26 листопада
Завантажити ще

Експерт про Starlink від Ілона Маска: Тепер інформацію, що передається, перехопити неможливо

Експерт про Starlink від Ілона Маска: Тепер інформацію, що передається, перехопити неможливо
Фото: : facebook.com/mykhailofedorov.com.ua

Навколо війни в Україні у ці страшні дні згуртувався не лише наш народ, але й уся світова громадськість. Країни Європейського Союзу, США, Великобританія, Канада та взагалі увесь цивілізований світ об'єдналися, щоб зупинити війну в Україні. Не залишився осторонь і американський підприємець та інженер Ілон Маск. Глава SpaceX передав до України термінали Starlink – це фактично вінець інформаційно-технологічної інженерної думки.

Одразу скажемо: подарунок Ілона Маска не означає, що в українців з'явився швидкий та надійний інтернет і, завантаживши спеціальну програму, ви будете дивитися кіно з мережі на високій швидкості. Ні. Глава SpaceX справді відкрив для України можливість скористатися його супутниками. Але для цього вам потрібне спеціальне обладнання, яке Ілон Маск і передав міністрові цифрової трансформації Михайлу Федорову. У кого немає такого обладнання, той не зможе підключитися до системи.

Він необхідний нашим військовим для координації своїх дій, оскільки сигнал дуже потужний, для нього не потрібні вежі стільникового зв'язку, його неможливо перехопити або заглушити.

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров спеціальне обладнання вже одержав. Фото: facebook.com/mykhailofedorov.com.ua

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров спеціальне обладнання вже одержав. Фото: facebook.com/mykhailofedorov.com.ua

Є вже перший тест

Якщо коротко, Starlink – це наступне, наднове покоління інформаційних технологій. З одного боку, це той самий інтернет, який добре знайомий кожному з нас. Але з іншого - супутниковий, а не протягнутий за допомогою проводів поверхнею землі. Система Starlink – це платформа, що складається з цілої мережі супутників, які знаходяться на орбіті та взаємодіють між собою на частоті понад 10 тисяч гігагерц за допомогою лазерного променя. Другий її компонент – наземна частина. Це станції та користувальницькі термінали.

Швидкість такого інтернет-з'єднання дуже висока, за деякими оцінками, до 1Гбіт/с на одного користувача, і використовувати його можна у будь-якій точці нашої планети.

Є вже результат першого тесту, нехай і не офіційного. Київський інженер Олег Кутков встиг протестувати роботу Starlink. Максимальна швидкість роботи у якийсь момент становила понад 200 Мбіт/с. Про це він написав на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook.

«Супутникову тарілку Starlink я давно купив та привіз до України. Ще задовго до початку війни. Хотів протестувати. Цими днями Маск написав, що тепер сервіс працює в Україні. Я перевірив, у мене спочатку не працювало, став спілкуватися з народом із SpaceX, вирішували питання – і ось мій перший офіційний тест», – написав у коментарях до посту Олег Кутков.

200 Мбіт/с – це досить високий показник. Для підтримки зв'язку та передачі даних на високій швидкості цього достатньо. Домашній інтернет у багатьох громадян країни часом не виходить на такі цифри, які дає Starlink Ілона Маска.

Складно, ефективно, надійно та сучасно

У мирний час поява Starlink в Україні не була б такою необхідною, як наразі. Starlink може дати нашим військам значні переваги для захисту України. Адже надійний засіб комунікації у сучасних реаліях не менш важливий, ніж боєприпаси. І важлива надійна комунікація із захищених каналів зв'язку. Адже інформаційний простір – таке саме поле бойових дій.

- Starlink - це супутниковий зв'язок, який включає телефон, телебачення та інтернет. І заблокувати його неможливо. Також неможливо перехопити канал та зняти інформацію. Ворог нічого не зробить і нічого не перехопить. Це нереально, таких технологій взагалі немає, - запевняє виконавчий директор ТОВ «Лабораторія комп'ютерної криміналістики» Сергій Денисенко.

Технологічно Starlink почасти схожий на технологію супутникового телемовлення, але має суттєві відмінності. Нині зв'язок відбувається за схемою "джерело передачі – супутник – обладнання, що приймає сигнал". І, в принципі, можна заблокувати передачу сигналу від супутника до користувача.

Але у випадку зі Starlink схема інша: користувач з обладнанням на землі – супутник – далі мережа супутників – приймач другого користувача. Тобто сигнал передається одразу через всю супутникову систему. Швидкість та порядок передачі даних такий, що перехоплення сигналу технічно неможливе.

- Над Україною є вже багато супутників Starlink, тому сигнал має бути непоганим. Тут дуже хороший інтернет, дуже велика швидкість передачі даних, і вона не залежить від обстановки. Супутники постійно на зв'язку, – додав Денисенко.

Як припускає наш експерт, якщо вороги зможуть дістатися до наземного компонента обладнання, можливо, такий випадок передбачена функція самознищення. У будь-якому випадку інформація не зберігається на приймачах обладнання, вона лише надходить через них на підключений до неї комп'ютер.

Також, що дуже важливо, без спеціального обладнання до цієї мережі підключитися неможливо.