства, як і раніше, залишаються загроза ядерної війни та зміна клімату.

Найчастіше годинник переводили під час холодної війни

У 1947 році, в момент запуску проєкту, він показував 23.53, проте вже 1949-го, коли слідом за американцями першу ядерну зброю випробовував СРСР, пересунувся на 23.57. Після чотирьох років через випробування двома наддержавами термоядерних бомб годинник Судного дня показував 23.58 – 2 хвилини до глобальної катастрофи.

1960 року ситуація дещо покращилася, і годинник повернувся на свою початкову позначку 23.53, а вже 1963-го хвилинна стрілка відійшла ще на 5 хвилин. Це було пов'язано з підписанням США та СРСР договору про заборону ядерних випробувань, до якого згодом приєдналися ще понад 100 країн.

Чергове загострення сталося 1974 року. Після того як Індія випробувала ядерну бомбу, автори проєкту посунули стрілки годинника, що відраховує час до глобальної катастрофи, на 23.51.

Істотно погіршилася ситуація у світі також у 1984 році - СРСР ввів свої війська до Афганістану, через що відносини між двома наддержавами знову стали напруженими. Стрілки годинника Судного дня завмерли на позначці 23.57 – 3 хвилини до півночі.

Однак після закінчення холодної війни настала чергова відлига. США скоротили стратегічний арсенал після розвалу свого головного супротивника. 1991 року стрілки на циферблаті годинника Судного дня відійшли на рекордну позначку – 23.43, тобто 17 хвилин до півночі. Цей випадок став унікальним в історії проєкту і більше ніколи не повторювався.

З того часу вчені переводили стрілки годинника в основному тільки вперед, символізуючи, що людство неухильно рухається до глобальної катастрофи. Через випробування ядерних бомб, які провели 1998 року Індія та Пакистан, на циферблаті з'явилася позначка 23.51. Іншою точкою неповернення став теракт 11 вересня 2001 року, коли "Аль-Каїда" зруйнувала "Вежі-близнюки". Тоді стрілки годинника на 2 хвилини просунулися і годинник почав показувати 23.53.

Трамп на 30 секунд наблизив апокаліпсис

Розробки ядерної зброї Північною Кореєю та Іраном у 2007 році наблизили людство ще на 5 хвилин до загибелі. У 2017 році годинник перевели на 30 секунд вперед через різкі висловлювання президента США Дональда Трампа та зростання націоналістичних настроїв у світі. Трамп перед вступом на посаду заявив, що США мають посилити ядерний потенціал.

У 2018 році годинник переводився через провокаційні дії США та Північної Кореї, що, на думку авторів проєкту, могло стати причиною початку ядерної війни.

Останній раз годинник Судного дня був переведений на 100 секунд уперед у січні 2020 року. Тоді вчені зазначали, що у галузі міжнародної безпеки ситуація гірша, ніж навіть у роки холодної війни.

"Ситуація у галузі міжнародної безпеки є жахливою не лише тому, що ці погрози існують, а й тому, що світові лідери дозволили зруйнуватися міжнародній політичній інфраструктурі для протидії їм", - заявили тоді вчені.

Так, було зруйновано або підірвано кілька великих угод та переговорів щодо контролю над озброєннями. "Політичні конфлікти, пов'язані з ядерними програмами в Ірані та Північній Кореї, залишаються невирішеними і навіть загострюються. Російсько-американська співпраця в галузі контролю над озброєнням та роззброєнням практично відсутня", - повідомляють вчені.

Крім того, багато урядів використовували кібернетичні кампанії дезінформації, щоб посіяти недовіру до інститутів серед націй, підриваючи внутрішні та міжнародні зусилля щодо зміцнення миру та захисту планети.

Загалом годинник Судного дня переводили 26 разів.