25 листопада
Завантажити ще

Європа так нічого і не навчилася після мігрантської кризи 2015 року

Європа так нічого і не навчилася після мігрантської кризи 2015 року
Фото: REUTERS

Незважаючи на те що мігрантів, які прорвалися через польський кордон, затримано і видворено з Польщі, проблема для Євросоюзу не зменшилася. Тисячі біженців із країн Близького Сходу та Північної Африки, які скупчилися на польському та литовському кордонах, нікуди не подінуться. І з ними треба щось робити.

Мігранти вносять хаос у Євросоюз

- Необхідно особливо наголосити, що безпека нашого східного кордону грубо порушується. Це перша подібна ситуація за 30 років, коли ми можемо сказати, що цілісність наших кордонів випробовується, - заявив прем'єр-міністр Матеуш Моравецький під час виступу в Сеймі.

Він сказав, що автор дій, які дестабілізують ситуацію на Сході, – Олександр Лукашенко під керівництвом президента РФ Володимира Путіна. Польський прем'єр заявив, що "самопроголошений президент Білорусі має керівника в Москві в особі Володимира Путіна" і демонструє рішучість реалізувати його сценарій.

На думку Моравецького, "на східному кордоні ми маємо справу не лише із прямим застосуванням насильства проти польської держави, а й з постановкою вистави".

- Йдеться про внесення хаосу не лише у нашій країні, а й у всьому ЄС. Сьогодні ми протистоїмо цьому за інших обставин, ніж у 2015-му чи 2016 році. Ми переконали партнерів НАТО та ЄС у тому, що ми спільно захищаємо східний кордон Альянсу й Союзу, – додав Моравецький.

Німеччина та Польща просять допомоги

Яким же чином Європа має намір подолати нову мігрантську кризу? Польща відреагувала посиленням прикордонного контингенту, зведенням загороджень з колючого дроту та запровадженням надзвичайного стану у прикордонному регіоні. Варшава також легалізувала насильницьке витіснення мігрантів із території Польщі назад до Білорусі та ухвалила рішення про зведення прикордонної стіни. Литва направила на кордон із Білоруссю та Польщею додатковий військовий контингент, який приведений у стан бойової готовності.

Як повідомляє Deutsche Welle, міністр внутрішніх справ ФРН Хорст Зеєхофер заявив, що Польща та Німеччина не впораються поодинці з напливом мігрантів з території Білорусі. І закликав Євросоюз надати підтримку Польщі та Німеччині.

За словами Зеєхофера, Польща поки що реагує правильно. Глава МВС Німеччини привітав зведення стіни на кордоні з Білоруссю і закликав допомогти Польщі в цьому.

– Ми не можемо критикувати їх за те, що вони захищають зовнішній кордон ЄС допустимими засобами. Природно, не за допомогою вогнепальної зброї, але за допомогою інших засобів, які є у них, - зазначив він.

Литва вже підтягнула війська до кордонів Польщі та Білорусі. Фото: REUTERS/Ints Kalnins

Литва вже підтягнула війська до кордонів Польщі та Білорусі. Фото: REUTERS/Ints Kalnins

Нові санкції проти Мінська

Парламентський статс-секретар у МВС ФРН Штефан Майєр запропонував Варшаві направити до Польщі німецьких поліцейських для охорони кордону.

Водночас Reuters повідомляє, що Європейський Союз близький до введення нових санкцій проти Білорусі. Новий пакет санкцій спрямований проти білоруських чиновників, які, на думку ЄС, організували прибуття мігрантів як помсту за санкції проти Мінська через порушення прав людини.

Серед високопосадовців, які потраплять під санкції, буде міністр закордонних справ Володимир Макей, оскільки його міністерство звинувачується у видачі білоруських віз громадянам країн, які не входять до ЄС, особливо сирійцям та іракцям.

Також готуються нові санкції проти авіакомпанії "Белавіа". ЄС раніше заборонив їй використовувати повітряний простір та аеропорти ЄС після того, як Мінськ змусив літак Ryanair приземлитися, щоб заарештувати опозиційного білоруського журналіста.

Україні теж варто приготуватися

Прем'єр Матеуш Моравецький під час виступу у Сеймі заявив, що нелегальні мігранти з Білорусі можуть спробувати потрапити до країн Євросоюзу не лише через Польщу, а й через Україну.

- Ми усвідомлюємо ризик того, що коли цей кордон буде дуже щільним, міграційні потоки можуть пройти через Україну, тому ми вживаємо відповідних заходів щодо зміцнення цього кордону по всій довжині, - заявив він.

Україна посилює свій кордон із Білоруссю, готуючись до можливих провокацій із мігрантами.

За його словами, до кордону стягують додаткову техніку, прикордонників та безпілотники.

- Органи охорони державного кордону України посиляться особовим складом, технікою, спеціальними засобами та службовими собаками, – заявив Єнін.

Заступник голови МВС запевнив, що ситуація на кордоні повністю контролюється. За його словами, Білорусь має усвідомлювати, що кордони вже підготовлені до провокацій.

Що пишуть західні ЗМІ

Frankfurter Allgemeine Zeitung:

«Безсоромність, з якою Лукашенко використовує мігрантів для посилення тиску на ЄС на польському кордоні, говорить насамперед про відсутність рішучості з боку Брюсселя. Євросоюз недостатньо ясно дав зрозуміти диктаторові у Мінську, що готовий до рішучих заходів.

ЄС має зробити все можливе, щоб покласти край цій нелюдській грі. Зрештою, існують ще політичні та економічні важелі, які необхідно використати, щоб, для початку, покласти край авіарейсам, якими мігранти прибувають до Білорусі».

Süddeutsche Zeitung:

«Євросоюз залишиться об'єктом для шантажу доти, доки не виробить спільної міграційної стратегії. Стіна на кордоні Польщі та Білорусі все одно буде збудована за участю ЄС чи без нього. Якщо ЄС дистанціюється від зведення стіни, від якої, власне, лише виграє, оскільки вона стримуватиме потоки мігрантів, це рішення можна буде назвати лицемірством. Ну чи принаймні втраченим шансом. Але стіна стане сигналом: ЄС не піддасться шантажу. І діятиме спільно».

Bild:

«ЄС та Німеччина не винесли жодних уроків із кризи 2015 року. ЄС та Німеччина нічого не навчилися. Захист кордонів між Польщею та Білоруссю не працює. Ми стрімголов біжимо з Афганістану, а потім з подивом виявляємо, що до нас хочуть приїхати сотні тисяч біженців. Санкції, які ми запроваджуємо проти таких диктаторів, як Лукашенко та Путін, настільки м'які, що вони насмілюються безсоромно шантажувати нас мігрантами».

Новини по темі: Польща миграция Європа