22 листопада
Завантажити ще

Безкоштовне житло для біженців: як ми шукали притулок в Україні та за кордоном

Безкоштовне житло для біженців: як ми шукали притулок в Україні та за кордоном
Фото: Boris Roessler/Pool via REUTERS (ілюстративне)

Війна змусила тисячі українців залишити свої будинки. Рятуючись від війни, люди змушені шукати тимчасового притулку (або, на жаль, постійного, якщо повертатися вже нікуди) в інших регіонах країни. Небайдужі громадяни пропонують свої будинки чи квартири переселенцям, з яких обіцяють не брати жодної копійки, хіба що лише оплату комунальних послуг. «КП в Україні» перевірила на собі, чи реально знайти безкоштовне чи умовно безкоштовне житло для тих, хто рятується від бойових дій.

Поряд із будинком, де війна

Один із нових українських інтернет-сервісів «Допомагай», створений за підтримки Міністерства розвитку громад та територій разом із Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, допомагає як знайти безкоштовне житло для тимчасових переселенців, так і дати оголошення про його наявність. Причому географія місць не обмежується Україною – пропонується житло в інших країнах, аж до екзотичних Бразилії та Індонезії.

В Україні можна пошукати серед понад 600 оголошень. Найчастіше пропонують влаштуватися у Київській області, Рівненській, Вінницькій та Волинській, найменше пропозицій житла з Харківської, Закарпатської, Тернопільської та Херсонської областей. З Луганської немає зовсім.

Отже, ми мешканці Слов'янська, мама та дитина, які вирішили залишити місто – ситуація там ускладнюється з кожним днем. Поки є можливість виїхати перевізником на автомобілі, ми робимо це, швидко підшукуючи кут на вищезгаданому ресурсі. Беремо спочатку Донецьку область, не хочеться далеко від'їжджати від рідних стін.

Зі свіжих пропозицій по нашому регіону – оголошення з Краматорська. Можуть надати одну кімнату у трикімнатній квартирі на кілька днів, бо господарі самі сидять на валізах та готові їхати у західному напрямку. На жаль, нам це не підходить: щохвилини чекати, що господарі зірвуться з місця і доведеться знову спішно шукати інше житло – ні.

Інші оголошення старі, ще березневі: в Костянтинівці – однокімнатна квартира безкоштовно. У Лимані пропонують дачку в лісі, сором'язливо вказуючи «все дуже стареньке без ремонту», а ось Авдіївка, Покровськ, Мирноград, Бахмут... Практично скрізь господарі житимуть у тому самому приміщенні, зручності на вулиці, але – безкоштовно, хоч від оплати комуналки навряд чи хтось відмовиться. У Добропіллі пропонували заселитися у хостел безкоштовно (тільки жінки та діти).

На жаль, Донецька область, здається, відпадає: на душі неспокійно, снаряди долітають уже до Добропілля, тож вивозитимемо дитину за межі регіону.

Цих мешканок Маріуполя разом із їхніми синами поселили чеському селі, неподалік Плзеня. Фото: REUTERS/Eva Korinkova

Цих мешканок Маріуполя разом із їхніми синами поселили чеському селі, неподалік Плзеня. Фото: REUTERS/Eva Korinkova

«Щоб поділитися одягом та взуттям»

У Запорізькій області оголошень про здачу житла на час війни теж небагато. Ось пропонують жити у будиночку у селі Мала Білозерка: «Потрібно працювати у дворі, але це необов'язково. Окремо оплата за квитанціями (напевно, мається на увазі комуналка). Зручності на вулиці. Неподалік магазин. Важливо – станом на 28 квітня у селі є окупанти, вони заселяються у порожні будинки, людей поки що не чіпають»…

Спасибі, що попередила, люба людина! З одного боку, ми тебе зрозуміти можемо: ти поїхав і боїшся, щоби твій будинок не прибрали до рук загарбники, і тому готовий пустити туди жити людей. З іншого – вибач, в окупацію ми не поїдемо. Ми зі Слов'янська і пам'ятаємо, як це – жити під владою прийшлих солдатів. Але дякую, що запропонував, може, хтось і відгукнеться.

