25 листопада
Завантажити ще

Розколу суспільства більше не буде: як нас змінили 50 днів війни

Розколу суспільства більше не буде: як нас змінили 50 днів війни
Фото: REUTERS/Микола Тимченко

П'ятдесят днів війни, яка повністю змінила, викривила наше життя… Але головне, що ми зустріли цю дату не переможеними і не зламаними. Сьогодні багато хто говорить, що Україна і світ більше не буде таким, як раніше, і це правда. А яким він став і якими зробила нас війна ?

Трагічне щеплення від ідей «русского мира»

Олексій Гарань. Фото: https://www.facebook.com/olexiy.haran

Олексій Гарань. Фото: https://www.facebook.com/olexiy.haran

– Війна мобілізувала українців, викликала море патріотичних почуттів. Ми це спостерігали після першого, другого Майданів, але те, що відбувається зараз – це і випробування нації, і її загартування. Світ не знав такого потужного удару з боку тоталітарної держави, яку українці витримують із честю, вважає професор Києво-Могилянської академії, науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи» Олексій Гарань. - Єдине, що вдалося досягти Росії, – це викликати до себе абсолютну ненависть. Ми бачимо, що окупанти витворяють із російськомовними Харковом та Маріуполем. Це найтрагічніше щеплення від ідей «русского мира». Доказ, що ми справді перебуваємо в різних площинах цивілізованого та нецивілізованого світу.

Політексперт підкреслює другий важливий момент – українське суспільство показало, що воно здатне до самоорганізації. Українці не чекають, що «зверху» їм вкажуть, як діяти, вони самі ухвалюють рішення. Це є показником зрілості нації. За результатами опитувань, які зараз проводить група «Рейтинг», у нашій країні безумовна підтримка входження до Європейського союзу та піднялася підтримка НАТО. У середині лютого вона становила 62%, зараз 68%.

Олексій Гарань упевнений - все позитивне, що виявилося в українцях, значною мірою має зберегтися.

- Хоча війна, на жаль, розкриває не лише найкращі, а й найгірші якості людей. Є приклади, коли для біженців завищують ціни на житло, мене це особисто дуже вразило. І ми бачимо, хто віддає армії та  постраждалим від бомбардувань останню копійку. Це не олігархи, які переважно за межами країни, а прості люди, – продовжує експерт.

Із ризиків, які існують зараз, політолог виділяє політичні:

- Дехто вже зараз починає вирішувати завдання, які мають бути відкладені на «після війни». І тут більше провини з боку спікерів влади, які ведуть атаку на Порошенка. Коли ми повернемося до мирного життя, тоді політичну боротьбу буде обґрунтовано. А зараз не час для внутрішніх баталій, коли вся країна має об'єднуватись. Суспільство показує свою зрілість, те саме мають зробити і політики. Ще я бачу небезпеку в тому, що у публічну площину починають виходити сили, які раніше політично обслуговували Януковича та Медведчука.

Війна може розкрити найкращі якості людей, як, наприклад, готовність, не шкодуючи себе, працювати волонтером. Фото: REUTERS/Zohra Bensemra

Війна може розкрити найкращі якості людей, як, наприклад, готовність, не шкодуючи себе, працювати волонтером. Фото: REUTERS/Zohra Bensemra

Горе об'єднує

Ірина Прибіткова. Фото: http://i-soc.com.ua/

Ірина Прибіткова. Фото: http://i-soc.com.ua/

- Зміни у суспільстві відбуваються і відбуватимуться – це абсолютний факт. Але я вважаю, що оцінки цим змінам треба буде давати потім, – пояснює провідний науковий співробітник Інституту соціології, доктор економічних наук Ірина Прибиткова. - Зараз очевидно, що українці стали більш відкритими у своїх емоціях, добрішими. Багато з тих, хто раніше жив заради себе, почав помічати, що поруч є інші люди і їм потрібна допомога.

Соціолог зауважує, що є невеликий ризик протиріч між тими, хто втік від війни за кордон, і тими, хто залишився.

- Але я не вірю, що ці протиріччя стануть помітними і на щось впливатимуть. І ті й інші пережили горе, а воно об'єднує. Я багато років працюю із трудовими мігрантами і зараз можу з відповідальністю сказати, що більшість з них повернулися із заробітків, щоб зі зброєю в руках іти захищати країну.

Щодо поганих моментів, то вони неминучі завжди.

