22 листопада
Завантажити ще

Смертна кара у світі: де і за що можуть «поставити до стінки»

Смертна кара у світі: де і за що можуть «поставити до стінки»
Фото: Метью Генрі в People/negativespace.co

У Казахстані остаточно скасували смертну кару. Як повідомляє Deutsche Welle, президент країни Касим-Жомарт Токаєв підписав закон «Про внесення змін та доповнення до деяких законодавчих актів Республіки Казахстан щодо скасування смертної кари».

Росія: скасування смертної кари не відповідає менталітету

У той же час голова Конституційного суду Росії Валерій Зорькін припускає можливість повернення Росії до смертної кари. На його думку, запровадження мораторію на застосування смертної кари у 1996 році стало поступкою цінностям, які не властиві російській національній правосвідомості.

За словами Зорькіна, поки є навмисні вбивства, питання про застосування смертної кари не може бути повністю закрите. У Росії смертна кара законодавчо не скасована. З 1996 року, зі вступу країни до Ради Європи, у Росії діє мораторій на застосування вищої міри покарання. У 2009 році Конституційний суд остаточно заборонив судам виносити смертні вироки. Останній смертний вирок у Росії було виконано у 1996 році.

Україна: ми як Європа

Після вступу України до Ради Європи у 1995 році Київ узяв на себе зобов'язання призупинити виконання смертних вироків та скасувати страту протягом трьох років. Але з 1995 до 1997 року у країні було страчено 212 осіб. У 1998 та 1999 роках українські суди засудили до вищої міри покарання понад 250 осіб, але ці вироки не були виконані. А 1 вересня 2001 року в Україні набув чинності новий Кримінальний кодекс, у якому найвища міра покарання замінена на довічне ув'язнення.

У Європі останній раз стратили 44 роки тому

У Великій Британії останній смертний вирок двом убивцям був виконаний у 1964 році, а законодавча норма існувала до 1998 року. У Франції останній відсік голови гільйотиною відбувся в 1977 році. Це була остання страта в Західній Європі, а у французькій Конституції заборона з'явилася лише у 2007 році. В Іспанії після смерті диктатора Франка в 1975 король Хуан Карлос I ввів мораторій на виконання смертних вироків. Це було одним із перших його розпоряджень при вступі на престол, одним із перших кроків на шляху від фашизму до демократії. У 1978 році Іспанія повністю заборонила страту.

Рада Європи має два основних правових інструменти проти смертної кари - Протокол № 6 і Протокол № 13. Перший відкритий для підписання в 1983 році і забороняє смертну кару в мирний час. Він ратифікований усіма членами Ради Європи, крім Росії (яка його підписала). Другий відкритий для підписання у 2002 році та забороняє смертну кару за будь-яких обставин (зокрема за військові злочини). Його ратифікували всі члени Ради Європи, крім Азербайджану та Росії, які його взагалі не підписали, а також Вірменії, яка підписала, але наразі не ратифікувала.

«Вбивство злочинця - це ще один злочин, який ніяк не може виправити минулого, хоч би які страждання і біль зазнала його жертва. Воно не може воскресити жертву, але розширює коло насильства та жорстокості», - так пояснив європейський підхід до страти комісар Ради Європи з прав людини Томас Хаммарберг. Рада Європи зробила скасування смертної кари необхідною умовою для членства в ній. В результаті з 1997 року страти у країнах-учасницях не проводились.

Білорусь: страчують по-старому - пострілом у потилицю

Щодо Європи як частини світу, то смертна кара є лише у законах Білорусі та Росії. Друга при вступі до Ради Європи запровадила мораторій застосування з 1996 року. Тільки Білорусь та невизнані «ДНР» та «ЛНР» продовжують виконувати смертні вироки.