У березні ось була чудова пропозиція в Мелітополі: «Кабінет з усіма зручностями на промисловій території. Є ще один опалювальний, але без зручностей та меблів. Умова лише одна - ладити із собаками. Територія охороняється чорними тер'єрами. Собаки адекватні та доброзичливі»…

Упевнені, для когось і кабінет на промтериторії здався б комфортним місцем, але ми не знаємо, чи ми ладнатимємо з собаками. Та й їхати до Мелітополя поки що нам не з руки з описаної вище причини.

Дніпропетровська область: не наврочити б, але більш-менш безпечне місце і не на іншому кінці країни. В основному зараз всі пропозиції з Кривого Рогу і практично всі - в квартирі з господарями. Готові виділити кімнату для мами з дитиною у дво-трикімнатній квартирі. Люди, ви неймовірні!

Ось приголомшливе оголошення від віруючої мами: «Чому хочу взяти саме маму з донькою 4-6 років? Тому що у мене дочка 5 років, і я могла б ділитися з вашою дівчинкою дитячими речами, і моя донечка просила в молитвах Господа, щоб привів до нас у дім дівчинку її віку, з віруючої сім'ї. Можна дівчинку старшого віку, але тоді, на жаль, не вдасться поділитися з вами дитячим одягом та взуттям (бо за розміром не підійде)…»

Щоб поділитися одягом та взуттям... Віддати останнє, бо далі по оголошенню видно, що сім'я далеко не із заможних…

Господи, кого вони хочуть перемогти? Тих, хто відокремлює шторкою куточок у єдиній кімнаті для незнайомої мами-вимушеної переселенки з дитиною (а були й такі пропозиції!)? І ще вибачаються, мовляв, іграшок у нас обмаль для вашого малюка.

У горлі ком. Ми не поїдемо до них. Ні, ми не вередуємо – просто не хочемо робити їхнє життя ще складнішим. Тож дивимося далі.

Готові прийняти

Можна знайти собі притулок практично у будь-якій області України – справді, можна. По телефону підтверджують: приїжджайте будь-коли, якщо треба – зустрінемо, бо до села треба ще дістатися з міста. За багатьма оголошеннями кажуть, що місця вже зайняті і намагаються допомогти: дають номери сусідів, знайомих, якихось колег по цеху – «А ось у них запитаєте, вони готові прийняти».

Ми вже зібралися їхати до Тернопільської області. Так, далеко, й зовсім ми не так планували – а хто взагалі війну планував? Просто навмання зателефонували за одним оголошенням: окрема кімната на порожньому поверсі в приватному двоповерховому будинку з усіма зручностями – а там уже мешкає мама з дітьми з Харкова.

Засмучено попрощалися, але не встигли покласти трубку.

– Пишіть телефон! – голосом, що не терпить заперечень, наказала господиня зайнятого будинку. Продиктувала цифри, назвала ім'я «Люба»:

– Телефонуйте їй, у неї будинок порожній, вона прийме.

Ошелешені натиском, дзвонимо Любі. І за п'ять хвилин розмови розуміємо, що наша подорож закінчиться у смт Підволочиськ Тернопільської області.

– Чоловік поїхав воювати на схід України. Я залишилася одна у великій оселі, приїжджайте, місця всім вистачить, – запросила Люба.

– У нас прописка Донецької області, – зізналися ми. – Боюся, ви нам не будете раді.

- Киньте, - сказала Люба. – У нас нормальні люди живуть, то ви телевізорів своїх надивилися.

І ми поїхали.

