22 листопада
Завантажити ще

Привид Януковича тиняється «Межигір'ям»... Що заважає створити в резиденції державний парк

Привид Януковича тиняється «Межигір'ям»... Що заважає створити в резиденції державний парк
Фото: mnp.org.ua

До колишньої резиденції Віктора Януковича під Києвом знову виник державний інтерес. На телемарафоні міністр Кабінету міністрів Олег Немчинов повідомив, що вже підготовлено та доопрацьовується указ президента про надання «Межигір'ю» статусу пам'ятника садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення.

Координацію діяльності буде доручено Мінзахисту природи, а Хонкою (чотириповерховий дерев'яний палац), зоопарком, гаражем із ретро-автомобілями та іншим майном керуватиме спеціальна адміністрація.

Не відкриємо секрету, якщо скажемо, що «Межигір'я» вже називається Національним парком України. Цю назву воно отримало від громадської організації, яка з 2014 року взяла на себе відповідальність за збереження багатств президента-втікача. Звичайно, ми поцікавилися, що там думають щодо ініціативи влади.

«Нас залучили, а потім прибрали»

Денис Тарахкотелік Фото: facebook.com/denlee.tarakhkotelyk

Денис Тарахкотелік Фото: facebook.com/denlee.tarakhkotelyk

Голова ГО НПУ «Межигір'я» Денис Тарахкотелик, який має статус коменданта, вислухав наше питання, перебуваючи не в кращому настрої.

- Те, що зараз хочуть зробити, на нашу думку – абсурд. Наша організація, яка була створена українським народом та підтримується народом, завжди виступала за створення цілісного майнового комплексу у вигляді національного парку. А що вони пропонують? За фактом - розділити на частини, – обурюється Денис.

У серпні 2017 року Київський господарський суд повернув у державну власність 140 га «Межигір'я». Але Денис Тарахкотелик запевняє, що це не вся земля, яка має бути включена до паркового комплексу.

– Основну частину землі суд повернув, але є ділянки, які залишаються у приватній власності. І до цього НАБУ та Генпрокуратура не мають претензій. За вісім років вони не знайшли достатніх підстав, щоб накласти на цю землю хоча б арешт, - нарікає наш співрозмовник. – Тобто цю землю вони пропускають, а на основній хочуть створити парк.

Денис задається ще рядом питань, які йому видаються риторичними:

- А як цим парком управлятимуть, якщо всі системи подачі води, всі мотори, підстанції перебувають під арештом? Де розташовуватиметься державна адміністрація парку, якщо всі будинки та споруди заарештовано? Як це заарештоване майно фінансуватиметься? Воно не належить державі, а парк, виходить, належатиме? Ми ставили ці запитання, але нас не почули. Спершу нас залучили до роботи урядової групи, а потім прибрали з неї. Нас для них у юридичному просторі немає. А ми люди, які дев'ятий рік усе це підтримують та розвивають, – обводить руками околиці комендант.

Самки плямистих оленів не бояться людей Фото: facebook.com/mnporgua

Самки плямистих оленів не бояться людей Фото: facebook.com/mnporgua

Вдалося повернути лише землю

У чому камінь спотикання, пояснив колишній керівник Департаменту спецрозслідувань Генеральної прокуратури Сергій Горбатюк.

- Віктор Янукович приватизував 1,2 гектара землі та стару будівлю, де він бігав по пенькам і показував, що ніби там живе. Решту, включаючи Хонку, викупили на фірму «Танталіт». Коли слідство довело, що все це захоплено незаконно і були висунуті підозри Януковичу, його сину та тим, хто допомагав (зокрема екс-президенту Віктору Ющенку. – Ред.), на все майно прокуратура наклала арешт, - пояснює експерт.

