Проходження національного мультипредметного тесту ( НМТ ) у 2025 році вже викликало хвилю обурення у суспільстві. Батьки випускників у соціальних мережах діляться проблемами, які пережили їхні чада під час 4-годинного випробування. Коротко про - про те, що так схвилювало батьків українських школярів.
З 14 травня до 25 червня проходить основна сесія НМТ, на яку зареєструвалися близько 312 тисяч учасників та учасниць. Вся інформація про дату та час тестування була з метою безпеки прихована від широкої публіки, учасники отримали всю інформацію у своїх електронних кабінетах.
Першими складали НМТ у форматі комп'ютерного тестування випускники минулих років. Переважна частина нинішніх 11-класників пройдуть мультитест трохи згодом, оскільки 2024/2025 навчальний рік офіційно закінчується лише 30 червня, але школи мають право завершити його й раніше (багато навчальних закладів цим вже скористалися).
З цікавих моментів, що стосуються безпосередньо мультитесту, можна виділити той факт, що з 478 учасників, які замовили переклад завдань хоча б по одному предмету НМТ польською, румунською та угорською мовами, найбільше виявили бажання здавати НМТ угорською – 450 осіб. Польською – четверо, румунською – 22. Тут, як ніколи, «актуальні» заяви глави Угорщини Орбана про «утиск прав угорськомовних українців».
Найменше учасників традиційно обрали четвертим предметом НМТ хімію – 2887 осіб, фізику – утричі більше. Найпопулярніший предмет на вибір – англійська мова (114 664 особи), при цьому іспанська посіла останнє місце – 174 учасники обрали її.
У соцмережах батьки раптом порушили тему про те, що 4 години на іспит – це надто багато. Нагадаємо, НМТ розбито на два блоки по 120 хвилин кожен із 20-хвилинною перервою між ними. Так само було і торік, цього року нічого не змінилося, але чомусь батькам це перестало подобатися. Мовляв, діти не в змозі дві години відповідати на питання з історії і математики, потім - з мови і у зовсім виснаженому стані дійти до четвертого предмета.
Пропозиції розбити предмети для складання НМТ на кілька днів вражають своєю наївністю з огляду на безпрецедентні заходи безпеки в Україні та труднощі з підбором приміщення для проведення НМТ за кордоном. Та й численні 200-бальники минулих років підтверджують: немає нічого неможливого, і можна один раз максимально сконцентруватися на чотири години, щоб потім два місяці спокійно відпочивати.
«Чотири предмети поспіль, це як - нормально? Наші діти так само, як і дорослі, живуть в умовах постійного стресу, як можна додатково перевантажувати дитину? Діти витрачають 5 годин, щоб здати НМТ, це з урахуванням перерви та реєстрації, звичайно, якщо психіка витримує до кінця скористатися часом та не піти раніше. А саме так і було, поки я чекала на неї (дочку) після іспиту, деякі просто не витримували і останній предмет просто виконували аби швидше. А як же балачки про ментальне здоров'я дітей, на НМТ воно вже не потрібне?» - поділилася у Facebook мама випускниці Наталія Сінчук. І її багато хто підтримав у коментарях.
Ще одна проблема, озвучена тими ж батьками, – технічного плану. Одна з мам повідомила, що система не зарахувала відповіді з математики і результат вийшов 0 балів. Коментатори наголосили, що подібні проблеми були й минулими роками, коли під час проходження НМТ (у даному випадку – української мови) система «збоїла» та не давала можливості обрати відповіді на кілька запитань.
"Нам сказали писати скаргу одразу ж, але донька вирішила не витрачати на це час, бо попереду була математика та друга частина НМТ, на яку потрібні час та сили. Добре, що на інші завдання вона дала правильні відповіді... Ті, хто писав скарги, кажуть, що це не такий уже й простий процес, щоб зарахувати дитині відповіді. Система не те що недосконала, вона не налагоджена належним чином. Все залежить від багатьох факторів: технічне забезпечення, подача електроенергії, якість інтернету - в країні, де триває війна, під час повітряної тривоги він дуже повільний", - поділилася своїми враженнями одна з мам випускниць.
Представники Центру оцінювання якості освіти та батьки, чиї діти раніше зіткнулися з такою ситуацією, рекомендують фіксувати будь-яке порушення нормального процесу відразу ж – у приміщенні для НМТ завжди є інструктор. Без цієї фіксації опротестувати результати буде дуже складно. А якщо все завірено належним чином, то можна подати апеляцію та претендувати на перескладання НМТ у липні, на додатковій сесії.
Учасники НМТ-2025 не зможуть заперечити свої результати тестування за допомогою апеляції, але захистити свої права у разі порушень апеляція допоможе.
Учасник НМТ може подати апеляцію у трьох випадках:
Апеляція подається відразу під час тестування! Якщо учасник вважає, що процедуру НМТ було порушено, він має подати заяву ще до того, як залишить тестовий екзаменаційний центр.
Заяву розглядає регламентна комісія, яка винесе рішення протягом 3 днів. У разі підтвердження серйозного порушення можливе анулювання результатів та допуск до додаткової сесії.
Немає сенсу подавати апеляцію та розраховувати на її позитивне рішення, якщо було зафіксовано використання гаджетів або паперових шпаргалок, спілкування з іншими учасниками, спроба скористатися інтернетом, копіювання завдань НМТ, винесення з аудиторії паперів, які учасник використовував для виконання завдань НМТ.
У всіх цих випадках результати тесту автоматично анулюються, учасники не можуть далі працювати над завданнями.