22 листопада
Завантажити ще

Не лише війна в Україні: топ-7 подій 2022 року, які змінили світ

Не лише війна в Україні: топ-7 подій 2022 року, які змінили світ
Фото: Генштаб ЗСУ

Мабуть, 2022 рік, що минає, був одним із найбільш насичених міжнародними подіями за останні 30 років. Ніхто, наприклад, не очікував, що у центрі Європи розпочнеться повномасштабна війна. Або, що відносини між США та Китаєм підійдуть до точки кипіння через Тайвань. Так чи інакше, але світ стрімко змінюється і не завжди на краще.

kp.ua розбиралася, які головні події відбулися у світі 2022 року.

24 лютого – повномасштабне військове вторгнення Росії до України

Як у фільмах про Другу світову війну, «рівно о 4-й ранку Київ бомбили, нам оголосили, що почалася війна». Тільки цього разу Росія, на відміну від фашистської Німеччини, замаскувала свою агресію назвою «Спеціальна військова операція (СВО)», що нічого не означає.

Російські війська увійшли на територію України з Росії, Криму та Білорусі, також в бойові дії включилися війська «ДНР» та «ЛНР» - квазі-республік, створених РФ. Війська почали наступ за чотирма основними напрямками - з півночі у напрямку Києва, з північного сходу у напрямку Харкова, з південного сходу з Донбасу та з півдня - з Криму.

Перед і відразу після початку вторгнення керівництво Росії озвучувало безліч різних політичних цілей - туманних і навіть суперечливих. Спочатку це була «демілітаризація та денацифікація», а потім «захист населення Донбасу». Насправді Володимир Путін прагне відтворити імперію чи Радянський Союз. А тому й веде кампанію зі знищення України, якій «захотілося вважати себе вільною та незалежною державою».

Але прорахувався. На допомогу Україні прийшов увесь світ. Допомагають тим, що приймають біженців, надають зброю та гуманітарну допомогу, в США підписали закон про ленд-ліз для України - подібний закон не приймався з часів Другої світової війни, коли США постачали своїм союзникам озброєння, військову техніку та продовольство без попередньої оплати з тривалою відстрочкою.

1 серпня - зіткнення у Нагірному Карабаху між Азербайджаном та Вірменією

Бойові дії між Азербайджаном та армією Карабаху тривали з 1 по 3 серпня 2022 року та були наймасштабнішими з моменту підписання угоди про припинення вогню у листопаді 2020 року.

Тоді війна в Карабаху тривала 44 дні і закінчилася в ніч проти 10 листопада 2020 року підписанням тристоронньої (Вірменія, Азербайджан та Росія) угоди, за результатами якої Азербайджану повернулися райони навколо Карабаху, а також історична столиця регіону Шуша.

У сам Карабах запровадили російських миротворців, які з того часу й контролюють нову лінію зіткнення, що розділяє вірмен Карабаха та азербайджанські війська. Хоча повноцінної війни немає, проте напруженість зберігається там і досі.

8 серпня – Тайванська криза

Загострення відносин між США та Китаєм було викликане візитом спікера Палати представників конгресу США Ненсі Пелосі на острів, і Пекін сприйняв подібні контакти як спроби визнати незалежність Тайваню.

Тому у відповідь на візит Пелосі у КНР оголосили про проведення маневрів та обмеження польотів навколо Тайваню на час навчань. До розпізнавальної зони ППО Тайваню увійшов 21 літак армії Китаю. Але президент Тайваню Цай Інвень тоді заявила, що її адміністрація "не відступить перед загрозою воєнного нападу".

Джо Байдену і Сі Цзіньпіну вдалося залагодити конфлікт, заявивши, що обидві сторони не прагнуть конфлікту і повинні продовжувати співпрацю в тих сферах, де це можливо. Проте експерти прогнозують, що напруженість навколо Тайваню – світового лідера з виробництва напівпровідників – може завдати шкоди торгівлі та порушити логістичні ланцюжки.

І, до речі, Китай дуже стежить за тим, як США реагують на війну в Україні, прогнозуючи, що так само будуть діяти у разі агресії проти Тайваню. А якщо Піднебесна все ж таки вторгнеться в Тайвань, то це цілком може призвести до початку Третьої світової.

Візит Несі Пелосі міг вилитися у Третю світову війну. Фото: Taiwan Ministery of Foreign Affairs/Handout via REUTERS

Візит Несі Пелосі міг вилитися у Третю світову війну. Фото: Taiwan Ministery of Foreign Affairs/Handout via REUTERS

8 вересня померла королева Великобританії Єлизавета II

Найдовше правлячий монарх світу - королева Великобританії Єлизавета II померла у віці 96 років. Вона займала престол з 1952 по 2022 рік – понад 70 років, і для більшості жителів Землі саме вона була символом британської монархії.

