22 листопада
Завантажити ще

Нова місія Венедиктової: чому саме посол і чому саме в Швейцарії?

Нова місія Венедиктової: чому саме посол і чому саме в Швейцарії?
Фото: facebook.com/VenediktovaIryna

Звільнена з посади генпрокурора Ірина Венедиктова довго без роботи не сиділа. 3 серпня офіційно підтвердились чутки щодо її призначення на посаду посла України в Швейцарії. Відповідне подання на ім’я президента Володимира Зеленського вже скерував очільник МЗС Дмитро Кулеба.

- Так, я підписав подання на призначення пані Венедиктової послом у Швейцарії... Це абсолютно нормально, коли ми заводимо в систему людей зовні, але обов'язково з компетенціями, які дозволять ефективно виконувати функції посла. Я вважаю, що Венедиктова має ці компетенції. Її робота з міжнародними партнерами в останні місяці показала, що вона може проявити себе на міжнародному треку, - заявив Дмитро Кулеба в інтерв’ю «Укрінформу». 

Щоб Венедиктова відправилась в Швейцарію з дипломатичною місією, це кадрове питання має узгодити президент.

А тим часом в політичних кулуарах України йде дискусія, як розцінювати нове дипломатичне амплуа Венедиктової – це бажання влади спокутувати провину за її несподіване і швидке звільнення з посади очільника ГПУ чи гарант Конституції поставив перед нею якесь надважливе завдання?

Приміром, ширяться чутки, що Венедиктову призначають послом саме в Швейцарію неспроста. Ця країна станом на 7 липня заморозила російських активів на суму 6,84 мільярда доларів. За оцінкою Швейцарської банківської асоціації, всього ж у швейцарських банках російські товстосуми зберігають від 170 до 220 млрд доларів. Але є одне «але». Швейцарія не поспішає передавати Україні заморожені російські активи, оскільки такий крок, на думку голови Федеральної ради Швейцарії Ігнаціо Кассіса, порушив би «право власності та принципи демократії».

- Право власності, право на власність є основоположним правом, правом людини.  Маємо приділити найбільш важливу увагу основоположному праву людей, оскільки зараз ми можемо ухвалити рішення, яке є ідеальним для ситуації в Україні, але створимо можливість для ухвалення таких же рішень в інших ситуаціях, і дамо забагато влади державі, забравши її в громадянина, - пояснив своє рішення президент Швейцарії.

Так от нібито одним із головних завдань Венедиктової на посаді посла в Швейцарії буде улагодження питання щодо передачі Україні заморожених російських активів та… незаконних активів біглого президента України Віктора Януковича, його близького оточення та деяких українських олігархів. Станом на сьогодні швейцарська влада ухвалила рішення про подовження замороження активів Віктора Януковича та запущена процедура конфіскації активів у розмірі 104 мільйони доларів екснародного депутата, бізнесмена Юрія Іванющенка.

«КП в Україні» звернулася до українських політичних експертів, міжнародників з питанням, наскільки спроможна версія щодо нових викликів перед Іриною Венедиктовою.

На Швейцарію вплив мають лише США та МВФ

Костянтин Бондаренко, керівник фонду «Українська політика»:

- Будучи генпрокурором, Ірина Венедиктова досить непогано справлялась зі своїми обов’язками. Але так склалася політична реальність, що її довелось звільнити. І щоб хоч якось пом’якшити провину за таку блискавичну відставку, їй запропонували посаду посла.

І в Україні, і за кордоном давно користуються розповсюдженим трюком – звільненій особі пропонується посада на дипломатичному фронті - така собі синекура. І більше ніякої конспірології. Зовсім недавно ексміністр оборони Андрій Таран став послом України в Словенії, ще раніше ексміністр фінансів Оксана Маркарова стала послом в США.

Конфіскація заморожених російських активів – виключно внутрішньополітичне питання Швейцарії. Посол України на такі рішення не вливає. Єдині, до кого може прислухатись Швейцарія, – США та МВФ. Зі Швейцарією спілкувались саме такими каналами раніше.

Окрім того, в даній ситуації Швейцарія боїться втратити свою репутацію країни, яка є надійним партнером у будь-яких фінансових операціях. Останнім часом  ця репутація  підірвана після того, як Швейцарія розкрила банківську таємницю багатьох своїх клієнтів на вимогу США. (Мова йде про випадок, коли другий за величиною швейцарський банк - Credit Suisse - передав дані рахунків 130 американських клієнтів в рамках розслідування, ініційованого Міністерством юстиції США.)

Венедиктова залишається в кадровому запасі влади

Руслан Бортник, директор Інституту аналізу та менеджменту політики:

- Головний мотив такого призначення – спроба подякувати за її роботу генпрокурором. До неї не було критичних претензій, але відставка була невідворотною, оскільки стала   наслідком великого політичного розміну. Венедиктова, ставши послом в Швейцарії, залишається в кадровому запасі влади, її не вилучають з системи.

Але і завдання в Швейцарії перед Венедиктовою будуть широкі. Посол в Швейцарії – це ще й посол в низці міжнародних організацій, які базовані в Швейцарії. Тому роботи багато. Не виключаю, що вона підхопить блок юридичного і політичного засудження дій Росії з боку міжнародних організацій, можливо, просуванням судових позовів в різні міжнародні судові інстанції. Є питання співпраці стосовно боротьби з відмиванням коштів, конфіскації російських активів, Доведеться лобіювати і фінансову допомогу для України з боку фінансових інституцій.

Допоможе знаходити і конфісковувати активи росіян

Олег Саакян, експерт-міжнародник:

- У призначенні Ірини Венедиктової послом в Швейцарії сходяться декілька факторів. Політичний – їй потрібно було запропонувати якесь статусне і цікаве для неї місце, щоб вона без гучних скандалів полишила посаду генпрокурора. Швейцарія – хороше місце.

І функціональний фактор: Швейцарія - світовий гаманець. Тут зберігають свої кошти багато російських олігархів, бізнесменів, політиків. Ці кошти потрібно буде відшуковувати, арештовувати, конфісковувати.  І от досвід Ірини Венедіктової, як генпрокурора, допоможе пришвидшити ці процеси. Для неї це новий виклик і нові можливості.