Задовго до того, як Росія вторглася до України, Кремль створював мережу секретних агентів, щоб розчистити собі шлях до захоплення країни. Розслідування агентства Reuters показує, що проникнення було набагато глибшим, ніж передбачалося.
Reuters показує цей процес на прикладі Чорнобиля. Розслідувачі агентства стверджують, що його швидке захоплення Росією на початку війни могло бути результатом діяльності розгалуженої мережі агентів Кремля всередині України.
За словами неназваного джерела Reuters, Чорнобиль також був пунктом передачі документів зі штаб-квартири СБУ російським агентам. Нібито в обмін на грошову винагороду українські офіційні особи передали російським шпигунам інформацію про військову готовність України. Хоча саме агентство пише, що воно не має підтверджень цьому припущенню.
Судові документи та показання свідків, представлені в розслідуванні, розкривають роль начальника служби безпеки Чорнобиля Валентина Вітера, який наразі перебуває під вартою і слідством за відсутність на своїй посаді під час нападу росіян.
Витяг із державного реєстру досудових розслідувань, з яким ознайомилося Reuters, показує, що Вітера нібито також підозрюють у державній зраді, що, на думку його адвоката, є необґрунтованим. У заяві слідчим Вітер повідомив, що у день вторгнення розмовляв телефоном із командиром підрозділу Національної гвардії, який здав станцію росіянам. Вітер порадив командиру не наражати на небезпеку частину, нібито сказавши йому: «Пошкодуй своїх людей».
Reuters також повідомляє, що Державне бюро розслідувань (ДБР) України веде розслідування щодо ексглави управління внутрішньої безпеки Служби безпеки України Андрія Наумова за підозрою у державній зраді за передачу секретів безпеки Чорнобилю іноземній державі. Його було затримано 10 червня правоохоронними органами Сербії. Під час обшуку автомобіля виявили 600 тисяч євро, 125 тисяч доларів, а також два смарагди – все це не було задекларовано.
У Державному бюро розслідувань підтвердили, що з'ясовують, чи Наумов збирав інформацію про систему безпеки у Чорнобилі, працюючи на АЕС, а потім у СБУ, і чи передав її іноземній державі. Тим не менш президент Володимир Зеленський своїм указом позбавив Наумова звання бригадного генерала. Український президент в емоційному зверненні оголосив Наумова та ще одного генерала СБУ «зрадниками», які порушили присягу на вірність Україні. Зеленський не посилався на Чорнобиль.
Військовий експерт Сергій Грабський, який і сам брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, вважає, що твердження Reuters про здачу Чорнобиля дуже спрощене.
– Немає сумнівів, що російських агентів у наших держструктурах чимало. Але звинувачувати їх у швидкому захопленні Чорнобиля було б неправильно. По-перше, захоплення росіянами Чорнобиля – безглузда з військової точки зору операція. Крім того, вона проводилася без елементарних засобів захисту. Це було вершиною дурості - направляти своїх солдатів до Чорнобильської зони, де вони рили окопи у радіоактивному ґрунті. З цієї ж причини українські частини і не намагалися звільняти Чорнобиль, щоб не наражати своїх солдатів на радіоактивну небезпеку, - пояснює Сергій Грабський.
Що стосується нібито здачі Чорнобиля підрозділом Нацгвардії, то експерт зазначає, що їхня кількість була явно недостатньою для захисту.
– Там було трохи більше ста осіб і трохи поліції. Це закрита зона, і її не було сенсу захищати великими силами. Тож Reuters дещо перебільшує, - вважає він.
А секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данилов підтвердив, що на момент вторгнення Росія мала агентів в українських секторах оборони, безпеки та правоохоронних органів. Він відмовився назвати імена, але сказав, що таких зрадників необхідно «нейтралізувати» за будь-яку ціну.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що було зареєстровано 651 кримінальне провадження щодо державної зради та колабораційної діяльності працівників органів прокуратури, органів досудового розслідування, інших правоохоронних органів. Президент говорив про кількість підозр саме у двох видах злочинів: і державної зради, і колаборантства.
А в Офісі генерального прокурора повідомили, що за час повномасштабного вторгнення Росії до України підозри у державній зраді отримали чотири народні депутати та 35 депутатів місцевих рад. Серед правоохоронних органів найбільшу кількість підозр оголошено співробітникам Національної поліції – 126. Також можлива державна зрада розслідується щодо трьох працівників СБУ, одного – Національної гвардії, трьох осіб із ДСНС, семи прикордонників та восьми прокурорів.
За даними МВС, наразі Нацполіція затримала понад 1000 осіб, яких підозрюють у диверсійно-розвідувальній діяльності за дорученням російської влади.
Reuters повідомляє: хоч Росія і захопила Чорнобиль, її план швидкої окупації Києва провалився. Згідно з численними джерелами в Росії та Україні, у багатьох випадках встановлені Москвою «сплячі» агенти не справлялися зі своєю роботою.
Експерт з питань міжнародної безпеки Олег Жданов згоден з тим, що проникнення російських агентів до органів влади було набагато глибшим, ніж передбачалося.
– Ми ж так і не провели справжньої санації влади, у нас багато людей у владі залишилося ще з часів Януковича. Через них здали не лише Чорнобиль без бою, а й Херсон та інші міста. Нам ще дуже довго доведеться розбиратися у цих питаннях, - вважає експерт.