Минулого року в США вчені намагалися провести експеримент із затемнення сонячних променів за допомогою хмар. Однак його було перервано владою, яку про нього не повідомили. Про це пише Politico, посилаючись на документи, які опинилися у розпорядженні редакції.
За даними видання, експеримент проводився у місті Аламеда у Каліфорнії та був перерваний через 20 хвилин після його початку. У ньому був залучений списаний американський авіаносець USS Hornet, що працює як військово-морський музей. У зв'язку із цим чиновники звинуватили команду дослідників у порушенні умов договору про оренду об'єкта.
Перерваний експеримент належить до сфери сонячної геоінженерії, яка є предметом гострої дискусії між фахівцями. Одні вважають її здатною розв'язати проблему глобальної зміни клімату, інші переконані в тому, що геоінженерія сама по собі небезпечна і може призвести до непередбачуваних та незворотних змін на всій планеті.
- Сотні документів показують, як дослідники не повідомили чиновників у Каліфорнії про випробування технології для блокування сонячних променів, тоді як вони планували набагато масштабніше продовження, — пише видання.
Учені планували потенційно ризикованіше дослідження обладнання для розпилення солоної води, яке зрештою можна було б використовувати для затемнення сонячних променів — багатомільйонний проєкт, спрямований на створення хмар над ділянкою океану, більшою за Пуерто-Рико.
Таємна ініціатива із сонячної геоінженерії в затоці Сан-Франциско була підтримана мільярдерами. Але ідея людського впливу на погоду та клімат викликає політичну негативну реакцію у США та породила теорії змови, що посилює труднощі проведення навіть невеликих випробувань.
Торішній експеримент проводив Вашингтонський університет, він мав тривати місяцями. Дослідники хотіли створити хмари площею 3900 квадратних миль біля західних узбережжя Північної Америки, Чилі або південно-центральної Африки. Згідно з документами, до невдачі в Аламеді команда отримувала певне федеральне фінансування та сподівалася отримати доступ до урядових кораблів і літаків.
Представники Вашингтонського університету спростували твердження критиків про те, що вони працюють таємно, зазначивши, що члени команди раніше розкривали потенціал для випробувань в наукових статтях.
- Програма не рекомендує, не підтримує та не розробляє плани щодо використання освітлення морських хмар для зміни погоди чи клімату, – заявила Сара Догерті, професорка атмосферних та кліматичних наук університету, яка очолює програму, у своїй заяві для ЗМІ. Вона наголосила, що програма залишається зосередженою на дослідженні технології, а не на її впровадженні.
Критики сонячної геоінженерії побоюються, що вона може порушити погодні умови, потенційно впливати на врожайність сільськогосподарських культур, дику природу та людей. Навіть якщо вченим вдасться охолодити клімат, температура може різко зрости, якщо процеси будуть різко зупинені до того, як країни відмовляться від спалювання викопного палива, що нагріває планету, що експерти називають «шоком припинення».
Понад 575 американських вчених закликали до заборони розробки сонячної геоінженерії, оскільки вона «не може регулюватися глобально справедливим, інклюзивним та ефективним чином».
Ця думка не є повсюдно поділеною в дослідницькій спільноті сонячної геоінженерії. Деякі вчені вважають, що небезпеки зміни клімату надто серйозні, щоб не використовувати цю технологію, яку, на їхню думку, можна безпечно перевірити в добре спланованих експериментах, таких як той, що проводиться в Аламеді.