Завантажити ще

Орган за два мільйони євро, подарований швейцарцями Києву, майже рік зберігається в коробках і псується

Орган за два мільйони євро, подарований швейцарцями Києву, майже рік зберігається в коробках і псується
Фото: switzerland.mfa.gov.ua/

У серпні 2024 року Посольство України у Швейцарській конфедерації та Князівстві Ліхтенштейн повідомило про урочисту передачу ключів від органу Kuhn Orgelbau. Церемонія відбулася в Цюриху, у приміщенні Євангелічно-лютеранської церкви.

«Поява цього чудового концертного органа не лише відновить багатий звуковий ландшафт Києва, але й відновить його як маяк культурного вираження та мистецької досконалості», - промовив радник українського посольства Самвел Арустамян. На жаль, цей прогноз не справдився…

Скоро мине рік, як у флігелі будинку, відомому киянам як Жовтневий палац, покриваються пилом дерев’яні коробки з 4000 металевих труб, і подальша доля їх не визначена. Чому в Києві не можуть розпорядитися дорогоцінним подарунком швейцарців - у матеріалі Коротко про.

Дорогоцінний, але нам не потрібний

До початку вересня 2021 року у костелі Святого Миколая, що на Великій Васильківській в середмісті Києва, проводилися богослужіння і концерти органної музики. Біда сталася 3 вересня під час репетиції «Параду органістів». Музиканти підготували орган до гри, як раптом почувся тріск, і з нього повалив дим. Пожежа, що виникла через стару електропроводку, повністю знищила величний інструмент.

Орган в костьолі Святого Миколая до 3 вересня 2021 року. Фото: Суспільне

Орган в костьолі Святого Миколая до 3 вересня 2021 року. Фото: Суспільне

Про цю подію у 2024 році згадали у швейцарському місті Цюрих, коли вирішувалася доля органа з церкви у районі Віпкінген. Інструмент був виготовлений у 1965 році всесвітньовідомою компанією Orgelbau Kuhn AG (на честь засновника виробництва - Йоганна Непомука Куна) і, незважаючи на вік, перебував у чудовому стані. Але він став не потрібний, бо в церкві перестали проводити служби.

Приміщення храму влада Цюриха планувала взяти в оренду у релігійної громади, відремонтувати і віддати під потреби сусідньої школи. Тут збирались розмістити багатофункціональну залу, бібліотеку, їдальню, дитсадок. Орган, вочевидь, заважав. Як пише швейцарське видання ref.ch, про майбутнє інструмента потурбувався професор Бернхард Біллетер, який налагодив зв’язок між Цюріхським приходом і Національним будинком музики в Києві. До справи долучився український органний майстер Дмитро Титенко, який кілька років працював на заводі Kuhn. Він зв’язався з друзями у Швейцарії та колишніми колегами.

Так виглядав костел Святого Миколая одразу після пожежі. Фото: Суспільне

Так виглядав костел Святого Миколая одразу після пожежі. Фото: Суспільне

Вантаж на понад 2 мільйони євро

Домовленостей було досягнуто. І міська влада, і церковна рада зголосилися безкоштовно передати орган в Україну на знак солідарності та підтримки під час російської агресії. Делегація Національного будинку музики вирушила до Цюриха, де і відбулася передача ключів. А перед тим орган востаннє зіграв у своїй церкві.

Розбирала інструмент команда Дмитра Титенка - винятково обережно, бо кожний невдалий рух міг пошкодити тонку матерію музики. Понад 100 пакувань вагою кожне від 100 до 350 кілограмів зайняли дві фури. Загальна вага вантажу сягала без малого 12 тонн. Оціночна вартість становила понад 2 мільйона євро.

Подолавши 2100 кілометрів шляху, орган Куна прибув до Києва 3 вересня 2024 року. Символічно, що це був той самий день, коли три роки тому в костелі Святого Миколая сталася пожежа. Дорогоцінний вантаж розмістили у підвальному приміщенні флігеля Жовтневого палацу. Для музикантів і любителів високої музики це був справжній скарб. Та сталося так, що втрапив він у юридичну пастку.

