22 листопада
Завантажити ще

Діджитал-плани Верховної Ради: замовляти їжу онлайн та голосувати з дому

Діджитал-плани Верховної Ради: замовляти їжу онлайн та голосувати з дому
Фото: rada.gov.ua

Народні депутати мають грандіозні плани щодо діджиталізації парламенту. У найближчі два роки у Верховній Раді має статися технологічний прорив. Якщо всі задуми реалізуються, то народні обранці зможуть ухвалювати законопроекти, сидячи вдома на дивані; виборці зможуть знайти увесь компромат на свого депутата на офіційному сайті парламенту або записатися до нього на онлайн-прийом у спеціальному додатку.

Свої мрії народні депутати озвучили під час публічної дискусії «Парламент ДІє: цифрове майбутнє та інновації у роботі Верховної Ради України».

Повний paperless

Ще у 2019 році народні депутати взяли курс на електронний документообіг. Але з «папірцями» ніяк не вдається раз і назавжди попрощатися. Вже двічі парламентарі переносили терміни переходу на 100-процентний paperless: спочатку через технічну неготовність, а зовсім нещодавно - через ризики військової агресії.

- Ми вже двічі – на сьому та восьму сесію – відкладали перехід на 100-процентний електронний документообіг. Сподіваюся, вже дев'ята сесія буде повністю у цифрі, – заявив перший віце-спікер Олександр Корнієнко.

Хоча, за словами народного депутата, представника Регламентного комітету Верховної Ради Павла Фролова, сьогодні близько 85% документообігу парламенту все-таки проходить в електронному вигляді. Депутати можуть реєструвати законопроекти, вносити в них виправлення онлайн за допомогою використання електронного ключа. А найближчим часом планують запустити глобальну систему «е-законопроект». Це буде єдина платформа, на якій одночасно зможуть працювати народні депутати, міністри та президент – усі суб'єкти із правом законодавчої ініціативи.

– Можна буде онлайн реєструвати законопроекти, відслідковувати їх проходження, – зазначив керівник Управління комп'ютеризованих систем Апарату Верховної Ради Олексій Сидоренко.

Олександр Корнієнко сподівається, що до 9 сесії парламентарі позбавляться паперових документів. Фото: sluga-narodu.com

Олександр Корнієнко сподівається, що до 9 сесії парламентарі позбавляться паперових документів. Фото: sluga-narodu.com

Заміна системи голосування

Вже влітку 2022 року у сесійній залі Верховної Ради можуть встановити нову систему для голосування. Але якою вона буде – предмет для дискусії.

– На сьогодні триває дискусія, якою буде ця система – аналогова, цифрова, з виносним планшетом чи стаціонарним. Діюча система для голосування постійно сигналізує, що її потрібно замінити, – сказав Олександр Корнієнко.

У депутатів до системи для голосування «Рада-3», мабуть, два головні зауваження. Перше – вона у сучасних реаліях дуже незручна. Наприклад, у вікні для голосування не можна переглянути текст законопроекту, який винесено на обговорення, голосування. Друге – техніка постійно підводить.

- Мене іноді виборці запитують, чому я не голосував за певний законопроект. Я поясню: голосував, але був технічний збій системи і мій голос не зарахували. І такі випадки нерідкі, – пояснює народний депутат Олександр Федієнко.

Парламентарій додає, що технічний збій системи для голосування не є підставою для того, щоб поставити законопроект, що «провалився», на переголосування, інакше це буде порушенням регламенту Верховної Ради.

- Я звернув би увагу ще на один момент. Розробник системи "Рада-3" офіційно припинив підтримку цієї системи. Нині це міна уповільненої дії. Якщо система поламається, Рада зупинить свою роботу. Немає іншого технологічного механізму для голосування. Доведеться піднімати руки, залучати лічильну комісію, - додає Олександр Федієнко.

Впровадити дистанційне голосування

"Слуги народу" хочуть передбачити для народних депутатів можливість приймати закони дистанційно поза сесійною залою. І ця думка зміцнилася після того, як депутати почали масово хворіти на ковід,  а також після загроз повномасштабного військового вторгнення з боку Росії.

– Ми бачимо приклади парламентів Бразилії, Латвії. У них можливість дистанційно голосувати реалізовано через різні програми та способи верифікації. І це, у свою чергу, наштовхує нас на думку, що всі перепони для впровадження онлайн-голосування знаходяться виключно в політичній площині. Тому наше завдання як політиків – домовитись. Є політичні сили, які були категорично проти впровадження онлайн-голосування для народних депутатів, - заявив Олександр Корнієнко та уточнив, що онлайн-голосування буде в майбутньому використовуватись як винятковий захід, а не щоденний режим роботи.

В Апараті Верховної Ради зазначають, що пропонують використовувати для онлайн-голосування як у комітетах, так і у сесійній залі власну систему.

- У 2021 році ми завершили розробку власної системи проведення засідань усіх видів і не лише комітетських, у режимі відеоконференції. Ядро цієї системи – Cisco Meeting Service. Це наша наземна ІТ-інфраструктура, яка не передає аудіо-, відеопакети назовні, зовнішні хмарні сховища, - розповів Олексій Сидоренко.

На роботу з Face-ID

Планують депутати запустити і спеціальний мобільний додаток Верховної Ради.

– Прийняли закон, телефон клацнув, і громадяни знають, що за закон ухвалили і про що, – сказав Олександр Корнієнко, розкриваючи одну з численних функцій можливого майбутнього додатку.

Бажають депутати зробити із сайту Верховної Ради привабливу та корисну мультимедійну систему. Щоб громадяни могли записатися онлайн на прийом до народного депутата і щоб сам цей прийом також був у режимі відеоконференції. Щоб на сайті Верховної Ради була повніша картка народного депутата - не лише статистичні дані, скільки разів голосував, виступав із трибуни, які законопроекти вносив, а й усі аудіо-, відеовиступи депутата.

За словами керівника Апарату Верховної Ради В'ячеслава Штучного, на сьогоднішній день опрацьовується нова система допуску народних депутатів, співробітників Апарату ВРУ до будівель парламенту.

- Ми працюємо над новим допуском до приміщень Ради. Бажаємо впровадити Face-ID. Не треба буде показувати посвідчення, – розповів В'ячеслав Штучний.

Також на стадії розробки додаток, за допомогою якого депутати зможуть викликати службові автомобілі та навіть замовляти їжу.