26 листопада
Завантажити ще

Центр комунікацій: до кібератаки проти України причетна Росія

Центр комунікацій: до кібератаки проти України причетна Росія
Фото: Сервіс ключів/pixabay.com

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки провів розслідування, яке показало, що кібератака на державні структури України в ніч проти 14 січня відбулася з боку Росії. Про це повідомляє прес-служба відомства.

– Такої масової атаки на держоргани не було давно. Припускаємо, що це пов'язано з нещодавньою поразкою Росії на переговорах щодо майбутньої співпраці України з НАТО. Днями Москва вже відновила військові навчання біля кордонів України. А хакерські напади на українські держоргани також можуть стати частиною цієї психологічної атаки на українців, - заявили у Центрі.

На російський слід вказує хронологія поширення новини про кібератаки

Як зазначили у відомстві, на російський слід також вказує хронологія поширення новини про кібератаку.

"Інформація спочатку з'явилася у соцмережах. Потім її першими опублікували медіа, які називають "зливними бачками". Далі новину підхопили російські видання. І вже вранці новину підхопили й українські медіа", - зазначено у заяві.

Хронологія виходу новини про кібератаку проти України у російських ЗМІ:

04:04 - "Бійтеся": хакери зламали сайт Міністерства освіти України" (alternatio.org);
04:14 - "Бійтеся": на сайті українського міністерства з'явилися погрози мешканцям" (ria.ru);
05:00 – "Хакери зламали сайт міністерства освіти України" (echo.msk.ru);
05:03 - "Чекайте на гірше": Хакери зламали сайти українських міністерств і розмістили там загрози" (life.ru).

Хотіли "кинути тінь" на Польщу

Фахівці Центру вважають, що "приховати російський слід" мало використання хакерами згадок про Волинь, ОУН-УПА, Галичину, Полісся та "інші історичні землі". На їхню думку, метою було кинути тінь на Польщу.

"Росія та її проксі давно працюють над тим, щоб посварити дві дружні сусідні країни. Адже минуле польсько-українських відносин є чутливою темою. І протиріччя щодо трактування деяких подій у Польщі та Україні створюють певні проблеми для сучасної співпраці двох держав у низці сфер", - наголошується у заяві відомства.

За даними фахівців, саме фактор історичних відносин України та Польщі намагаються використати російські спецслужби, щоб максимально загострити протиріччя між країнами та досягти міжнародної ізоляції України.

КОНКРЕТНО

У контексті атаки проти України в Центрі комунікацій зробили такі висновки:

Росія вкидає у кібервійну величезні ресурси, вони навіть успішно атакували США та зламували скриньки політиків. Тому ніхто не може гарантувати 100-процентний захист підключеної до мережі інформації.
Ця кібератака може розглядатись як напад на Україну, оскільки постраждали портали державних органів. А це означає, що за неї Росія має понести відповідальність та одержати санкції.
Метою кібератаки є психологічний тиск і залякування – про це свідчать хоча б заголовки публікацій: «Бійтеся…», «Чекайте на гірше…». Але попри твердження хакерів особисті дані українців не постраждали.