22 листопада
Завантажити ще

В Україні легалізували криптовалюту: чому саме зараз і що чекає на покупців крипти

В Україні легалізували криптовалюту: чому саме зараз і що чекає на покупців крипти
Фото: Sergei Tokmakov Terms.Law із сайту Pixabay

Про те, що Україна легалізувала криптосектор, повідомляє Мінцифри. 16 березня президент Володимир Зеленський підписав закон «Про віртуальні активи», ухвалений Верховною Радою України ще 17 лютого.

Нагадаємо, спочатку на цей законопроект було накладено вето, оскільки ним передбачалося створення нового регулятора. Нова редакція документу передбачає, що регулювати новий ринок криптоактивів в Україні буде Національна комісія з цінних паперів і фондового ринку та НБУ.

Як повідомляє Мінцифри, новий закон:

  • визначає правовий статус, класифікацію та право власності на віртуальні активи;
  • створює умови для подальшого формування правового поля на ринку віртуальних активів;
  • визначає список постачальників послуг віртуальних активів та умови їх реєстрації;
  • передбачає впровадження заходів фінансового моніторингу у сфері віртуальних активів.

Чому закон, який місяць пролежав «на полиці», підписується у воєнний час? Наскільки це вчасно? Із цими питаннями «КП" в Україні» звернулася до головного стратега з криптовалют компанії TomiEx Анжея Ковальчука.

- Україна приймає закони щодо криптовалют у воєнний час, оскільки це ідеальний час для того, щоб перерахувати власників грошових накопичень поголовно, - вважає експерт. - Якщо раніше люди зберігали гроші «під подушкою», хоч у гривнях, хоч у євро, хоч у доларах, і ніхто не міг зрозуміти фактичний обсяг прихованих грошей у країні, то нині, коли немає можливості провезти через кордон великі суми, зростатиме попит на криптовалютні гаманці.

Тому, продовжує експерт, виникла необхідність показати населенню країни, що залишилося з грошима, що це - легальний засіб платежу і він доступний всім і кожному, це явно надійніше банків, а ще там швидше виконуються грошові перекази. Тобто можна покласти гроші на рахунок, виїхати з країни та зняти їх будь-де. При цьому повністю зникає ризик пограбування, немає необхідності думати про комісії банків при знятті грошей та конвертації.

Анжей Ковальчук нагадує: Україна відкрила можливість підтримки війни через різні криптогаманці. Тобто, крім обліку багатих людей, є й інша мета – створити умови, щоб кожен українець міг віддавати свої гроші на війну. Простота переказів у системі блокчейн дозволить зібрати більше грошей окрім тих, що люди вже жертвують на військових, а також тих грошей, які уряд отримує як підтримку від інших держав. Вже з другої половини березня на сайті Aid for Ukraine охочі можуть жертвувати у десяти різних криптовалютах.

- Крім того, право власності на віртуальні активи тягне за собою оподаткування в тій країні, де ви кладете гроші на рахунок, - продовжує експерт. - Тобто знову ж таки максимально витискатимуть гроші на підтримку війни у тих, хто ще не жертвує.

Експерт зазначає, що українцям важливо розуміти, що криптовалюти не є надійним місцем зберігання грошей. Захищеності немає по всьому світу, регулювання крипторинку немає в жодній країні. Тому, перш ніж користуватися новими засобами платежів, варто вивчити сектор, зрозуміти, де є ризики, щоб потім не жалкувати про свої дії.

– Валютний ринок країни від цих нововведень підтримки не отримає, а демонстрацію високої технологічності України у той момент, коли країна перебуває у стані війни, важко назвати своєчасною, – вважає Ковальчук. - В очах міжнародної інвестиційної спільноти це нововведення, зроблене в період після війни, не стане аргументом на користь того, щоб відкривати тут бізнес. Набагато важливіше для інвесторів бути в Україні юридично захищеними, але це було важко зробити навіть у спокійний довоєнний час.