10 травня у світі святкують День вітряка. Віряни вшановують пам’ять святого апостола Симона Зилота. До Нового року залишилося 235 днів.
Сьогодні, 10 травня, віряни святкують день пам’яті святого апостола Симона Зилота. Один із дванадцяти найближчих учнів Ісуса Христа, який після Вознесіння Спасителя став відданим проповідником християнства у віддалених куточках світу. Його ім’я — Зилот — перекладається як «ревнитель», що підкреслює його гаряче серце й непохитну відданість Божій справі. У деяких джерелах його також називають Кананітом, але це не вказує на місце народження, а є синонімом слова «ревнитель» з арамейської мови.
Хоча Євангелія згадують про нього лише у списках апостолів, передання свідчить про широкомасштабну місіонерську діяльність Симона після Зішестя Святого Духа. Йому приписують благовістя в Африці, Малій Азії, на Близькому Сході, а також на Кавказі. Особливо глибокий слід, за переказами, він залишив у Грузії, де християнська традиція вважає його першим благовісником на тих землях. Саме там, біля нинішнього Сухумі, апостол, за легендою, прийняв мученицьку смерть.
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день. Наприклад, якщо день теплий і ясний — літо буде раннє й сухе; дощ — урожай огірків буде багатий; на Симона бджоли активно літають — літо буде тепле і щедре; грім 10 травня — до щедрого, але грозового літа; сонце сходить у тумані — на дощ найближчими днями; якщо журавлі летять низько — до похолодання чи дощів.
В народі 10 травня носило назву Симон Ревний. “Зилот” (ревнитель), тобто “ревний” — той, хто щиро, нестримно бореться за віру, справедливість, добро. У народі Симона Ревного вважали покровителем городників, сівачів і бджолярів, бо цього дня традиційно починали польові роботи.
Сьогодні іменини святкують Симеон та Таїсія. Талісманом людини, народженої 10 травня, є смарагд. Здавна вважався справжнім скарбом серед коштовного каміння — в окремі епохи його навіть цінували вище за діаманти. Цей самоцвіт асоціюється з відродженням природи, юністю душі, світлою надією, внутрішньою рівновагою та прагненням до істини. Він уособлює весну життя, гармонійне майбутнє і справедливість, що надихає.
1881 — Румунію проголошено королівством.
1925 — у Києві урочисто відкрито міст імені Євгенії Бош, побудований за проєктом Євгена Патона.
1940 — Вінстон Черчилль став прем'єр-міністром Великої Британії; Німеччина вторглася до Франції, Бельгії, Люксембургу та Нідерландів; Велика Британія вторглася до Ісландії.
1975 — американський атлет Браян Олдфілд першим в історії штовхнув ядро далі 21 метра (його рекорд був побитий тільки через 12 років).г7
1993 — у Киргизстані запроваджено національну валюту (сом).
1993 — на вершині Евереста одночасно зібралися 40 чоловіків з дев'яти експедицій — рекордна кількість людей на цій горі.
1995 — У Таджикистані запроваджено таджицький рубль, який у жовтні 2000 року замінено на сомоні.
1997 — у селі Семашки в Чечні викрадена знімальна група телекомпанії НТВ на чолі з журналісткою Оленою Масюк.
2006 — землетрус силою 4,7 бала за шкалою Ріхтера відбувся в Греції. Його епіцентр знаходився за 40 км на південний схід від портового міста Салоніки на півночі країни.
2017 — випуск культового коміксу про походження Бетмена, «Бетмен: Рік перший», українською.