25 листопада
Завантажити ще

Як відрізнити бригадного генерала від коммодора, а військового Міноборони від Генштабу

Як відрізнити бригадного генерала від коммодора, а військового Міноборони від Генштабу
Фото: facebook.com/CinCAFU​

За останні майже десять місяців повномасштабної російської військової агресії військові стали цвітом нації. Ними захоплюються. Їх поважають. Їм дякують за можливість жити не під кремлівським гнітом, а в своїй державі, і навіть, сподіваємось скоро, у рівноправній країні серед інших країн ЄС.

Але для багатьох українців людина в камуфляжній формі – це просто військовий, без розуміння, в якому він (вона) званні та в якому роді військ служить. «КП в Україні» вирішила усунути цей пробіл і склала коротенький довідничок, як можна розрізнити звання військового, його приналежність до видів та родів військ.

Звання привели до натівських стандартів

Якщо ви хочете дізнатись, хто перед вами стоїть, – капітан чи полковник, зверніть увагу що у військового зображено на погонах (до речі - на парадній формі погони носяться на плечах, польовій – на грудях).

А тепер безпосередньо до того ж, які бувають військові звання. Відразу зауважимо, що за останні три роки в переліку військових звань відбулись трансформації. В жовтні 2019 Верховна Рада України ухвалила закон щодо запровадження нових сержантських звань у Збройних Силах України відповідно до колонки «NATO Code» згідно з STANAG 2116. Але ще майже рік знадобився, щоб пункт про нові звання набував чинності – з 1 жовтня 2020 року.

І ось головні зміни.

  • В українській армії в рядовому складі з’явились рекрути, тобто громадяни, які проходять випробувальних термін щодо прийняття на військову службу за контрактом, до прийняття військової присяги.
  • На заміну рядовим солдатам прийшли солдати, а замість єфрейторів – старші солдати.

  • У молодшому сержантському складі без змін – молодший сержант і сержант. А от у старшому сержантському та старшинському складі відбулись новації. З’явилось нове звання старший сержант, замість старого звання старшина тепер – перший сержант, а замість прапорщика – штаб-сержант.     
  • Оновились звання вищого сержантського та старшинського складу. Майстер-сержант замінив старе звання «старший прапорщик». Додалися два звання – старший майстер-сержант та головний майстер-сержант.

  • У молодшому офіцерському складі без змін. Ієрархія військових звань виглядає так: молодший лейтенант, лейтенант, старший лейтенант, капітан. Незмінною лишились «драбина» військових звань старшого офіцерського складу: майор, підполковник, полковник.

  • З 1 жовтня 2020 року в Україні запровадились і нові генеральські звання відповідно до стандартів, прийнятих у провідних країнах-членах НАТО. Найвище звання «генерал армії України» скасували. Віднині найвище звання – генерал. Саме таке має головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. В українській армії з’явились бригадні генерали і коммондори (таке звання у керівника ГУР Кирила Буданова). Якщо проводили паралелі з минулим, то це звання аналог «генерал-майор» та «контр-адмірал». Генерал-майор в сучасних ЗСУ теж є, але в ієрархії звань займає місце після бригадного генерала (аналог колишньому генерал-лейтенант). У той же час нинішній генерал-лейтенант – аналог колишнього генерал-полковник.

Змін зазнали і корабельні звання.

  • В рядовому складі з’явився рекрут (по аналогії з армійським званням), матрос і старший матрос лишились.

  • Корабельні звання мічманів замінили на штаб-старшин, майстер-старшин, старших майстер-старшин та головних майстер-старшин.

  • На один щабель розширився перелік вищих офіцерських звань на флоті. Погони коммодора - аналогія колишнім контр-адміралам. Хоча контр-адмірали на флоті теж є. Це звання рівнозначне дореформівському віцеадміралу. А військові, які до 2020 року мали звання адмірал, отримали нові погони -«віцеадмірали». Найголовніший на флоті -адмірал. Командувач ВМС України Олексій Неїжпапа має звання «віцеадмірал».

Дві булави у головнокомандувача ЗСУ: визначаємо вид та рід військ за нарукавними знаками

Окрім погонів також дивимось на нарукавні знаки військових. За ними можна визначити вид та рід війська, в якому він служить.

Лише у Сухопутних військ є шість різних за зовнішнім виглядом нарукавних знаків (різняться кольором тризуба та фоном на якому він зображений).

Три різні нарукавні знаки мають представники ВМС – морська авіація, берегові війська та морська піхота. Наприклад, ППО має нарукавний знак червоний тризуб на оливковому фоні, а артилерія - жовтий тризуб на червоному фоні.

Командування ЗСУ також має різні знаки розрізнення. У головнокомандувача ЗСУ – дві схрещені булави. Апарат головнокомандувача ЗСУ, Генштаб та Міноборони мають нарукавні знаки у вигляді тризубів. Відрізняються кольором тризуба та фоном на якому він зображений. Спільними для нарукавних знаків Оперативного командування «Захід», «Схід», «Північ», «Південь» є зображення схрещених стилізованих пірнача (різновид булави – Ред.) та меча. Водночас кожен знак ОК має і регіональну особливість: «Захід» - срібний хрест, «Схід» ­три білі семипроменеві зірки запозичені з герба міста Дніпро, де дислокований штаб ОК «Схід», «Південь» - зображення якоря, як символу Одеси, «Північ» - золотий знак засновника Великого князівства Чернігівського Мстислава Володимировича.