Ключі від органу вручили гендиректорці Національного будинку органної та камерної музики України Ользі Кононенко. Фото: /switzerland.mfa.gov.ua/

Ключі від органу вручили гендиректорці Національного будинку органної та камерної музики України Ользі Кононенко. Фото: /switzerland.mfa.gov.ua/

Лише одна перешкода

У цій історії є ще один постраждалий - це костел Святого Миколая. Богослужіння тут відновилися на початку січня 1992 року. Відтоді римо-католицька парафія добивається, щоб храм передали в керування вірянам. Вже була обіцянка від президента Кучми, розпорядження від Ющенка, доручення від Зеленського, були позитивні рішення судів. Але управителем костелу досі залишається Національний будинок музики, бо… йому нікуди переїхати. Закон “Про культуру” забороняє виселення без надання іншого рівноцінного приміщення, а будівництво нового під час воєнного стану уряд визнав недоцільним.

Музикантів збиралися розмістити у флігелі Жовтневого палацу. З появою органа тут планували створити для нього залу і обладнати ще одну - для камерних концертів. Рішення здавалося ідеальним, якби не одна перешкода. Флігель, як, власне, і весь палац, який по сучасному називається МЦКМ - Міжнародним центром культури і мистецтв, - знаходився під арештом, оскільки фігурував у кримінальній справі разом із Будинком профспілок та ще низкою об’єктів.

У грудні 2022 року Державне бюро розслідувань повідомило, що оголошено підозри двом колишнім начальникам Головного управління майном КМДА, які незаконно передали право власності на державне майно профспілкам. «Загальна сума на момент вчинення злочинів сягала понад 300 мільйонів гривень, а сьогодні вартість цих об’єктів у десятки разів більше і сягає мільярдів гривень» - йшлося в пресрелізі.

Кримінальна справа досі розслідується, означене в ній майно, включаючи МЦКМ, було передано в управління АРМА (Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. - Ред.), яке традиційно довго почало шукати управителя. І почалася гра в пінг-понг - одні суди знімали арешт, інші накладали знову. У червні 2023 року президія Федерації профспілок на прохання Мінкультури офіційно погодила безоплатну передачу флігеля МЦКМ державі під будинок музики, але це нічого не змінило. Так само як і приїзд до Києва органа зі Швейцарії.

Після пожежі 2021 року костел так і не відреставрували повністю. Фото: facebook.com/st.nicholas.kyiv

Після пожежі 2021 року костел так і не відреставрували повністю. Фото: facebook.com/st.nicholas.kyiv

…і подальша невизначеність

Зацікавлені сторони - профспілки та музиканти - переконують, що в Києві немає іншої споруди, яку можна отримати під органну залу задарма і яка по параметрах підходитиме під інструмент Куна. Більше того, кажуть, що розібраний орган може втратити свої унікальні музичні властивості, бо труби, що сягають висотою до 5 метрів, мають розміщуватися вертикально. У горизонтальному положенні вони здатні сплющуватися під власною вагою. Плюс неможливо підтримувати у сховку оптимальний температурний режим.

Дерев’яна частина органа, яку майже рік не можуть встановити. Скрін youtube.com/@InterVizor

Дерев’яна частина органа, яку майже рік не можуть встановити. Скрін youtube.com/@InterVizor

Однак в судах доля флігелю Жовтневого палацу не вирішується окремо від іншого спірного майна. Орган залишається заручником тяганини між профспілками та державою.

Останній суд - Київський апеляційний - виніс рішення не на користь профспілок. І АРМА вже знайшла управителя на будинок МЦКМ - компанію "Комбінат Плюс", яка зможе тут хазяйнувати п’ять років. Очільник компанії Дмитро Сидоренко, засновник концертного клубу Atlas, розповів про плани розвивати креативні індустрії, відкрити репетиційну базу, студію звукозапису, простір для театру і сучасного мистецтва. Про подарунок швейцарців не було згадано ні слова.

Ящики з трубами: труби повинні зберігатись вертикально. Фото: youtube.com/@InterVizor

Ящики з трубами: труби повинні зберігатись вертикально. Фото: youtube.com/@InterVizor