Завантажити ще

Річниця загибелі Ірини Фаріон: як просувалась справа протягом цього року

Річниця загибелі Ірини Фаріон: як просувалась справа протягом цього року
Фото: https://t.me/borys_filatovv/2586

На останніх засіданнях він був уже без каски та бронежилета - сам попросив суд позбавити засобів захисту, бо не відчуває небезпеки. Своє 19-річчя зустрів у двомісній камері Львівського СІЗО площею 7,6 м і з перспективою ніколи не вийти з-за грат. Це про В’ячеслава Зінченка - обвинуваченого у вбивстві Ірини Фаріон. 

19 липня минає рік, як життя відомої мовознавиці обірвала випущена у скроню куля.  Про що ми дізналися за цей час і які «білі плями» залишаються у резонансній справі - у матеріалі Коротко про.

Що передувало

Через свою безкомпромісність та різкі висловлювання Ірина Фаріон  була оточена як шанувальниками, так і недругами. Останні знаходилися і серед чужих,  і серед своїх. "Чужі"  тримали зуб на докторку філологічних наук за випади у бік російської мови і населення східних регіонів України, яких Фаріон назвала «авторами війни». "Свої" не могли пробачити професорці «Львівської політехніки» комуністичне минуле.

Останній гучний скандал спалахнув у листопаді 2023 року, коли Фаріон в інтерв’ю Яніні Соколовій заявила, що не може вважати українцями російськомовних воїнів «Азову». А потім оприлюднила лист на свою підтримку від студента з Криму, якого хутко розшукали російські силовики. По факту СБУ відкрила кримінальну справу, професорку навіть виключили з «Львівської політехніки». Втім, історія досить швидко забулася через інші події, Ірина Дмитрівна активно займалася публіцистикою, волонтерила, а в червні 2024-го поновилася на своїй кафедрі через суд.

19 липня 2024 року вона анонсувала випуск нового епізоду з циклу «Ген українців» на львівському телеканалі «НТА», зателефонувала доньці, що заїде на вечерю, і збирала речі у відпуску, яку планувала провести з сім’єю у Болгарії. На початку восьмої вечора Ірина Фаріон вийшла зі свого будинку на вулиці Томаша Масарика, чекаючи на таксі. Кілер підскочив ззаду і зблизька зробив постріл у голову.

Коли на місце прибула швидка допомога, жінка була ще жива, але шанси дорівнювали нулю. Не приходячи до тями, вона померла о 23.20 у лікарні Святого Пантелеймона.

В’яеслав Зінченко відмовився від каски та бронежилета - мовляв, почувається в безпеці. Фото: Суспільне

В’яеслав Зінченко відмовився від каски та бронежилета - мовляв, почувається в безпеці. Фото: Суспільне

Панама і окуляри

Звістка про вбивство громадської активістки, публіцистки, колишнього народного депутата  стала шоком. На ноги була піднята вся поліція Львова та Києва, прокуратура і СБУ. 20 липня міністр внутрішніх справ Ігор Клименко повідомив, що вбивство було сплановане - за Фаріон стежили. Від початку розглядалося кілька версій: громадська та політична діяльність, особиста неприязнь і "російський слід".

21 липня Національна поліція оприлюднила прикмети підозрюваного і його фото. На знімку був молодий чоловік у червоній футболці, одягнутій поверх чорної, у спортивних штанях. Половину обличчя закривали темна панама і велосипедні окуляри. Також було розміщене відео, як людина в такому вбранні пересувається вулицею.  

Коли через чотири дні поліція відзвітувала, що підозрюваного затримано, українці вдруге пережили шок. На суді з обрання запобіжного заходу опинився довготелесий 18-річний юнак із Дніпра - заочник-першокурсник факультету журналістики, перспективний футболіст, хлопець із позитивною характеристикою, з інтелігентної сім’ї, син військовослужбовця ЗСУ.

Камери зафіксували хлопця в темних окулярах та капелюсі біля будинку Ірини Фаріон. За цим фото підозрюваного й опізнали. Фото: t.me/UA_National_Police

Камери зафіксували хлопця в темних окулярах та капелюсі біля будинку Ірини Фаріон. За цим фото підозрюваного й опізнали. Фото: t.me/UA_National_Police

Як розшукали

Розшук підозрюваного тривав 139 годин. Як потім звітував міністр МВС Ігор Клименко, були опитані понад 900 свідків, проаналізовані дані близько 80 чоловік, які зовні мали подібність до стрілка, переглянуте відео зі 170 відеокамер, зокрема 9000 фотокадрів із системи «Безпечна Львівщина». Параметри одного з юнаків, що два тижні пересувався по Львову і поміняв три орендовані квартири, за твердженням слідства, повністю збігалися з особою в темній панамці. Так вийшли на В’ячеслава Зінченка, якого затримали в Дніпрі, де він мешкав разом з мамою.

