На заході України зафіксовано спалах кору - кількість хворих зросла в 20 разів, у порівнянні з минулим роком. Найбільше випадків зареєстровано у Чернівецькій, Закарпатській та Івано-Франківській областях. Чому це відбувається? Лікарі кажуть, що проблема у зниженні рівня вакцинації. Це небезпечне інфекційне захворювання може призвести до ускладнень, і лікування від нього як такого не існує. Тому дуже важливо хворобу попередити.
Про небезпеку кору та методи його профілактики Коротко про розповіла Тетяна Чумаченко, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри епідеміології Харківського національного медичного університету.
– Основна причина спалаху кору – зниження рівня вакцинації, – каже Тетяна Олександрівна. - Тим часом, вакцини у нас є у достатній кількості. На жаль, багато людей не усвідомлюють, наскільки важливо бути щепленим.
Вакцина перевірена часом, вона ефективна та безпечна. До того ж, кір - вкрай заразне та небезпечне захворювання. Навіть мінімальна доза вірусу може спричинити хворобу. Протікає вона важко, є ризик смерті.
Хворіють насамперед нещеплені. Коли охоплення вакцинацією серед дітей опускається нижче 95%, виникає прошарок сприйнятливих людей – тоді спалах неминучий.
У колективі, де більшість щеплена, хворіють лише ті, хто не має щеплення. Це і є підтвердженням ефективності вакцинації.
- На жаль, багато батьків недооцінюють важливість щеплень. Буває, родина переїжджає до іншого населеного пункту та не знає, як звернутися до лікаря у новому місті, щоб зробити вакцинацію.
Зараз люди більше переймаються фізичною безпекою, що не дивно. У нас у Харкові дуже неспокійно. При цьому не можна забувати і про невидимих ворогів. До того ж війна створює умови, які сприяють поширенню хвороб.
Кір - керована інфекція. І у нас є шанс зберегти здоров'я та життя.
- Згідно з календарем щеплень, вакцинацію проводять у 12 місяців, а потім – ревакцинацію у 6 років. Якщо всі діти будуть щеплені – дорослі теж будуть у безпеці.
По-перше, більшість дорослих вже були вакциновані у дитинстві. По-друге, якщо їх оточують щеплені - вірусу нема на кому поширюватися. Він потрапляє у несприйнятливий організм, імунітет його "гасить", і хвороба не розвивається.
Я раджу всім перевірити карту щеплень: там вказано, від яких інфекцій щеплена дитина. Навіть якщо ви переїхали – дані можна знайти в електронній системі. Якщо документи втрачені і немає впевненості в тому, робили ви щеплення чи ні, його можна повторити. Це абсолютно безпечно для організму.
Якщо дитина була щеплена, але контактувала з хворим, і вірус потрапив в організм – імунна система не дасть розвинутися хворобі. Ніхто навіть не дізнається, що дитина мала інфекцію - в цьому і є суть вакцинації.
- Можна і потрібно щеплюватися у дорослому віці. Якщо вам не зробили щеплення у дитинстві – це можна зробити зараз.
Молоді дорослі обов'язково мають вакцинуватися. Старше покоління, швидше за все, перехворіло на кір у дитинстві, коли ще не було вакцини. Але якщо впевненості в цьому немає – краще прищепитися. Імунна система адекватно відреагує на повторну дозу.
Жити в XXI столітті і не скористатися такою надійною профілактикою – це щонайменше недбалість. Тим більше, в умовах війни, коли ризики інфекції лише зростають.
- Крім того, вакцини безкоштовні: вони включені до Національного календаря щеплень. Мова про вакцину КПК – кір, паротит, краснуха. Одна ін'єкція захищає від трьох вірусів.
Кір - найбільш заразний з них, але паротит теж небезпечний: у хлопчиків він може викликати орхіт, що може призвести до безпліддя.
Краснуха особливо небезпечна для вагітних. Якщо зараження відбувається на ранньому терміні – дитина може народитися з вадами: глухота, сліпота, вади серця, мікроцефалія.
Причому жінка може навіть не зрозуміти, що захворіла, – сплутати з алергією. А це вірус, який вражає плід.
Лікують кір виключно симптоматично. Лікар підбирає пацієнтові препарати, які допомагають легше переносити хворобу. Це жарознижувальні засоби, препарати з противірусною дією, краплі для усунення закладеності носа. Традиційно рясне питво. На жаль, специфічного лікування кору немає.
Якщо до вірусної інфекції приєднується бактеріальне ускладнення, призначають антибіотики. Їх підбирають після лабораторного аналізу, в результаті якого визначають тип збудника та його чутливість до різних антибактеріальних засобів.
– Факторів, які впливають на розвиток хвороби, досить багато. Люди дбають про те, щоб уникнути обстрілів, і забувають про профілактику інфекцій. Під час тривалих тривог вони перебувають у укриттях, у тісноті. А там дуже легко заразитися – не лише через кашель чи чхання, а й просто під час розмови.
У вірусу є інкубаційний період: людина вже заразна, але ще не знає, що хвора. І у цей період виділяється вірус. Якщо поруч є нещеплені – зараження майже неминуче.
Додайте до цього міграцію. Люди евакуюються, їдуть за кордон, повертаються, переміщуються країною. На вокзалах, у поїздах, автобусах – велике скупчення людей. Плюс – хронічний стрес знижує імунітет. Навіть невелика кількість вірусу може спричинити важку форму хвороби.
Кір - дуже заразне вірусне захворювання, що передається повітряно-краплинним шляхом. Збудник кору – РНК-вірус – швидко гине поза організмом.
Хоча кір часто вважають "дитячою" хворобою, він небезпечний для будь-якого віку. Зараження ним може призвести до тяжкого захворювання, ускладнень і навіть смерті. Щорічно від кору вмирають близько 165 тисяч людей.
Хворий заразний від початку симптомів і до 5–10-го дня висипу. Після хвороби формується довічний імунітет – єдиний плюс цієї хвороби.
У дорослих кір протікає важче, ніж у дітей, особливо в період висипів, коли вірус активно циркулює у крові. До симптомів кору відносяться:
Захворювання може призвести до розвитку різних ускладнень, серед яких: