25 листопада
Завантажити ще

В РФ загубили контейнер з радіоактивним цезієм – шукають вже тиждень

В РФ загубили контейнер з радіоактивним цезієм – шукають вже тиждень
Фото: uc.kr.ua

У Росії вже тиждень триває пошук радіоактивного цезію-137, втраченого геологами під час поїздки на місце досліджень у Сибіру. Компанія, що втратила контейнер, вже запропонувала нагороду у 200 тисяч рублів тому, хто знайде. Інцидент стався в Іркутській області, де працюють дві пошукові бригади дозиметристів.

За інформацією російських ЗМІ, геологи втратили контейнер під час поїздки на місце геофізичних досліджень через негоду, коли потрапили у хуртовину. Подія відбулася 12 січня, проте компанія повідомила про зникнення цезію-137 лише 16 січня.

Цезій-137 використовується у геофізичних дослідженнях, і, за словами компанії, поки матеріал у контейнері і контейнер не пошкоджений, небезпеки немає. Соцмережі висловлюють гіпотези щодо можливого продажу контейнера або навіть висувають версії про те, що інцидент може мати більш складний сценарій.

Цезій-137 є радіоактивним ізотопом і може викликати серйозні наслідки для навколишнього середовища і здоров'я людей:

Може поглибитися в ґрунті, що призводить до забруднення ґрунту в районі викиду. Це може вплинути на рослини та ґрунтові мікроорганізми.

Якщо цезій-137 потрапить у водойму, він може розповсюджуватися через воду, впливаючи на водні екосистеми та водних організмів.

Радіоактивний цезій може концентруватися в тканинах тварин через прийом їжі або води. Це може викликати радіаційні ефекти у тварин і впливати на їх здоров'я та репродуктивну функцію.

Люди  можуть вступити в контакт із цезієм-137 через споживання забруднених продуктів (наприклад, риби, яка містить цезій), вдихання забрудненого повітря або контакт зі забрудненими об'єктами.

Довготривалий контакт із радіоактивним цезієм може збільшити ризик виникнення радіаційних захворювань, таких як рак.

Цезій-137 може взаємодіяти з іншими радіоактивними речовинами, підсилюючи їхні наслідки для навколишнього середовища та здоров'я.

  • Цезій, він же радіоцезій, утворюється переважно при розподілі ядер у ядерних реакторах та ядерній зброї. За даними хіміків та біологів, цезій-137 – один із головних компонентів радіоактивного забруднення біосфери. Крім того, що він міститься в радіоактивних відходах відповідних підприємств, він ще й здатний накопичуватися у ґрунті та в мулі.  
  • В Україні цезій-137 відомий багатьом після «радіаційного інциденту у Краматорську». У 1980-1990 роках у цьому місті на вулиці Гвардійців Кантемирівців раптово почали вмирати люди. Спочатку померла 18-річна дівчина, за рік - її 16-річний брат, потім їхня мати. До спорожнілої квартири в'їхала нова родина. Смерті продовжились.