Аграрії обіцяють, що вже за 2-3 тижні розпочнеться сезон аспарагуса (спаржі). Звісно, якщо погодні умови змилостяться і дозволять. Про користь спаржі, як правильно і смачно її приготувати, а також про те, як рослину виростити на власній грядці, - у матеріалі Коротко про.
Працівники компанії «Спаржа Волині» записують прізвище та телефон до спеціальної таблиці. Це довжелезний список тих, хто очікує на свіжий врожай спаржі. Люди заздалегідь стають в онлайн-чергу щоб придбати хоча б 2 кілограми делікатесних стебел. А все тому, що аспарагус в Україні у тренді. Та через короткий (всього 2 місяці) сезон на всіх врожаю не вистачить.
Факт: спаржа популярна у всьому світі. Кажуть, що король Франції Людовік XIV наказав побудувати спеціальні теплиці, щоб він міг насолоджуватися спаржею увесь рік. Звідси і виникла народна її назва "їжа королів" Страви з неї є в меню будь-якого фешенебельного ресторану. Обов’язково продається у великих мережевих супермаркетах та на ринках. Щоправда, ціна кусається - від 600 грн за кілограм (це торік). Аграрії пояснюють цінову політику тим, що надто вже примхлива рослина. Мовляв, до першого врожаю, який буде аж на 3-му році вирощування, добряче випробує на міцність нерви навіть городників-професіоналів.
Але якщо труднощі не лякають, а похрумтіти свіжою і власноруч вирощеною спаржею хочеться, ось декілька порад. Перш за все, треба визначитися з сортом. Стебла аспарагуса мають бути ніжними, приємними на смак, з низьким вмістом волокон. Краще обирати з німецьких сортів та тих, які вирощують у Нідерландах (там її називають «білим золотом»).
Спаржу можна виростити самостійно з насінини або з саджанця. Більш реальним є другий варіант. До речі, рослина багаторічна, за хороших умов плодоноситиме до 15 років. Обирайте міцні корінчики, без плям і прим’ятих місць. Як тільки ґрунт достатньо прогріється (приблизно друга половина квітня), можна висаджувати.
Але де? Місце для плантації аспарагуса треба обирати так само ретельно, як і сорт. Добре ростимуть стебла лише на сонячній ділянці, захищеній від вітру. І тінь, і протягів спаржа не любить.
- А ще мають бути певні ґрунти: піщані та супіщані, - кажуть Коротко про у компанії «Спаржа Волині». – Також важливо, аби на глибині від 30 см не було покладів глини, спаржа її не любить, а має великий корінь.
Місце обрали, берімося за роботу. Ретельно перекопуємо землю на грядці, розпушуємо ґрунт. Це доведеться робити досить часто і акуратно, щоб не пошкодити ніжні стебла й корені рослини. Висаджуємо саджанці з відстанню 20-30 см між ними. Пам’ятаємо про правильний полив (має бути легка вологість ґрунту). Якщо ж для рослини буде занадто сухо, то стебла гірчитимуть.
Спаржу необхідно підживлювати. І не економити на добривах. Від цього залежить врожайність. А ще аспарагус часто страждає від всіляких хвороб та шкідників. Особливо докучає цій культурі спаржева муха, личинки якої вгризаються у середину пагонів і рухаються по стеблу. Уражені пагони перестають рости, стають брудно-коричневими, засихають. Аграрії скаржаться, що зі спаржевою мухою важко боротися - живуча комаха. Доводиться навіть викидати частину врожаю.
Плануєте в перший же рік збирати врожай? Відкиньте ці мрії, тому що рослини повинні добре розвинути кореневу систему. Збір врожаю починають з другого року після посадки. Спаржу збирають, коли пагони досягнуть висоти 15-20 см.
І щодо зимівлі. Холодні зими для аспарагуса – смерть. Обов’язково треба подбати про укриття для рослин торфом або ж звичайною землею.
Спаржу можна виростити самостійно з насінини або з саджанця. Більш реальним є другий варіант. Фото: ФБ Спаржа Волині
Усі ці танці з бубоном навколо спаржі цілком компенсуються її делікатним смаком. Зелений аспарагус на смак ніжний і трохи нагадує молодий горошок.
- Якщо ви ніколи не їли пагонів, то раджу почати з зеленої спаржі, - радять менеджери компанії «Спаржа Волині». – Її можна готувати будь-яким способом. Головне – не перетримати на вогні, щоб вона не розлізлася. І добряче посоліть спаржу. Смакота неймовірна! Фіолетова вважається салатною, вона ніжніша і солодша, біла - росте в землі, має особливий горіховий смак.
Але не лише за смак цінують спаржу. Виявляється, це лікарська рослина. Вчені довели, що аспарагус містить велику кількість цінних для організму людини вітамінів та мінералів, а саме:
Окремо згадаймо фолієву кислоту. Спаржа надзвичайно багата на цю поживну речовину. А як всім відомо, фолієва кислота особливо корисна для вагітних, адже запобігає порушенню розвитку плода.
Також спаржа покращує здоров’я кісток, волосся та шкіри, а ще:
І є потужним афродизіаком (погляньте на її форму). Дієтологи узагалі кажуть, що спаржа - це природна віагра, тільки без протипоказань.
А якщо додати до всього вище сказаного той факт, що аспарагус ще й низькокалорійний (в 100 г всього 30 калорій), то розуміємо його шалену популярність серед гурманів та кулінарів.
Аспарагус не продають поодинокими стеблами, а приготувати й, що важливо, з’їсти одразу кілограм навряд чи вийде. Тому треба знати, як правильно зберігати спаржу.
Найкраще – у холодильнику при температурі +2...+4 градуси і вологості 90%. Попередньо пагони трохи підрізати і поставити у вазу з водою, як квіти. В таких умовах спаржа буде свіжою днів 10-15. Але не забувайте регулярно перевіряти стебла, чи не стали вони м’якими. В такому разі спаржа вже зіпсована.
Овоч легкий у приготуванні – достатньо відварити декілька хвилин у окропі або ж на пару, засмажити на пательні або ж на грилі. Фото: ФБ Спаржа Волині
Зелена свіжа спаржа без термічної обробки смакуватиме у салатах. А загалом овоч легкий у приготуванні – достатньо відварити декілька хвилин у окропі або ж на пару, засмажити на пательні або ж на грилі.
Також можна запекти спаржу з грибами у духовці.
Інгредієнти:
Розігрійте духовку до 220 градусів. Тим часом спаржу потрібно помити та обрізати кілька сантиметрів твердої нижньої частини. Ножем зняти тонку шкірку з нижньої половини кожного стебла.
Спаржу і нарізані гриби перемішати у мисці, посолити-поперчити, викласти на змащене олією деко. Запікати 12–15 хвилин, пагони мають трохи підрум’янитися.
Можна подавати з зеленню, соусами або ж тертим сиром.