Власник замку XV століття в Ірландії запропонував його як притулок для двох сімей – з Дніпра та Запоріжжя. Фото: REUTERS/Clodagh Kilcoyne

Власник замку XV століття в Ірландії запропонував його як притулок для двох сімей – з Дніпра та Запоріжжя. Фото: REUTERS/Clodagh Kilcoyne

«Зверніться до нас, у нас є перекладач Google»

Ех, було б більше часу і грошей – може, й махнули б ми до Бразилії чи Індонезії, там теж запрошують пожити біженців з України.

Літній будинок на півдні Бразилії. Я живу в Порту-Алегрі, і мій будинок знаходиться за 100 км від столиці… У мене є житло для сім'ї з 6 осіб і ще один намет для 3 людей. Просто зателефонуйте мені, і я буду радий допомогти. Я не хочу бути песимістом, але біжіть якнайдалі, це не зупиниться найближчим часом», - закликає невідомий бразилець. Погано, що він публікує своє повідомлення англійською мовою – біженцям, які реально тікають від війни та шукають тимчасового даху над головою, не до Гугл-транслейту.

А ось один із земляків бразильця здогадався перекласти свою пропозицію на українську: «Безкоштовне житло для біженців з війни. Будинок з великою спальнею, кухнею, ванною кімнатою, заднім двором із пральнею, безкоштовним доступом до Інтернету, розташований серед природи гір Мінас-Жерайс у Бразилії».

Пропозиція з Індонезії – щира і не без дотепності: «Привіт, я голландець, який мав український дідусь! Зараз я живу в Індонезії (бо моя дружина індонезійка) недалеко від Джакарти. Тож я знаю, що це далеко від Європи! Але якщо є хтось, хто не може нічого знайти в Європі або чомусь хоче поїхати в Азію, будь ласка, зв'яжіться зі мною. Я думаю, що потрібно говорити англійською (або голландською, або індонезійською), інакше буде складно (але коли потрібно, просто зв'яжіться з нами, у нас є перекладач Google»).

В Ізраїлі пропонують кімнату у знятій «трьошці» - причому пропонують ті ж біженці з України. У Німеччині приймуть у квартирі на кілька днів: «На день, два чи три прийму до трьох людей, нагодую, напою, обігрію. Допоможу: Заповнити папери та легалізуватись, подати заяви на допомогу, знайти постійне житло, отримати одяг. Квартира дуже простора, з центральним опаленням, є тераса (басейн), камін, інтернет. Підкажу, як дістатися до мене та як їхати далі, можу зустріти на вокзалі. Розумію українську мову. Сам – звичайна людина, німецький юрист, нічого особливого».

«У нас є однокімнатна кімната для жінки чи матері з маленьким дитям. У кімнаті є шафа, письмовий стіл, ящики. Номер невеликий, але зручний з видом на сад» - це з Великобританії, місто Тонтон, графство Сомерсет.

"Заміський будинок, кімната з власною ванною" - це в Грузії.

«Однокімнатна квартира у новоремонтованому житловому будинку на березі водойми. Це тихий і гарний куточок природи. Квартира зі всіма зручностями 39м/кв.м на іншому поверсі, інтернет, телевізор. Біля будинку під вікнами зупинка громадського транспорту. Є лише одна маленька проблема – жити треба із пенсіонером. Але я спокійний, доброзичливий та веселий Водолій», - запрошує до себе Литва.

«Ми сім'я із 2 дітьми. Жінці з дитиною або без дитини надається будинок та харчування», - дякую, Туреччина!

А ще – Німеччина, Естонія, Фінляндія, Румунія, Латвія, Нідерланди, США, Франція, Грузія.

Звісно, ми розуміємо – пропозиції бувають різні. Хтось житиме безкоштовно, хтось – за оплату комунальних послуг, комусь доведеться допомагати господарям у саду-городі. А хтось, звичайно, спробує і половити рибку в каламутній воді – спробує заробити на нещасних біженцях, бо війна… Але ми зараз про хороше – про шанси, можливості та допомогу.