Сергій Горбатюк Фото: ФБ Сергія Горбатюка

Сергій Горбатюк Фото: ФБ Сергія Горбатюка

Матеріали справи про незаконне заволодіння державною резиденцією кочували різними відомствами. 29 грудня 2021 року НАБУ повідомило, що стосовно Януковича та його сина слідство завершено. Але якщо землю вдалося повернути через суди, весь майновий комплекс, включаючи садові поливалки, де-юре залишається у власності екс-президента і фірми «Танталіт». Конфіскувати все це можна лише після обвинувального вироку суду, а такого рішення немає.

- Якщо йдеться про державу, то користуватися землею вона може, а заарештованим майном – ні. Його можна передати в комерційне управління для отримання доходу (чого ніяк не подужає АРМА. – Ред.), але не до державного, - пояснює Сергій Горбатюк. – Держава може лише все законсервувати та приставити охорону до вироку суду.

Формально це виглядатиме так, що відвідувачі «Межигір'я» зможуть гуляти територією, але Хонка та інші туристичні цікавинки будуть недоступні.

– Тому зараз можна говорити лише на перспективу, що ця територія буде парком загальнодержавного значення, – зазначає Сергій Горбатюк.

Парком гуляти можна вільно, а от у Хонку зайти – ні. Фото: mnp.org.ua

Парком гуляти можна вільно, а от у Хонку зайти – ні. Фото: mnp.org.ua

Усі нагодовані, але є борги

А поки що великим господарством із зоопарком, зоофермою, лебединим притулком, оленячими стадами продовжують опікуватися громадські діячі. Денис Тарахкотелик каже, що останнім часом їм живеться дедалі важче.

- У парку ситуація стабільна, тварини нагодовані, газони доглянуті, працівники зарплату отримують. Але є борги - 27 мільйонів гривень. І це не у «Межигір'я» як у резиденції, а у громади Межигір'я, нашої громадської організації, яка усім цим займається. Спочатку коронавірус – з 1 квітня по 22 травня нас закрили на карантин. 2021 року частину боргу вдалося погасити, але тут прийшов листопад, а з ним кінець туристичного сезону. Потім почалася війна...

Наразі парк функціонує, але відвідувачів у чотири рази менше, ніж у спокійний час. Минулого року, згадує Денис, було багато іноземних туристів, особливо з Арабських Еміратів, та й українці виявляли активність. У будні 500 – 800 квитків продавали, у вихідні – від 3000 до 5000.

Зараз у вихідні від сили бувають 1000 – 1200 осіб, а у будній день близько 200.  У "соціальні" дні до 500 набирається, але це тому, що ціна квитків нижча.

 

З історії питання

У «Межигір'ї» Віктор Янукович жив з 2002-го по 2014 рік. До 2007-го це була урядова резиденція, з 2007-го її вивели у приватну власність. 2009 року території «Межигір'я» було надано статус історико-культурного заповідника. У квітні 2010-го новий Кабмін Януковича, який переміг на виборах, скасував це рішення.

У листопаді 2011 року «УкрАероРух» оголосив резиденцію зоною, забороненою для польотів авіації. У грудні 2012-го в акваторії Київської ГЕС розгорнули групу ППО.

Вільний вхід до «Межигір'я» було відкрито 22 лютого 2014 року, коли стало відомо про втечу Віктора Януковича. Резиденцію зайняли загони самооборони Майдану. Після того як у ній попрацювали прокуратура та СБУ, віддали під відповідальне зберігання громадській організації, яка її зареєструвала як Національний парк України «Межигір'я».

2017 року міністр екології Остап Семерак, відповідаючи на питання про долю резиденції, повідомив, що одна з ініціатив – створення національного заповідника, який об'єднає територію «Межигір'я» та колишні мисливські угіддя Януковича.

30 листопада 2021 року в "Межигір'ї" вперше зібралися представники Кабміну, профільних міністерств та відомств, щоб вирішити його долю. 16 лютого 2022 року на черговому засіданні Кабмін доручив опрацювати питання про створення парку-пам'ятника садово-паркового мистецтва.

З початком російської агресії «Межигір'я» закрили для відвідувачів, територія парку зазнала двох ракетних ударів. 16 квітня парк знову відкрили для прогулянок.

Новини по темі: Віктор Янукович Межигір'я