22 листопада
Завантажити ще

Вторгнення 20 лютого – після Олімпіади чи Мюнхена: фейк чи реальність

Вторгнення 20 лютого – після Олімпіади чи Мюнхена: фейк чи реальність
Фото: REUTERS/Сергій Пивоваров

Після того, як анонсований Заходом наступ Росії на Україну на 16 лютого не відбувся, американські ЗМІ назвали нову дату можливої атаки. Видання Politico з посиланням на думку аналітиків дає нову дату наступу – 20 лютого.

Путін не хоче псувати Сі Цзіньпіну Олімпіаду

«Перспектива російського вторгнення в Україну 16 лютого завжди переоцінювалася. Часові рамки, за якими справді варто стежити, – це те, що станеться невдовзі після 20 лютого. Аналітики повідомили, що одержимість 16 лютого відвернула увагу від реальних ключових дат», - повідомляє газета.

«Після 20 лютого завжди були важливіші часові рамки», - сказав Майкл Кофман, експерт із російських збройних сил у Центрі військово-морського аналізу (CNA).

Аналітики відзначили, що період після 20 лютого вартий особливої уваги, оскільки саме тоді очікується завершення «найбільших військових навчань із часів холодної війни» Росії та Білорусі.

Крім того, за даними журналістів Politico, дану дату обрано через завершення Мюнхенської конференції з безпеки, на якій буде президент України Володимир Зеленський.

Також стверджується, що «вторгнення» має відбутися після закриття Олімпіади в Пекіні, щоб не ображати голову КНР Сі Цзіньпіна.

Українці не вірять загрозам про вторгнення

Незважаючи на прогнози американців, в Україні дотримуються іншої точки зору. Секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов запевнив, що наразі повномасштабна військова операція з боку РФ не спостерігається, але є провокації, якими хочуть змусити Україну відстрілюватись.

«Якщо йдеться про повномасштабну операцію по нашій країні, ми такого не бачимо. Що ми зараз бачимо? Ми бачимо провокації з боку РФ, які вони робили постійно. 17 лютого була зухвала, масована провокація (обстріл дитячого садка. – Ред.). Яка мета? Ціль – щоб ми почали військовим шляхом відповідати потужно. Для того, щоб нас звинуватити в тому, що ми причетні до того, що вони хотіли б, щоб розгорнулося на нашій території», – заявив він.

Та й загалом самі українці дедалі менше вірять у російське вторгнення. Результати опитування, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» 16-17 лютого, показали, що 19% опитаних оцінюють ймовірність повномасштабного військового вторгнення Росії в Україну як високу, 33% – як середню, 20% – як низьку, тоді як 25% вважають, що немає жодної загрози.

Наступ малоймовірний

Політолог Тарас Загородній вважає, що жодного вторгнення після 20 лютого не буде з тієї простої причини, що російська армія не готова до цього ні чисельно, ні мотиваційно.

- А ця паніка поширюється певними колами в адміністрації Байдена, які намагаються налякати Київ та схилити його до виконання Мінських угод за російським сценарієм. Недарма Держсекретар Ентоні Блінкен неодноразово говорив про необхідність виконання Києвом «Мінська» та ухвалення ним особливого статусу Донбасу, - вважає політолог.

Експерт з питань міжнародної безпеки Олег Жданов також схиляється до того, що масштабний наступ Росії малоймовірний.

- Російські війська зараз не готові до реальної війни. Бойові частини не розгорнуті. І зараз навіть американці підтверджують, що російські війська йдуть із полігонів на зимові квартири. А з них наступ не починають. Єдине, що нам може загрожувати, то це «безконтактна війна» - завдання ракетних ударів. Але це також вважатиметься повноцінною агресією з усіма наслідками, що випливають, - вважає військовий експерт.

А спекуляція датами вторгнення, на думку Олега Жданова, є нічим іншим як американською інформаційною спецоперацією з примусу Москви змінити свій зовнішньополітичний курс. Це не вдається, тому з'являються нові дати вторгнення в Україну.

Ексзаступник начальника Генштабу України Ігор Романенко не виключає ймовірності повномасштабного російського наступу після 20 лютого.

- Цілком можливо, що Володимир Путін вже ухвалив рішення про це, а зараз триває пошук причин для початку війни. Недарма російська сторона заговорила про геноцид, нібито знайшли поховання вбитих українськими військовими. І до 20-го числа закінчується бойове злагодження угруповання військ на півночі Білорусі. Тобто алгоритм може бути таким: спочатку провокації на півночі та сході України, а далі – повноцінний наступ російської армії, – вважає військовий аналітик.