Все частіше українці стають свідками… торнадо. Так-так, того страшного, могутнього й жахливого погодного явища, яке ми раніше бачили хіба що у новинах із далекої Америки. Останній такий випадок стався 26 квітня у Броварському районі Київської області.
Виглядає це моторошно. Що відбувається з нашим кліматом? Що буде далі? Чому у нас раптом почали з’являтися смерчі?
Відповіді на ці та інші запитання кореспонденту Коротко про надав еколог Олександр Соколенко.
- Торнадо для України - цілком природне явище. Як і для решти Європи. Європа входить до так званої «зони торнадо». У світі є регіони, де це явище спостерігається регулярно. Водночас існують території, де торнадо не буває взагалі. Наприклад, в екваторіальній частині Південної Америки, - розповідає еколог Олександр Соколенко.
Щоб утворився торнадо, необхідно збіг декількох чинників.
- Насамперед - це наявність повітряних мас із сильною температурною контрастністю. На місці їхнього зіткнення може утворитися торнадо. Особливо часто це трапляється при зустрічі теплих і вологих повітряних мас, що формуються над морями й океанами, з холодними й сухими, які йдуть з материка. Як це, наприклад, часто буває у Північній Америці, - пояснює еколог.
В Україні ризик утворення торнадо зростає влітку, коли достатньо прогрівається поверхня суші й моря.
- У разі вторгнення холодних арктичних мас на межі теплого й холодного повітря виникають турбулентні потоки. У результаті формуються баштоподібні купчасто-дощові хмари, які несуть зливи, грози й град. Саме з таких масивних хмар можуть зароджуватися смерчі, - додає Соколенко.
Хоча торнадо не є унікальним явищем для України, їхня частота справді може зростати. Погодні умови цьому сприяють.
- Це пов’язано зі зміною клімату та нестабільністю погоди. Коли дуже теплі періоди різко змінюються холодними. Як, наприклад, було у квітні цього року, - пояснює фахівець.
Важливо просто бути обережним, коли наближається потужний атмосферний фронт. Простих правил достатньо, щоб зберегти життя й здоров’я під час цього небезпечного явища.
- Якщо є можливість - спустіться у підвал, погріб або підземний перехід. Не стійте біля рекламних щитів чи інших конструкцій, які може знести сильний вітер. Якщо ви в автомобілі й побачили смерч - зупиніться й, якщо можливо, ляжте в канаву чи яму - в будь-яке місце хоча б на кілька сантиметрів нижче рівня землі. Накрийте голову руками. Не перебувайте біля ліній електропередач під час грози, - радить Соколенко.
Розмір, потужність і швидкість вітру торнадо напряму залежать від різниці температур у зоні зіткнення теплих і холодних повітряних мас та від обсягу цих мас.
- Що більша маса фронтів і значніша різниця температур - то сильнішим може бути торнадо, - зазначає експерт.
Будь-який регіон України перебуває у зоні ризику. Однак, за словами еколога, на півдні смерчі трапляються дещо частіше.
До речі, їх можна й передбачити.
- Прогнозувати - можливо. Якщо в прогнозі погоди вказані грози, зливи, град, посилення вітру - це ті умови, за яких може сформуватися торнадо, - говорить Соколенко.
У ТЕМУ
Існує думка, що різкі погодні явища в Україні з’явилися, значною мірою, через промислову вирубку лісів. І ця думка має підстави. Свій «внесок» у зміну клімату це точно робить.
- Якщо пов’язати зростання середньої температури в Україні зі зменшенням, зокрема, площі лісів, то таку залежність, імовірно, можна простежити. Вирубка лісів пришвидшує кліматичні зміни, кліматичні зміни спричиняють розбалансування погоди. А це вже веде до таких природних явищ, як сильні грози, зливи, торнадо або, навпаки, сніг і заморозки у середині травня. Але у відсотках важко сказати, наскільки саме вирубка впливає на частоту аномалій, - додав Олександр Соколенко.