Кусючі, набридливі, такі дрібні, зате легко можуть вкласти дорослу людину на лікарняне ліжко. Це підступні мошки. Так, ті непримітні комашки, які атакують українців зазвичай влітку, а цього року через вологість та перепади температур ополчилися на людей вже зараз. Про те, чим небезпечний легенький «кусь» такої комахи, в яких регіонах України можна натрапити на рої мошкари, а також про те, як вберегтися від цих непроханих гостей, - у матеріалі Коротко про.
У погожий теплий день гріх сидіти вдома. Хочеться на природу, ближче до річки, лісу, луків. Та от біда: відпочинок на свіжому повітрі можуть зіпсувати непрохані гості. Мошки! Лізуть в очі, рот, ніс, за комір, заважають працювати і відпочивати.
І не безневинні лускокрилі, а противні Simuliidae (симуліїди) – злісні кровососи, схожі на дрібних мух чорного або темно-коричневого кольору розміром від 1 до 6 мм. Особливість таких комах - округле тіло, великі очі та широкі крила. Вони разом з комарами, москітами, ґедзями є частиною комплексу гнуса – це збірна назва кровососів - двокрилих комах.
Ентомологи кажуть, що симуліїди, тобто їхні предки, літали і кусали ще 160 мільйонів років тому. Тоді докучали динозаврам, а зараз – людям і домашнім тваринам. І кусають боляче, ще й з наслідками.
- Слина таких мошок містить ряд токсичних ферментів і речовин, які викликають алергічні реакції місцевого та загального характеру, - заявили в Головному управлінні Держпродспоживслужби у Волинській області. - На місці укусу з’являється різкий свербіж, печія, внутрішньошкірний крововилив.
Лікарі пояснюють: при укусі мошка - і тільки самка - буквально «рве» шкіру, утворюючи мікроранку. У неї вона вводить свою слину, яка містить токсини. Організм реагує на це як на інфекційне чи алергічне ураження. В результаті підвищується температура (до 38–39 °C), з’являється, головний біль, запалення лімфовузлів, порушення сну, запаморочення, нудота, м’язова слабкість. У важких випадках ще й порушення координації, втрата свідомості, галюцинації, судоми. Така реакція свідчить про серйозне отруєння токсинами.
Усі ці ознаки – це сімулідотоксикоз, тобто запальна і алергічна реакція організму на токсини, які потрапляють у кров під час укусу мошки. І це не звичайна «алергія на комах». А серйозна реакція, яка може призвести до ураження внутрішніх органів, навіть центральної нервової системи. У зоні ризику - маленькі діти, люди з алергіями, імунними захворюваннями, а також ті, хто проводить багато часу на природі.
Лікування сімулідотоксикозу залежить від тяжкості симптомів. При легких формах допоможуть антигістамінні препарати, місцево - мазі з гідрокортизоном або антигістамінними компонентами. А від болю і печії на місці укусу позбавлять охолоджувальні компреси (на уражені ділянки). Також постраждалому від мошкари треба багато пити (вода, узвар, легкий чай) для зменшення інтоксикації.
Якщо ж полегшення немає, а навпаки - самопочуття гіршає, бігом у лікарню. Зазвичай лікарі прописують крапельницю з дезінтоксикаційними розчинами, усілякі протисудомні препарати, а ще додатково слідкують за станом нервової системи.
Важливий пункт! Запам’ятайте: ні в якому разі не можна розчісувати укуси - це загрожує серйозним додатковим інфікуванням!
Нападають агресивні комахи на людину чи тварину тільки удень на відкритій місцевості, так як мають виключно денний зір. Фото: ФБ Viktoria Terekhova
Оскільки про ворога треба знати все, розповідаємо: найбільше скарг на кусючих Simuliidae надходить із західних і північних регіонів України. Це Волинська, Рівненська, Житомирська, Львівська, Закарпатська області. Ентомологи кажуть, що там ще є чисті водойми з проточною водою, болота. А це ідеальне середовище для розмноження таких мошок. Також мошкари стає більше після рясних дощів, повеней. До речі, за три місяці вологого літа може вирости аж 6 поколінь цих комах.
При цьому вони здатні розлітатися від місця виплоду на значні відстані, аж до 200 кілометрів. Тому рій мошкари легко може мігрувати з Рівненської в ту ж Київську або Тернопільську область. І не заради краєвидів, а в пошуках жертви. Для продовження роду самка цих мошок потребує не тільки вологої місцевості, а й білка, тобто крові.
Нападають агресивні комахи на людину чи тварину тільки впродовж дня на відкритій місцевості, так як мають виключно денний зір. Пік їхньої активності припадає на травень – липень.
Узагалі деякі вчені-ентомологи кажуть, що ще років 30 тому мошок в Україні не було. Нашестя таких комах пов’язують з глобальним потеплінням, теплими зимами. Так це чи ні – достеменно невідомо, але поки що українцям доведеться звикати до сусідства з мошкарою.
Щоб не стати жертвою комах Simuliidae, дотримуйтеся простих правил.
Якщо від укусів мошки постраждав домашній улюбленець чи свійська худоба, то хвору тварину необхідно занести чи перевести під накриття або у приміщення. Із шерсті видалити мошок, обтерти постраждалу звірину ганчіркою, змоченою у холодній воді. І звернутися за допомогою до ветеринара.