Завантажити ще

Мовний омбудсмен заявила, що співати російською потрібно заборонити на законодавчому рівні

Мовний омбудсмен заявила, що співати російською потрібно заборонити на законодавчому рівні
Фото: facebook.com/govuamova

У період повномасштабної війни публічне виконання російськомовних пісень - навіть без офіційної заборони - викликає негативну реакцію в суспільстві та заслужене осудження. Про це заявила Уповноважена з питань захисту державної мови Олена Івановська.

- Згідно із Законом України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" мовою культурних заходів в Україні є державна мова (стаття 23). Проте закон не виключає можливості використання інших мов у виконанні художніх творів, зокрема пісень, за умови, що це не суперечить іншим законодавчим нормам. Тобто виконання пісень російською мовою в публічному просторі як таке не є порушенням закону про державну мову, - зазначила Івановська.

Вона додала, що, згідно зі статтею 15 Закону України «Про культуру», обмежується виконання музичних творів російських артистів, які є або були громадянами РФ у будь-який період після 1991 року, а також творів, створених фізичними або юридичними особами, які на момент публікації мали громадянство або були зареєстровані в державі, визнаній державою-агресором. Втім, у цьому положенні не йдеться про мову виконання композицій.

За словами Івановської, Уповноважений із захисту державної мови, згідно із законом про державну мову, має повноваження контролювати використання державної мови на публічних заходах, зокрема мову оголошень, афіш, квитків тощо. Проте він не має права забороняти або обмежувати виконання творів іншими мовами, якщо це не суперечить іншим законодавчим нормам. Крім того, у випадках можливих порушень законів про заборону російського культурного продукту чи правопорядку під час концертів втручаються органи Нацполіції.

- Публічне виконання російськомовного репертуару сьогодні викликає категоричне несприйняття у переважної частини громадян, і це беззаперечно. У час, коли триває війна не лише за території, але й за символи, мову та ідентичність, сцена й вулиця - це теж простори сенсів, і вони мають звучати українською – мовою духовної сили українства, - додала вона.

Вона також зазначила, що в низці українських міст, зокрема в Києві й Тернополі, ухвалено рішення про обмеження публічного використання російськомовного культурного продукту на місцевому рівні, хоча жодних санкцій за це не передбачено.

Уповноважена наголосила, що, окрім суспільної підтримки, такі ініціативи потребують загальнодержавного нормативного забезпечення та юридичної визначеності для органів місцевого самоврядування, виконавців, організаторів заходів і суб’єктів господарювання.