Завантажити ще

Медведчуку пред'явили нову підозру в скоєнні державної зради, Венедиктова хоче рекордну заставу - мільярд гривень

Медведчуку пред'явили нову підозру в скоєнні державної зради, Венедиктова хоче рекордну заставу - мільярд гривень
Фото: REUTERS \Валентин Огіренко

Народному депутату України Віктору Медведчуку пред'явлена нова підозра в скоєнні державної зради і в фінансуванні терористичних організацій. Про це на спільному брифінгу 8 жовтня повідомили голова СБУ Іван Баканов і генпрокурор Ірина Венедиктова.

За даними слідства, після окупації Донбасу Росія вирішила зірвати плани України щодо закупівлі вугілля на світовому ринку, зокрема, в ПАР. Слідство вважає, що за посередництва Медведчука відбулася змова з українськими чиновниками, які створили штучні перешкоди для поставок вугілля з ПАР.

Згодом, як вважає слідство, за сприяння Медведчука були організовані незаконні схеми для поставок вугілля з окупованого Донбасу на державні підприємства України. Слідство отримало аудіозаписи, на яких нібито Медведчук спілкується з реалізації незаконних схем з представниками російської влади.

- Слідчі ДБР спільно зі співробітниками СБУ при процесуальному керівництві Офісу генпрокурора точно встановили причетність народного депутата України до реалізації злочинної схеми поставок вугільної продукції з тимчасово окупованих територій України. Період, який охоплюють ці діяння - кінець 2014 - початок 2015 року. Суми, витрачені державними українськими підприємствами, становлять понад 200 млн гривень, - зазначає Венедиктова.

Іван Баканов додав, що слідство має достатньо доказів, щоб стверджувати про наміри фігурантів справи (мова не тільки про Медведчука, а й про ряд його подільників-бізнесменів, на брифінгу, зокрема, згадувався Сергій Кузяра - за словами Венедиктової, цей фігурант зараз знаходиться в СІЗО) профінансувати структури ОРДЛО на суму не менше 3 мільярдів гривень. За словами глави СБУ, на користь цієї схеми угрупованням блокувалася закупівля вугілля для України з ПАР, що мало наслідки для економіки країни, включаючи віялові відключення електроенергії.

Журналістам на брифінгу продемонстрували фрагменти записів розмов Віктора Медведчука з Дмитром Козаком і Владиславом Сурковим, де проговорюються деталі схеми. У цих розмовах згадується Петро Порошенко і створюється враження, що він був в курсі про постачання вугілля з ОРДЛО, які планував налагодити Медведчук, і давав доручення, які сприяли їх реалізації. Також згадується ім'я Валерії Гонтаревої. На думку Івана Баканова, є всі підстави розслідувати причетність Порошенка і Гонтаревої до справи про організацію поставок вугілля з ОРДЛО.

Ірина Венедиктова припустила, що адекватним запобіжним заходом у цій справі для Віктора Медведчука був би арешт з внесенням застави в 1 мільярд гривень (безальтернативний арешт за статтями, що пред'являються фігуранту, неможливий). Однак вона нагадала, що минулого разу суд не прислухався до аргументів прокуратури і замість схожого запобіжного заходу (з меншою запорукою) відправив підозрюваного під домашній арешт.

20 серпня Ірина Венедиктова оголосила, що слідство у попередній справі Медведчука і Тараса Козака (за підозрою двох парламентаріїв в державній зраді і розграбуванні національних цінностей) вже закінчено.

Історія питання

У лютому Віктор Медведчук і його дружина Оксана Марченко потрапили до списку санкцій. РНБО ввів персональні санкції проти подружжя, а також пов'язаних з ними компаній, через фінансування ними тероризму. Указ про введення даного рішення в дію підписав президент Володимир Зеленський 20 лютого.

11 травня Віктору Медведчуку і його однопартійцю Тарасу Козаку повідомили про підозру. Згідно з даними слідчих, в 2015 році політики передали російським окупантам родовище "Глибоке" в Чорному морі. Підозрюють Медведчука і Козака також і в передачі даних, що містять держтаємницю, спецслужбам Росії і в підривній діяльності проти України.

13 травня Медведчуку обрали запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, згодом його кілька разів продовжували.