Завантажити ще

Купована Гарвардом задешево копія Великої хартії вільностей виявилася оригіналом

Купована Гарвардом задешево копія Великої хартії вільностей виявилася оригіналом
Фото: hls.harvard.edu

Британські вчені виявили, що стародавній рукопис, який до останнього часу вважали кустарним і значно пізнішою копією Великої хартії вольностей 1215 року, насправді — один зі справжніх списків оригінальної хартії, що робить його «одним із найцінніших документів у світі».

1946 року Юридична школа Гарварду придбала рукописну копію Великої хартії лише за 27,5 долара (у перерахунку на нинішній курс — близько $450). Проте справжня вартість стародавнього рукопису може перевищувати 1 млн доларів. Про це пише "Бі-бі-сі".

Велика хартія вольностей була підписана в 1215 королем Англії Іоанном Безземельним. Вперше в історії гарантії права та свободи підданих монарха були зафіксовані письмово, а закон поставлений вище корони — тобто фактично обмежував абсолютну королівську владу.

Підписання хартії (відомої під своєю оригінальною латинською назвою Magna Carta) вважається фундаментальним кроком до розвитку концепції прав людини проти деспотичних правителів. У цьому сенсі документ можна вважати таким, що заклав основу для всіх конституцій світу.

У 1946 році Гарвардська юридична школа заплатила за манускрипт 27,50 долара (на той момент — близько 7 фунтів стерлінгів), і з того часу він майже вісім десятиліть зберігався в університетській бібліотеці, де навіть не підозрювали, яку цінність представляє куплений задешево рукопис.

Вивчивши документ, два академічні експерти із середньовічної історії незалежно один від одного дійшли висновку, що це офіційна копія Великої хартії, зроблена в 1300 році за короля Едуарда I й вважалася втраченою, тож справжня вартість стародавнього рукопису може перевищувати 1 млн доларів.

- Це справді фантастичне відкриття, — заявив професор Королівського коледжу Лондона Девід Карпентер, який зацікавився рукописом, побачивши на сайті американського університету його оцифровані зображення.

Як зазначено в каталозі надходжень Гарвардської бібліотеки, документ, який отримав внутрішній код HLS MS 172, був придбаний у 1946 році на аукціоні й при вступі до бібліотечного фонду описаний як «копія, зроблена в 1327 році, трохи потерта та відволожена».

З урахуванням інфляції сплачені за рукопис 27 доларів та 50 центів на сьогодні склали б близько 450 доларів.

Після підписання хартії з неї було зроблено копії, щоб розвезти їх по всій Англії. До 1300 кожен новий король, який вступав на престол, перевидавав документ наново. Отже, як стверджує професор Університету Східної Англії в Норвічі Ніколас Вінсент, який допомагав Карпентеру встановити справжність і походження гарвардського документа, «таких оригіналів було, можливо, кілька сотень».

На сьогодні подібних оригіналів, випущених у різних виданнях з 1215-го по 1300 рік, відомо 25. Більшість із них зберігаються у Великій Британії.

Професори, які витратили на вивчення гарвардського документа останній рік, вважають, що він походить із міста Епплбі, Камбрія. На їхню думку, шлях від Епплбі до Гарварда пов'язаний із Лоутерами, родиною землевласників, яка передала документ Томасу Кларксону — одному з провідних аболіціоністів (борців із рабовласництвом) 1780-х років.

Маєток, де жив Кларксон, кілька разів успадковувався разом зі своїм вмістом, доки не перейшов до родини Мейнард. Наприкінці 1945 року Форстер Мейнард продав документ на аукціоні Sotheby's. Лондонський книгопродавець виклав за документ 42 фунти стерлінгів і лише за кілька місяців продав Гарварду — навіть за ще меншу суму.

- Назвати конкретну цифру я не візьмуся, але у 2007 році переможець аукціону в Нью-Йорку виклав за офіційну копію Хартії вольностей 1297 року 21 млн доларів, тож йдеться про дуже велику суму, — каже професор Вінсент, намагаючись хоча б приблизно оцінити вартість манускрипту сьогодні.

Оскільки місцями HLS MS 172 сильно вицвів, працювали вчені не з самим оригіналом, а з його зображеннями, отриманими за допомогою ультрафіолетового світла та спектральної візуалізації. Вони виявили, що почерк та розміри гарвардської копії відповідають шести раніше відомим оригіналам 1300 року.

Вони також здійснили детальну перевірку тексту. Оскільки формулювання хартії з роками зазнавали змін, слова та їхній порядок мали бути ідентичними тим, що зустрічалися в інших оригіналах того ж року. Останній тест було пройдено ідеально. За словами професора Карпентера, «вирішальним доказом» справжності документа стала повна ідентичність тексту.

Вітаючи вчених із відкриттям, помічник декана Юридичної школи Гарварду з бібліотечних справ Аманда Вотсон назвала те, що сталося, прикладом того, що відбувається, коли блискучим ученим стають доступними книжкові колекції.

– За кожним науковим відкриттям стоїть найважливіша робота бібліотекарів, які збирають та зберігають матеріали, – заявила вона.

Самі вчені сподіваються, що незабаром гарвардська копія Великої хартії буде виставлена ​​на загальний огляд, щоб з нею могли ознайомитися якнайбільше людей.

  • 2015 року Великобританія святкувала 800-річчя Magna Carta.
  • Розсекречено 80 тисяч сторінок про вбивство Кеннеді: що нового у гучній справі?