- І під час Другої світової, і під час цієї війни. Мої батьки були штатними військовими медиками. Так ось вони розповідали і про злодійство, і про зради, і про аферистів. Але розповідали мало, бо люди, які бачили багато страшного, не хочуть про це говорити. Я думаю, що так буде й після цієї війни, – продовжує наша співрозмовниця. - Єдине, ми не знаємо, яку ще доведеться скласти за неї ціну. В Україні буде менше дітей, бо багатьох забрали або вони загинули, але й менше старих, бо серця не витримують випробувань. Буде більше жінок, ніж чоловіків. Усі точні прогнози з'являться, коли тиша повернеться.

Тероборона може перетворитися на приватні військові компанії мерів

Віталій Кулик. Фото: https://www.facebook.com/vitalii.kulik

Віталій Кулик. Фото: https://www.facebook.com/vitalii.kulik

- З початком війни відновилися всі рухи, що почалися під час Майдану та розгортання АТО. Це волонтерство, благодійність, добровольчі батальйони, – аналізує ситуацію директор Центру дослідження проблем громадянського суспільства Віталій Кулик. – Це появи так званих структоріонаріїв – цивільних активістів, які вміють побудувати пасіонарів для конструктивної роботи. Це не звичайне лідерство, такий людський продукт народжується лише в екстремальних ситуаціях.

Експерт зазначає, що війна також народила і новий вид економіки:

- Це економіка дарування, що ґрунтується на новій філософії ведення госпдіяльності. Це соціальний бізнес, який передбачає отримання прибутку, але втягує у продуктивні процеси людей, щоб вони могли самореалізуватися. У світі лише одиниці аналогів таких явищ, і вони не повністю описані.

Нині у простому суспільстві розмився розподіл на умовні групи – вакцинаторів, антивакцинаторів, прихильників Зеленського, Порошенка чи інших політиків.

- Актуальні для мирного часу колотнечі між людьми зникли. Питання можна вважати відкладеним, але це показує, що згодом такі суперечності зітруться. Залишаться, безперечно, невеликі політичні секти, але розколу суспільства, як у 2019 році, вже не буде, - вважає експерт.

Щодо темної сторони, то вона проявляється і зараз.

– Спроби заробити на війні, скористатися хаосом відбуваються і зараз. Стара система намагатиметься відродити відкати, інші корупційні схеми. Але війна обнуляє потреби та ліквідує індульгенції, які раніше отримували наші чиновники та багатії. Тому що люди вже не дивляться, олігарх ти чи не олігарх, а заходять у маєток і використовують його як лікарню чи шпиталь. Як це сталося з маєтком Віктора Пінчука, – каже Кулик. – У Раді вже зараз зареєстрований законопроєкт, який розширює можливості громадянського суспільства не консультативно, а реально впливати на рішення органів місцевої влади. Думаю, після війни його приймуть.

Деякі проблеми можуть виникнути довкола тероборони, вважає соціолог:

- Є ризик, що бригади можуть перетворитися на приватні військові компанії мерів, тож питання доведеться вирішувати принципово. Єдине, у чому я переконаний, люди зі зброєю мають отримати можливість її легалізувати та стати архітектурою майбутньої структури влади. Тероборона має перетворитися на помічників шерифа, а шерифів мають обирати місцеві громади. Це значною мірою розвантажить поліцію і посилить контроль громадянського суспільства за владою.

Соціолог прогнозує також нові оцінки та запити на політиків. Простіше кажучи, козак Гаврилюк уже не стане депутатом лише тому, що з нього знущалися під час Майдану.

- У списках партій ми побачимо імена офіцерів, організаторів тероборони, але це стане масовим явищем. Ще до війни у суспільстві сформувався запит на нові обличчя, але з досвідом управління, вважає експерт.

Є ДУМКА

Люди сподіваються на Бога, але й на самих себе теж

Георгія Коваленка. Фото: https://www.facebook.com/kovalenkogeorge

Георгія Коваленка. Фото: https://www.facebook.com/kovalenkogeorge

– Зараз багато людей звертаються до Бога та допомагають йому наближати перемогу добра над злом, – міркує священик Православної церкви України Григорій Коваленко. - Напевно, щось змінилося, але я не можу сказати, що багато чого. Не змінилися прохання та бажання миру, любов та молитви за Україну, прагнення її захистити. Люди моляться за своїх чоловіків та синів, які борються за країну, за тих, хто в дорозі, за упокій душ загиблих.

Сам священик знаходиться у Києві з перших днів війни.

- І частина наших парафіян залишилася тут, ми проводимо богослужіння у різних формах. І домашні, і в церкві, а з тими, хто виїхав, підтримуємо зв'язок дистанційно. Є молитовна група, яка читає псалтир. Люди сподіваються на Бога, але й на себе не меншою мірою. Моляться за те, що болить, - робить висновок святий отець.