Батько хлопця підтвердив, що давав синові гроші на поїздку до Львова - на курси операторів БпЛА, бо В’ячеслав збирався йти служити до війська. Сам затриманий теж не заперечував, що був у Львові, але заявив, що нікого не вбивав і Фаріон нічого не робив.

Записи відеокамер уже були досліджені в суді. Прокурори звернули увагу, що на всіх кадрах фігурант однаково характерно розмахує руками при ході. Адвокати Зінченка стверджували, що камери зафіксували насправді трьох різних людей, серед яких був і Зінченко.

Який мотив

За день до затримання Зінченко, 24 липня, відповідальність за вбивство Ірини Фаріон взяло на себе російське неонацистське угруповання NS/WP Crew, яке звинуватило мовознавицю у розколі українського суспільства. Ця течія з’явилася у 2000-х, але швидко розпалася. У 2020 році відродилася у формі телеграм-каналу. Як дослідило Телебачення Торонто, Зінченко був підписаний на численні ультраправі пабліки, зокрема й російські. У січні 2024 року він згадував і про NS/WP Crew. Журналісти відмічають, що деякі висловлювання В’ячеслава досить близькі до «Манифеста украинского автономного революционного расиста», який виклала організація.

На етапі слідства поліція також говорила про участь підозрюваного юнака в екстремістських групах. При цьому він почувався патріотом України.

«…Я особисто з ним спілкувався. Він поважає Україну. Його батько воює в певній бригаді. Він любить Україну, і йому здається, що він діяв правильно. Він вважає, що не треба розділяти українське суспільство. У нього були свої мотиви», - сказав у коментарі Радіо Свобода заступник начальника Нацполіції Андрій Небитов.

Можливі спільники

Версія про те, що першокурсник журфаку діяв не лише за власною волею та мотивами, залишається актуальною. Вона частково підтверджується матеріалами, які були досліджені у Шевченківському районному суді міста Львова 25 квітня цього року. Як передає "Суспільне. Львів" із зали засідань, сторона обвинувачення заявила, що Зінченко був учасником молодіжного осередку "Правого сектору". Він зацікавився постаттю Ірини Фаріон і почав стежити за  нею з вересня 2023 року. Він дізнався адресу проживання, номер мобільного. Завантажував відео, відвідував сторінку мовознавиці у твіттері, намагався  отримати доступ до контенту на Patreon, але не оплатив підписку.

Про те, що хлопець міг мати спільників, які забезпечили йому, зокрема, матеріальний бік справи, свідчить переписка  з невідомою особою: "Щодо коштів пропозиція в силі? Якщо так, скину гаманець, проб'ю ціль, закуплю одяг і пробуватиму вийти на її слід. І ще можу розписати про проміжкові підсумки акції та про неоднозначний вибір мішені. Якщо коротко, суть така: вата і вишивата довели, що є сторонами однієї медалі".

Також було оприлюднене відкладене повідомлення адміністратору однієї з груп із проханням у разі, «якщо все піде не за планом», зателефонувати батькам і пояснити, що син їх любить і приховував свій план задля їхньої безпеки. «Тато зараз на фронті, тому може довго відповідати, але краще тримати зв'язок через нього. Також мамі скажи, що в тому місці, де я в дитячій ховав гроші, лежить папірець, на якому код від криптогаманця. Допоможи їй розібратися, як криптогаманцем користуватися. Також у мене на DMarket пара сотень доларів лежить, повідом їй про це, може, зрозуміє, як вивести. Якщо ні, хай попросить допомоги...».

Відомий кримінальний психолог Юрій Ірхін в ефірі КИЇВ24 відзначив, що поведінка Зінченка під час підготовки злочину нетипово професійна для його віку. Це свідчить про те, що він не просто готувався, а його готували.

У телефоні обвинуваченого знайшли 52 російські книги про криміналістику, психологію та на суміжні теми.

Маскування

Слідство встановило, що одяг, який на фото вбивці, був придбаний через інтернет з доставкою в Дніпро і відправлений до Львова у рюкзаку посилкою «Нової пошти». До комплекту докладалася борода, але її хлопець не використав. У телефоні обвинуваченого знайшли посилання на сайт, з якого могла бути придбана крислата панама Patagonia.

Донька Фаріон - Софія Особа також розповідала, що знайома з матеріалами справи, які свідчать, що підсудний цікавився лінзами для очей без діоптрій, штучним татуюванням на обличчя, штучними прищами.

