На сайті Верховної Ради з’явився текст законопроєкту, що передбачає добровільну мобілізацію осіб, які досягли граничного віку перебування на військовій службі, – однорічний контракт для чоловіків 60+. Документ розроблений групою народних депутатів і має сприяти «створенню ефективної армії, в якій кожен на своєму місці», - йдеться у пояснювальній записці. Що конкретно це означає - у матеріалі Коротко про.
Під час дії воєнного стану, який був оголошений 24.02.2022 року і постійно пролонгується, військовозобов’язаними вважаються чоловіки віком від 18 до 60 років. З настанням граничного віку людина має право звільнитися зі служби або на добровільних засадах продовжити її ще на 5 років. Останнє правило поширюється тільки на тих, хто вже перебуває у війську. З цивільного життя у 60+ брати людей у ЗСУ забороняє закон. Депутати пропонують зняти це обмеження, стверджуючи, що з початку великої війни така вікова категорія виявила активне бажання долучитись до захисту держави.
Автори законопроєкту також акцентують на тому, що громадяни 60+ часто мають високий рівень особистої мотивації, а також володіють багаторічним життєвим і професійним досвідом.
«Наявність різного роду технічних знань (часто унікальних) серед осіб старшого віку є надзвичайно цінним ресурсом в умовах широкомасштабних бойових дій, де потрібні не лише фізичні навички…» - йдеться у пояснювальній записці.
Вікових рамок законопроєкт не містить, теоретично 60+ може розтягнутися і до 100 років. Однак є певні умови, через які пенсіонери не шикуються в черги до ТЦК. Щоб з людиною старшого віку підписали контракт на посаду рядового, сержантського чи старшинського складу, вона повинна:
Претенденти на посади молодшого або старшого офіцерського складу мають додатково пройти погодження свого зарахування у Генеральному штабі.
Контракт з добровольцями 60+ пропонують підписувати на один рік з подальшим правом на перепідписання. Однак для них є умова, якої не мають молодші добровольці: «пенсіонерам» встановлюють 2 місяці випробувального терміну. Не справився – вертайся додому.
До ініціативи депутатів суспільство в принципі поставилося схвально, адже йдеться не про примус, а про добру волю.
- Чимало чоловіків у віці 60 років і більше мають хорошу фізичну форму та ще й можуть дати фору молодим. До штурмових бригад вони не підуть, але можуть бути вправними артилеристами. Найбільша ймовірність, що таких братимуть в служби забезпечення – водіями, механіками, слюсарями, інженерами. Є багато цивільних професій, які потрібні в армії. Якщо людина все своє життя працювала з технікою, то в ремонтному цеху вона буде незамінним фахівцем, - каже військовий експерт Олег Жданов.
Експерт припускає, що особи 60+ також можуть працювати в ТЦК та СП, на складах, у логістиці. А от до випробовування на 2 місяці ставиться з пересторогою.
- Армія – це дзеркало суспільства. А у цивільному житті ми добре знаємо, як використовується випробувальний термін. Найманого змушують працювати, потім платять половину обіцяного або зовсім нічого не платять і виганяють на вулицю. Навіть Трудовий кодекс дозволяє на термін випробування зменшувати працівнику заробіток. Якщо закон буде ухвалено, необхідно, щоб Кабмін детально розписав у своїй постанові, що таке випробувальний термін, хто оцінює його результати і як оплачується цей час, - зазначає Олег Жданов.
Є в законопроєкті і шпаринка для корупції. Всім відомі скандали з громадськими активістами, які числяться при військових частинах, місяцями не показуючи туди носа.
- Знаємо ми також, що мобілізовані будують чи охороняють дачі військових високопосадовців, обслуговують їхні приватні автомобілі, - нагадує експерт.
Вимальовується перспектива, що на зручні посади в тилу командири різних рівнів зможуть прилаштовувати своїх батьків, дядьків чи батьків дружин. Втім, роздача синекур і зараз не дивина, пенсіонери тут не зроблять революції.
Військовий експерт Ігор Романенко нагадує, що ефективна армія – це та, де на одного штурмовика приходиться 3 – 5 чоловік обслуговуючого персоналу.
- Люди старшого віку багато корисного можуть зробити для ЗСУ. Людей в армії не вистачає, треба шукати різні способи, як її поповнювати. Зрозуміло, що в 60+ в окопи не відправлять. Тому треба врешті реалізовувати справедливу і повну мобілізацію з 18 років. Бо ворог займає території, і наших всіх хлопців такого віку, які там знаходяться, підгрібає і примушує воювати проти своїх. Тому ми маємо робити вибір – чи всі воюватимемо з ворогом, чи будемо миритися з тим, що відбувається на окупованих територіях, - висловлює своє бачення генерал-лейтенант у відставці.
У Міністерстві охорони здоров’я складають списки медиків, які підлягатимуть мобілізації. На початку цього року Кабмін видав постанову, якою дозволив бронювати 100% медпрацівників закладів охорони здоров’я державної та комунальної форм власності, громадського здоров’я, установ, що провадять експертизи, центрів крові. Але надійшов запит від Міноборони, що ці положення треба переглянути.
У МОУ запевняють, що розбронювання не буде масовим. В армію призиватимуть дефіцитних фахівців, які пройшли підготовку за військово-обліковими спеціальностями. Це медсестри і медбрати (санітарні інструктори), фельдшери, військовозобов’язані особи офіцерського складу з підготовкою за фахом “лікувальна справа» (сімейний лікар). Для останніх передбачено контракт на один рік.
«Розбронювання буде точковим, погодженим з МОЗ і обласними департаментами. Його мета - не зняти захист із усіх, а забезпечити на передовій надання медичної допомоги пораненим», - кажуть у Міноборони.
- На фронті гине багато медиків, в тому числі під час евакуації. Ця дронова війна дозволяє ворогу далеко бачити. Особливо він відстежує стабілізаційні пункти (місце, де надається перша допомога після поранення. – Ред.) і б’є по них, поки геть не розіб’є , - пояснює ситуацію Олег Жданов.