22 листопада
Завантажити ще

Примушування до «Мінська»: українські політологи про переговори Макрона та Путіна

Примушування до «Мінська»: українські політологи про переговори Макрона та Путіна
Фото: Тібо Камю/Пул через REUTERS

П'ятигодинні переговори президента Франції Еммануеля Макрона та Володимира Путіна здебільшого були присвячені темі України. Наразі французький лідер прибув до Києва на переговори з Володимиром Зеленським. І в очікуванні на підсумки цієї зустрічі, розбираємося з політологами, до чого прийшли президенти Франції та РФ.

До речі, Володимир Путін та Еммануель Макрон домовилися зателефонувати та звірити годинника після візиту останнього до Києва.

Домовилися про зниження напруженості

Як повідомляє видання The Financial Times з посиланням на джерела в оточенні французького президента, Володимир Путін і Еммануель Макрон уклали угоду щодо зниження напруженості в ситуації навколо України, але в Кремлі чекають на схвалення її умов з боку США.

Обидва президенти досягли угоди, що Росія не робитиме нових «військових ініціатив», пише видання з посиланням на французьких офіційних осіб. Крім того, Москва погодилася взяти участь у діалозі щодо розгортання власних збройних сил.

Президент Росії, за словами джерел FT, також погодився вивести з Білорусії до 30 тис. російських військовослужбовців, які задіяні у спільних навчаннях «Союзна рішучість – 2022».

Водночас Путін погрожував Заходу ядерною зброєю, якщо там захочуть допомогти Україні повернути Крим силовим шляхом.

«Мінськ» як камінь спотикання

Але найпримітнішою з погляду меседжів стала заява господаря Кремля щодо Мінських угод.

А сам формат відповіді наводить на думку, що Володимир Путін упевнений у тому, що ось-ось Україна розпочне виконання «Мінська» за його сценарієм. Тобто спочатку надання особливого статусу Донбасу, потім вибори і лише після них – припинення вогню та виведення військ.

На користь того, що Україну змушуватимуть виконати саме цей сценарій, каже й остання заява Держсекретаря США. Ентоні Блінкен сказав, що Україна буде готова надати особливий статус Донбасу в міру виконання іншими учасниками пунктів Мінських угод.

Україні не варто сильно сподіватися на Францію та Німеччин у

Політолог Тарас Загородній вважає, що заява Путіна викликана коливаннями Заходу. Він почув учорашню заяву держсекретаря Ентоні Блінкена, що Україна має надатиособливого статусу Донбасу, і продавлює Київ виконати «Мінськ» на своїх умовах. Це при тому, що ще місяць тому в Білому домі заявляли, що жодного продавлювання особливого статусу не буде. «І Держдеп може тиснути на Київ. Але це навряд чи можливо, тому що в українському парламенті немає 300 голосів на особливий статус та зміну Конституції», - вважає політолог.

- Це стиль Володимира Путіна, тому до цього треба спокійно ставитись. Щодо тиску з боку Німеччини та Парижа на Україну виконати «Мінськ» за російським сценарієм, то він, звичайно, буде, - прогнозує політолог Володимир Фесенко. Він вважає, що Еммануель Макрон сьогодні намагатиметься вмовляти Володимира Зеленського піти на поступки Путіну. Макрон хоче виглядати миротворцем напередодні цьогорічних президентських виборів у Франції. Але Київ не може піти на принципові поступки – переговори з "ЛДНР", закріплення у Конституції особливого статусу.

Політолог Олег Саакян пояснює заяву російського президента тим, що Росія хоче переконати всіх, що вона та Захід уже додавили Україну щодо виконання Мінських угод за російським сценарієм. І що Росія зараз перебуває на позиції переможця. Причому ці слова виглядали знущально не лише щодо Володимира Зеленського, а й самого Еммануеля Макрона. Але він промовчав.

- А для Києва це означає, що не можна так беззастережно сподіватися на допомогу Франції та Німеччини у протистоянні з Росією. Потрібно пам'ятати про зв'язки цих країн із Росією, - робить такий висновок політичний експерт.

У свою чергу, політолог Вадим Карасьов припускає, що метод підняття ставок Володимиром Путіним спрацював. Він лякав Захід війною в Україні, щоб змусити західних союзників натиснути на Україну у виконанні Мінських угод за російським сценарієм. Раніше президенти України – Порошено та Зеленський неодноразово говорили, що Мінські угоди невигідні для України.

- А тепер Захід, наляканий ескалацією, тиснутиме на Київ, щоб виконувати їх. І можна припустити, що на це підуть навіть американці, які раніше були проти російського сценарію виконання «Мінська», – висловив свою думку експерт.