Застосування смертної кари в Білорусі регулярно критикують Європейський Союз, ПАРЄ та інші міжнародні організації. Президент країни Олександр Лукашенко відкрито підтримує вищий захід покарання як «стримуючий фактор». Через відсутність мораторію на страту Білорусь не входить до Ради Європи, у зв'язку з чим громадяни країни не можуть скаржитися до Європейського суду з прав людини.

З 2000 року кількість смертних вироків, які виносять білоруські суди, поступово скорочується. За період із 1990 до 2020 року у країні було розстріляно понад 400 засуджених. Серед них серійні вбивці Ігор Міренков, засуджений за зґвалтування та вбивство 6 хлопчиків, Едуард Ликов. що вбив 5 людей, та Олександр Сергейчик, визнаний винним у вбивстві 6 осіб. Востаннє у Білорусі застосували смертну кару влітку 2019 року. Тоді розстріляли Олександра Жильнікова, якого звинуватили у вбивстві трьох людей.

Засуджені до страти утримуються в СІЗО № 1 Мінська. Час, протягом якого засуджений чекатиме на розстріл, у законі не обумовлено, але становить, як правило, від 3 місяців до року. Точна дата виконання вироку зберігається в секреті, у тому числі від смертника, і відома тільки керівнику розстрільної команди. У день страти засудженого проводять через підземний перехід, уточнюють анкетні дані, зачитують акт відмови у помилуванні, зав'язують очі та ставлять навколішки. Смертна кара здійснюється шляхом розстрілу одиночним пострілом у потилицю зі спеціального пістолета ПБ-9. Крім розстрільної команди, у камері присутні прокурор та лікар. Робиться це зазвичай вночі, щоб інші ув'язнені не змогли визначити особи катів або влаштувати бунт. Місяць тому Європейський союз закликав Білорусь ухвалити рішення про скасування смертної кари.

США: смертники чекають на виконання вироку десятиліттями

Найдемократичніша країна світу також ще не відмовилася від страти. Смертна кара у США практикується у 28 штатах. Вона узаконена федеральним законодавством та законодавством збройних сил США. Відповідно до восьмої поправки до Конституції США її застосовують до обвинувачених у вбивствах з обтяжливими обставинами, вчиненими повнолітніми.

В даний час закони різних штатів передбачають п'ять способів смертної кари: повішення, розстріл, електричний стілець, газова камера та смертельна ін'єкція.

За 2020 рік у США було страчено 17 осіб: з них 10 на федеральному рівні, 3 у Техасі, по 1 в Алабамі, Джорджії, Міссурі та Теннессі. За даними на 1 жовтня 2020 року, у камерах смертників перебувають 2553 особи, деякі з них живуть там десятиліттями в очікуванні виконання вироку.

Остання кара відбулася у в'язниці міста Терре-Хот у штаті Індіана на початку 2021 року. Там стратили 52-річну Лайзу Монтгомері, засуджену за вбивство вагітної жінки та за викрадення дитини, яку вона дістала з живота жертви. Виконання вироку вона чекала 14 років.

У судовій практиці США також зафіксовано випадки винесення хибних смертних вироків. За період з 1973 до 2015 року в США з камер смертників зі зняттям звинувачень було випущено 156 людей.

Група незалежних експертів ООН виступила із заявою, в якій закликала президента США Джо Байдена «зробити все, що в його силах», щоб покінчити зі смертною карою в країні на федеральному та місцевому рівнях.

ДО ВІДОМА

Страта не лякає злочинців

Як йдеться у дослідженні Ради Європи, статистика по країнах, які законодавчо скасували смертну кару, постійно підтверджує відсутність зв'язку між стратою та рівнем злочинності. А дослідження, проведене ООН, встановило відсутність доказів того, що «страта є стримуючим фактором більшою мірою, ніж довічне ув'язнення». За даними Американського союзу захисту громадянських свобод, кількість злочинів і вбивств у штатах, де діють закони про смертну кару, не нижча, ніж у штатах, які її не застосовують. Тобто функція залякування з метою профілактики не працює.

Новини по темі: вирок Смертна кара