Завантажити ще

Уран, титан, літій, графіт: скільки в Україні стратегічних ресурсів, про які говорив Зеленський

Уран, титан, літій, графіт: скільки в Україні стратегічних ресурсів, про які говорив Зеленський
Фото: nadra.info

У представленому Україні « Плані перемоги » Володимир Зеленський підкреслив, що «Україна має стратегічні ресурси на трильйони доларів – зокрема, уран, титан, літій, графіт». І глава держави пропонує партнерам спільно їх захищати та на них заробляти.

За даними ООН, на території України знаходяться родовища 21 рідкісноземельного елемента з 30 рідкоземів, які Євросоюз називає критичною сировиною для виробництва високотехнологічної продукції (у тому числі військової). Серед них – літій, кобальт, скандій, графіт, тантал, ніобій та інші. Загалом Україна має не менше 5% світових запасів цього багатства. Розвідано 22 родовища, частина їх розробляється. Журналіст Коротко про дізнавався деталі про чотирьох з них, згаданих президентом.

Уран

Україна входить до десятки країн за запасами урану. Його виробництво сягає 1000 тонн на рік (це близько 1% світового). Видобуванням та переробкою уранової руди займається єдине в Україні підприємство – «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (СхідГЗК) у м. Жовті Води (Дніпропетровська область), яке здатне повністю забезпечити потреби атомної енергетики держави у природному урані.

Довідка: уран використовується для виробництва ядерного палива для АЕС. Уран з такою високою часткою ізотопу U-235 застосовується на флоті в ядерних силових установках (наприклад, на підводних човнах), в ядерній зброї та деяких дослідницьких реакторах.

Східний гірничо-збагачувальний комбінат. Фото: vostgok.com.ua

Східний гірничо-збагачувальний комбінат. Фото: vostgok.com.ua

Титан

За розвіданими покладами титану Україна також знаходиться у першій світовій десятці, забезпечуючи 7% світового виробництва. За підрахунками, у надрах країни міститься понад 20% світових запасів титану (дані про запаси титанових руд в Україні – державна таємниця та розголошенню не підлягає).

В Україні 27 родовищ титану, точніше ільменіту – руди, що містить титан. Розробляється десь десята частина розсипних родовищ, а для видобутку на інших ділянках потрібно будівництво необхідної інфраструктури. Ільменіт видобувається у Дніпропетровській та Житомирській областях, а також на приватному підприємстві у Кіровоградській області.

Довідка: титан використовується для виготовлення компонентів у виробах аерокосмічної та морської промисловості, для виробництва військових машин та механізмів, у медицині, спорті, електроніці тощо.

Видобуток ільменіту – титановмісної руди. Фото: gmk.center

Видобуток ільменіту – титановмісної руди. Фото: gmk.center

Літій

Україна є однією з країн із великими запасами літію (за зразковими оцінками, до 10% світових запасів та третина від запасів у Європі) – близько 500 тис. тонн. Але все це приблизні цифри, оскільки інформація про літієві поклади в Україні також є держтаємницею. Видобуток літію в Україні зараз не ведеться.

Відомо, що в нашій країні чотири родовища літію: два у Кіровоградській області, по одному у Донецькій та Запорізькій областях. Останнє родовище зараз знаходиться на окупованій території Запорізької області, а Шевченківське на Донбасі – неподалік Покровська, всього за кілька кілометрів від лінії фронту.

Шевченківське родовище ще не розроблялося, хоча австрійська компанія European Lithium успішно завершила операцію з купівлі українського підприємства ТОВ «Європейський літій Україна», що має ліцензії на розробку літієвих родовищ. Але навряд чи на Шевченківському розпочнуться якісь роботи через близьку лінію фронту.

Натомість представники російського «Атомредметзолота» вже поклали око на Шевченківське родовище та повідомили, що «подали заявку на отримання «ліцензії» [на видобуток літію] до Мінприроди Росії».

Довідка: літій активно використовується у світі для створення літій-іонних акумуляторів для електромобілів, а також в електроніці, авіабудуванні, металургії, будівництві, фармакології, лазерній техніці, пристроях очищення та регенерації кисню тощо. Також літій необхідний для ядерної енергетики, він єдине доступне джерело отримання тритію (що використовується в дослідженнях з термоядерного синтезу та термоядерної зброї). Крім того, літій застосовується при виготовленні стрижнів, що регулюють систему захисту реактора.

Шевченківське родовище літію зараз перебуває біля лінії фронту. Фото: inventure.com.ua

Шевченківське родовище літію зараз перебуває біля лінії фронту. Фото: inventure.com.ua

Графіт

За даними Держгеонадр, Україна входить до п'яти провідних країн світу за обсягами розвіданих запасів графіту. Наразі розвідано шість графітових родовищ у чотирьох графітоносних районах: Бердичівський, Побузький, Криворізький та Приазовський. Експлуатується лише одне: графіт видобувається у Завальєвському родовищі, на лівому березі річки Південний Буг, на межі Одеської та Кіровоградської областей. Основна частина родовища знаходиться у Гайворонському районі Кіровоградської області.

Довідка: графіт використовується для виробництва анодів у літій-іонних батареях, сповільнювачів нейтронів в ядерних реакторах, для отримання синтетичних алмазів, як добавка для виробництва сталі та при отриманні хімічно активних металів методом електролізу, для захисту інших матеріалів від зовнішнього впливу. Також з графіту одержують найновіший матеріал графен, який використовується в багатьох галузях – від пошиття одягу до виготовлення сонячних батарей.

Завальєвське родовище графіту. Фото: zvgraphit.com.ua

Завальєвське родовище графіту. Фото: zvgraphit.com.ua