Комітет національної премії імені Тараса Шевченка назвав переможців 2023 року, яких не назвали 9 березня. У фейсбуці комітету повідомили, що 15 лютого визначили переможців у пʼяти номінаціях: “Література”, “Публіцистика, журналістика”, “Літературознавство і мистецтвознавство”, “Музичне мистецтво”, “Кіномистецтво”. Комітет вніс Володимиру Зеленському подання про присудження національної премії та проєкт відповідного указу президента України.
КАЛИТКО Катерина Олександрівна, поетеса – за книгу поезій «Орден мовчальниць»
КОМПАНІЧЕНКО Тарас Вікторович, БЕРЕЖНЮК Максим Павлович, ДАНИЛЕЙКО Северин Володимирович, КРИСЬКО Ярослав Андрійович, ОХРІМЧУК Сергій Михайлович, виконавці гурту «Хорея Козацька» – за авдіоальбом «Пісні Української революції»
НАЗАРЕНКО Михайло Йосипович, літературознавець – за книгу «Крім «Кобзаря». Антологія української літератури. 1792-1883» у двох частинах
ПОРТНІКОВ Віталій Едуардович, журналіст – за публіцистичні статті та виступи останніх років
ЦІЛИК Ірина Андріївна, режисерка – за документальний фільм «Земля блакитна, ніби апельсин»
Журналіст Виталий Портников привітав лауреатів на своїй сторінці у Фейсбук та подякував за привітання. Літературознавець, доцент кафедри східнослов’янської філології інститута філології КНУ Михайло Назаренко написав, що “надзвичайно вдячний Шевченківському комітету, видавництву Laurus – і, звісно, Силам оборони України, без яких тут не було би нічого”.
Катерина Калитко згадала, що колись сімнадцятирічними вони з Іриною Цілик разом отримали відзнаку конкурсу читаної поезії "Молоде вино". Вона подякувала колегам із PEN Ukraine, які вирішили її номінувати.
- Державна премія для неконформного автора завжди була етичною дилемою, хай і гіпотетичною. Все-таки складним шляхом довелося йти, щоби повернути собі Україну в інституційному вимірі, навіть уже після відновлення незалежності. Але саме цьогоріч я матиму за високу честь прийняти головну відзнаку своєї країни героїв, яка веде вирішальну війну, - написала поетеса.
Ірина Цілик написала, що для неї дуже велика честь отримати Шевченківську премію за дебютний фільм.
Голова комітету премії Юрій Макаров заявив, що цьогоріч комітет постав перед проблемою: у змаганні мають право брати участь твори, оприлюднені не пізніше, ніж за півроку до подання. Таким чином, у конкурсі представлені роботи, створені до початку повномасштабної війни. Виходить, головна премія країни не повною мірою виконує своє основне призначення: фіксувати тенденції розвитку національної культури та служити орієнтиром мистецькій спільноті. Голова комітету звернувся до президента з проханням доповнити існуючі номінації додатковим конкурсом «За внесок у перемогу». Переможці будуть оголошені 22 травня, в день перепоховання Шевченка у Каневі.
Шевченківська премія – найвища нагорода України у галузі культури та мистецтва, а також у гуманітарній сфері. Проводиться щорічно з 1962 року.