О сьомій годині вечора в четвер, 8 травня, з труби над Сікстинською капелою пішов білий дим і пролунав дзвін. Конклав зі 133 кардиналів, що зібрався напередодні, з четвертої спроби голосування (і це був найкоротший конклав в історії, що тривав лише 25 годин) вибрав нового, 267-го, Папу Римського.
Лідером 1,4 мільярда прихильників католицької віри вперше в історії Римської католицької церкви став північноамериканський кардинал – 69-річний Роберт Прево. Коротко про - про нового Папу Римського, який взяв собі ім'я Лев XIV.
Відкриємо таємницю конклаву. Після того як за результатами голосування з'ясувалося, що один із кардиналів набрав дві третини голосів виборців, до нього звернувся кардинал від імені колегії виборців зі словами латинською мовою: «Чи ти приймаєш канонічне обрання Верховним понтифіком?».
Отримавши згоду, кардинал запитав: «Яке ім'я ти обираєш?». Після цього глава Відділу папських богослужінь, наділений функцією нотаріуса і який заручився двома церемоніймейстерами як свідками, склав документ, що підтверджує згоду нового Папи та вибір імені.
У Сікстинській капелі відбулася коротка церемонія привітання нового Папи. Після цього кардинал-протодіакон Домінік Мамберті з'явився на Лоджії благословень і оголосив народу про обрання Папи, а також сповістив знаменитою формулою Annuntio vobis gaufium magnum: habemus Papam! І назвав ім'я – Роберт Франциск Прево, який прийняв ім'я Папи - Лев XIV.
Роберт Франциск Прево народився 1955 року в Чикаго (США), йому 69 років. Він місіонер-августинець, член Ордену святого Августина. Був кардиналом, префектом Дикастерії у справах єпископів і президентом Папської комісії з Латинської Америки, куди був призначений Папою Франциском 30 січня 2023 року. Він має ступінь бакалавра наук з математики, отриманий в католицькому університеті Вілланова в 1977 році. А через рік після цього він вирішив стати священником і вступив до Ордену святого Августина.
Роберт Прево відомий своєю місіонерською роботою в Перу, де служив єпископом у Чиклайо і став натуралізованим громадянином цієї держави. Його діяльність була зосереджена на зміцненні католицької віри у регіоні та підтримці місцевих громад. Досвід роботи в Латинській Америці зробив його помітною фігурою серед кардиналів, пов'язаних із Глобальним Півднем. А як префект Дикастерії у справах єпископів, Прево грав ключову роль у призначенні єпископів по всьому світу, що робило його впливовою фігурою в Римській курії.
Прево входив до 20 потенційних кандидатів на пост Папи Римського після смерті Франциска. Був відомий своєю помірною позицією, без жодних радикальних відхилень. Вважається центристом, але з деяких ключових соціальних питань сприймається як прогресивний священник. Він давно підтримує маргіналізовані групи, як і Папа Франциск, який захищав мігрантів та бідних.
Новий Папа - поліглот: говорить англійською, іспанською, італійською, французькою, португальською мовами, може читати латиною та німецькою. Не балакучий, говорить завжди дуже обережно та обдумано. Досить закрита людина, за повідомленнями людей, які його знають, але при цьому дуже рішучий і зрозумілий.
Чому Папа – Лев? З високою ймовірністю можна припустити, що ім'я відсилає до Папи Лева XIII, який прославився своєю справедливістю і працьовитістю.
Після обрання нового Папи з'явилися загалом схвальні відгуки про вибір кардиналів. Зрозуміло, що обрання американця понтифіком стало несподіванкою. "Схоже, це буде продовження лібералізації [Папи] Франциска", - сказав в інтерв'ю The Independent католицький священник і блогер Ед Томлінсон.
А за словами преподобного Джеймса Мартіна, папського оглядача ABC News, Папа Лев почав вимальовуватися як фаворит на папський престол ще за кілька днів до початку конклаву. Після оголошення про призначення нового Папи Мартін повідомив ABC News у четвер, що знає Прево, описавши його як «дуже приземлену» та «дуже добру і стриману людину».
Чикагці одразу ж зраділи звістці про те, що перший американський Папа був уродженцем їхнього міста. Отець Вільям Лего, пастор церкви св. Турибія в Чикаго, знав нового Папу, коли вони були молодими семінаристами в Мічигані. «Вони [кардинали] обрали хорошу людину. Він завжди мав це почуття усвідомлення бідних і спроби допомогти їм», - сказав Лего в коментарі The New York Times.
Преподобний Фідель Пурісака Віджіл, директор зв'язків із громадськістю колишньої єпархії в Чиклайо, згадує, як кардинал Прево щоранку вставав і снідав зі своїми колегами-священниками після прочитання молитов. "Незалежно від того, скільки у нього проблем, він зберігає гарний настрій і радість", - написав Пурісака в електронному листі на адресу видання ABCNews7.com.
Найбільша італійська газета La Repubblica нагадала, що ще 25 квітня описала майбутнього Папу Лева як «космополіта та сором'язливого», але також зазначила, що його «цінують консерватори та прогресисти. «Він має популярність на конклаві, де лише небагато (кардиналів) знають один одного», - заявили публіцисти видання.
«Він американець, і це само по собі шокує багатьох людей, які ніколи не думали, що це можливо, – сказав Крістофер Уайт, аналітик NBC News Ватикану. - Але я думаю, що така людина, як Прево, яка провела третину свого життя в Перу та третину в Італії, не розглядається її побратимами-кардиналами як американець». Уайт також додав, що серед кардиналів Прево вважається людиною, яка "знає Ватикан, знає світ": "Я думаю, що саме це, ймовірно, дало йому велику підтримку на цьому конклаві, тому що він провів так багато часу за межами Сполучених Штатів і по всьому світу".
Якими будуть перші кроки та заяви понтифіка, світ дізнається за кілька днів. Сьогодні, 9 травня, в соборі Святого Петра пройде закрита меса, а протягом дня Папа спілкуватиметься з кардиналами, які все ще перебувають у Ватикані. 14 травня заплановано інтронізацію Папи Лева XIV. Вона пройде у вигляді літургійної служби на площі перед собором Святого Петра, до якої увійде символічне покладання паллія (частина літургійного вбрання Папи Римського у вигляді грецького плаща), символу всесвітньої юрисдикції Римського Папи, на нещодавно обраного Папу кардиналом-протодияконом. На інтронізації можуть бути гості – глави держав, принци, королі тощо. Наприклад, на інтронізацію Папи Франциска у 2013 році приїхав Вселенський патріарх Варфоломій – перший із часів розколу 1054 року голова Православної церкви, хто вирушив на церемонію інтронізації Папи Римського. А вже після завершення всіх офіційних заходів можна очікувати на якісь програмні заяви від Лева XIV.