Відмітимо, що особа на відео, яку обвинувачення називає Зінченком, пересувається здебільшого в панамі або кепці та окулярах - так, що роздивитись обличчя фактично неможливо.
На думку адвоката родини Фаріон, ідучи на вбивство,  Зінченко спеціально  одягнув червону футболку, бо яскрава пляма відволікає увагу можливих свідків від зовнішності стрілка. Про це Наталя Романик розповіла в інтерв’ю газеті «Ратуша».

Перед тим як вистрілити у Фаріон, хлопець надів червоні рукавички.

Донька Ірини Фаріон Софія Особа та підозрюваний В’ячеслав Зінченко на одному з судових засідань. Фото: Катерина Трохимчук, Ґрати

Донька Ірини Фаріон Софія Особа та підозрюваний В’ячеслав Зінченко на одному з судових засідань. Фото: Катерина Трохимчук, Ґрати

Зброя

Один із аргументів адвокатів полягає в тому, що не знайдена зброя, з якої був зроблений постріл. На місці злочину знайшли лише гільзу від спортивного патрона 9 на 18 мм. «Нам відомо, що ці патрони поступали в Україну у 2017−2018 рр. у кількості одного мільйона штук. Специфічна куля, не бойова. Зараз ми маємо встановити, де ця куля була придбана, можливо, на чорному ринку», - сказав по слідах розкриття злочину міністр МВС Ігор Клименко. Він припустив, що стріляли з переробленої зброї.

У матеріалах справи фігурує пістолет "Форт 12-P", магазин, набої та пара червоних рукавиць, на які Галицьким районним судом Львова було накладено арешт. Однак адвокати Зінченка кажуть, що ці речі були вилучено за адресою, яка не пов’язана з підзахисним.

На суді прокурор зачитав фрагменти  переписок з телефона Зінченка, де він під  ніком "Параноїк" цікавився, чи можна переробити під подобу бойового стартовий пістолет "Stalker 2914 UK", домовлявся про придбання пістолета "Stalker 2914"  за 3100 грн і, зрештою, купив уже перероблений "Stalker 2906" за 4 тисячі гривень в особи під ніком «Робін Гуд».

Після затримання Зінченка влітку 2024 року очільник МВС сказав на брифінгу, що при затриманні підозрюваний обмовився, що сховав зброю. Але більше про такі обставини нічого не відомо.

«Розстрільний» список

У липні 2024 року потенційною жертвою 18-річного екстреміста поліція називала народного депутата Максима Бужанського, оскільки підозрюваний його «гуглив» разом із Фаріон. Згодом з’ясувалося, що у Зінченка була цікавість і до інших публічних осіб. У хмарному сховищі, яким користувався підсудний, слідчі знайшли дані про активіста Сергія Стерненка, політика та бізнесмена Геннадія Корбана, мера Дніпра Бориса Філатова. Останній навіть обурився з приводу того, що поліція не попередила його про небезпеку, на що у МВС відповіли, що такої і не було.

Адвокат Наталя Романик стверджує, що у «списку Зінченка» були також бізнесмен Ринат Ахметов, депутати Артем Дмитрук, Геннадій Вацак, Петро Порошенко і «Глава ТЦК» з приміткою «если такой есть». То, може, справді ми бачимо зарозумілого одинака, який затіяв божевільну гру «у санітара»?..

В останню путь мовознавицю проводжали тисячі людей. Фото: Мирослава Бзикадзе/Коротко про

В останню путь мовознавицю проводжали тисячі людей. Фото: Мирослава Бзикадзе/Коротко про

«Волю!» і «Довічне!»

У грудні минулого року 1-шу частину статті 115 ККУ слідство перекваліфікувало на 2-гу: вбивство особи, пов'язане з виконанням нею громадського обов'язку, з мотивів національної нетерпимості. Тепер В’ячеславу загрожує довічне ув’язнення.

Судячи з коментарів у соцмережах, багато людей досі не вірять у те, що Зінченко був «автором» і навіть виконавцем злочину. Навіть сформована група підтримки його з доволі емоційних жіночок. На засідання суду вони приходять у футболках з портретом В’ячеслава і вимагають, щоб йому дали волю. Така ж група зі сторони обвинувачення сканує «Довічне!».

Адвокати Зінченка ставлять під сумнів усе - навіть результати рідкісної для кримінальних справ одорологічної експертизи. Це коли спеціально навчена собака винюхала на лавці, де сидів убивця, слід Зінченка.

Сам хлопець, як і на початку слідства, своєї вини не визнає. У січні цього року він заявив у суді, що шість разів оголошував голодування, але сам же і зізнався, що акції були формальними  - тривали не більше 36 годин. У скляній загородці він тримається спокійно, дає покази на свою користь. Справа складається з 30 томів, майже половина вже досліджена.