Ізраїль засуджує російську агресію, підтримує суверенітет та територіальну цілісність України, а також намагається стати посередником між країнами для досягнення миру. Про це написав у своєму Фейсбуці посол Ізраїлю в Україні Михайло Бродський.
Наводимо повний текст повідомлення ізраїльського дипломата:
"На тлі трагедії в Україні звучить чимало критики на адресу Ізраїлю. Друзі з Ізраїлю, України, Німеччини, Канади та інших країн ставлять цілком справедливі запитання. Щоб відповісти на кожне із них, потрібно відкласти емоції убік, зібрати достовірну інформацію та знайти максимально точне формулювання. Спробую зробити це тут, у формі «питання-відповідь».
1. Якою є позиція Ізраїлю щодо війни в Україні?
Ізраїль засуджує російську агресію, підтримує суверенітет та територіальну цілісність України. Ми (вперше) не лише підтримали резолюцію ООН, яка засуджує напад на Україну, але й стали її співавтором. Усім, хто каже, що Ізраїль «сидить на паркані», раджу порівняти позицію Ізраїлю у 2014 році і наразі. Ізраїль не є стороною конфлікту, але чітко визначив, на чиєму боці він знаходиться.
2. Чому Ізраїль не постачає зброю Україні та не приєднується до санкцій проти Росії?
Україна багаторазово зверталася до Ізраїлю із проханням стати посередником на переговорах із Росією. На прохання президента Зеленського прем'єр-міністр Беннет веде дуже складні переговори з Україною та Росією, координуючи свої дії зі США та країнами Європи. Постачання зброї Україні звело б нанівець ці зусилля та виключило б можливість ізраїльського посередництва. Є десятки країн, які надають військову допомогу Україні. І є 2-3 країни, які підтримують активні контакти і з Україною, і з Росією. Ізраїль – одна з них.
І ще одна обставина: ми діємо в рамках дуже жорстких обмежень, пов'язаних із необхідністю підтримувати стратегічний діалог та координувати дії біля наших кордонів із Росією. Йдеться про захист життя та безпеки ізраїльських громадян. При всій симпатії до України це наш головний пріоритет. Будь-який тиск на нас з будь-якого боку з цього питання – контрпродуктивний. З тих самих причин ми не біжимо «поперед паровозу» у питанні про санкції. Ізраїль координує позиції зі США та країнами Європи і не діятиме в обхід західних санкцій.
3. Яку допомогу Ізраїль надає Україні?
Ізраїль був серед перших, хто надав гуманітарну допомогу Україні, і продовжує надавати допомогу у безпрецедентних розмірах. Генератори для лікарень, опріснювальні установки, намети, ковдри, тонни ліків та засобів індивідуального захисту для медперсоналу. Вивезення до Ізраїлю дітей із онкологічними захворюваннями. Сотні ізраїльських добровольців - лікарів та парамедиків, соціальних працівників і психологів, які допомагають біженцям.
Найближчими днями неподалік Львова почне діяти ізраїльський польовий шпиталь. Ізраїль стане першою країною (наскільки мені відомо), яка розгорне польовий шпиталь на українській території на прохання керівництва України. Сподіваюся, що колись після війни (розумію, що нині не до того) українське керівництво знайде можливість сказати спасибі за цю допомогу.
4. Репатріанти та біженці
Мабуть, найскладніша тема, що викликає безліч запитань останніми днями. Частина критики, особливо в плані відношення до громадян України в аеропорту, справедлива. Запитання щодо дій прикордонної служби були й раніше. А сьогодні будь-який випадок некоректного ставлення до людей, що тікають від війни, - це прямий удар по іміджу Ізраїлю.
Тепер факти: Ізраїль не скасовував дію угоди про безвізовий в'їзд для туристів. Прохання заповнити анкету та отримати дозвіл на виліт – тимчасовий захід, вжитий терміном на два тижні для того, щоб упорядкувати в'їзд біженців, репатріантів, туристів та інших категорій громадян України до Ізраїлю. Відмова у праві на в'їзд надаватиметься лише тим, хто у минулому порушував візовий режим і перебував в Ізраїлі нелегально. Всім іншим буде дозволено в'їхати до Ізраїлю. Питання про заповнення анкети, а також квоти на приїзд біженців буде розглянуто ще через два тижні.
Ізраїль готується прийняти десятки тисяч репатріантів з України – по суті, біженців, які мають право на репатріацію згідно із законом про повернення. Ізраїль – єврейська демократична держава, і наш пріоритет – прийом біженців, які мають право на репатріацію. Саме на це буде спрямовано основні ресурси держави. При цьому ті, хто не має права на репатріацію, але має близьких родичів в Ізраїлі, зможуть отримати статус біженця. На них не розповсюджується квота, визначена МВС на найближчі два тижні (25 тисяч, з яких близько 20 вже перебувають в Ізраїлі).
*****************
Упевнений, що мої відповіді спричинять додаткові запитання. Намагаюся відповісти в міру розуміння та володіння інформацією. Прохання до всіх коментуючих - утриматися від занадто емоційного висловлювання своєї позиції.
Головне, на мою думку, щоб, незважаючи ні на що, добрі та близькі відносини між Ізраїлем та Україною не стали однією з жертв війни в Україні”.