Її похорон відбувся 19 вересня 2022 року, коли вона була похована в сімейному склепі в каплиці Святого Георгія у Віндзорському замку, поряд з батьком, матір'ю, сестрою та чоловіком. У свідоцтві про смерть, оприлюднене медиками у графі «причина смерті», вказано «старість».

Новим королем Англії став старший син королеви Єлизавети II та Філіпа, герцога Единбурзького – Карл III. Він найдовше в історії Британії був спадкоємцем престолу (70 років). Принц Чарльз успадкував трон у віці 73 років, ставши найстарішим королем Британії на момент початку правління.

На відміну від королеви Єлизавети II, яка віддавала перевагу політиці невтручання, король Карл III не проти приймати самостійні і досить рішучі дії. Втім, наразі він обмежується стандартними королівськими церемоніями.

Королева Єлизавета II стала символом британської монархії. Тепер на троні – її первісток, король Карл III. Фото: REUTERS/Hannah McKay

Королева Єлизавета II стала символом британської монархії. Тепер на троні – її первісток, король Карл III. Фото: REUTERS/Hannah McKay

16 вересня – масові протести в Ірані

Протести спалахнули через вбивство 22-річної Махси Аміні, яку іранська поліція моралі вбила за неправильне носіння хіджабу.

Протести стихійно поширилися всією країною. Їхні учасники виступали проти порушення прав жінок, поліцейського свавілля, консервативного курсу іранської влади та правління аятолли Хаменеї. Влада намагається придушити протести всіма можливими способами, у тому числі блокуючи інтернет та затримуючи протестувальників. У низці міст Ірану пройшли запеклі зіткнення демонстрантів із поліцією. За даними правозахисної організації Iran Human Rights, під час протестів у різних містах Ірану вже загинули 240 людей.

Обурення в Ірані впливають не лише на саму країну, а й на її стосунки з рештою світу. По-перше, придушення протестів підтримує РФ, якій від Ірану потрібні дрони та ракети, щоб воювати з Україною. А з іншого – відносини із Заходом, і так напружені, погіршилися ще більше. Світові організації вимагають припинити жорстокі страти, підтримують справедливі прагнення іранського народу, а також готові посилити санкції, якщо Іран і надалі постачатиме Росії зброю.

Протести у Ірані. Фото: Taha Hussein Ali/Getty Images

Протести у Ірані. Фото: Taha Hussein Ali/Getty Images

28 жовтня Ілон Маск придбав соціальну мережу Твіттер за 44 млрд доларів

Ілон Маск спочатку купив акції компанії, а потім заявив, що хоче придбати її всю, ставши єдиним власником. Буквально з першої години Маск почав вносити зміни. Він звільнив тисячі працівників, а тим, хто залишився, нав'язав "хардкорну" понаднормову роботу. Тепер прямо в офісі компанії організували спальні місця, щоб люди могли залишатися ночувати на робочому місці. Крім того, новий глава активно змінює політику модерування контенту, планує нові функції та видаляє деякі старі.

Проте справи у компанії точаться не дуже добре. Через суперечливі заяви Маска щодо "свободи слова", а також розблокування сторінок, які раніше порушували правила, рекламодавці призупинили свої кампанії, побоюючись зростання кількості дискримінації, мови ворожнечі, расизму та іншого. Це спричинило значні грошові втрати.

І, не виключено, що незабаром однією з найпопулярніших соцмереж у світі стане менше.

15 листопада населення Землі досягло позначки 8 мільярдів людей

Про це повідомила ООН у Всесвітній день народонаселення у своїй доповіді World Population Prospect 2022. Там пояснюється, що значне зростання населення зумовлене розвитком медицини, досягненнями в галузі санітарії, розширенням доступу до питної води, широким охопленням вакцинації.

За 200 років чисельність населення Землі зросла у вісім разів. Якщо на початку 1900-х на планеті було лише півтора мільярда людей, то на початок 2000-х вже 6 мільярдів, а 2011 року – сім мільярдів. Тобто за останні 11 років воно збільшилося ще на один мільярд людей.

За оцінками ООН, населення Землі досягне позначки 9 мільярдів до 2037 року, а 10 мільярдів – до 2058 року. У 2080-х роках чисельність населення може досягти піку 10 мільярдів 400 мільйонів чоловік і залишатися на цьому рівні до 2100 року.

Основна частка населення припадає на Китай та Індію. За оцінкою ООН, у цих країнах мешкає близько 36 відсотків населення планети, або майже 3 мільярди людей. За прогнозами, Індія стане найбільш густонаселеною країною світу, обігнавши Китай уже в 2023 році.

Таке зростання чисельності населення може призвести до згубних наслідків в екології, а також можуть виникнути проблеми з голодом.

На тему

На долю світу не вплинуло, але також важливо

20 листопада -18 грудня - чемпіонат світу з футболу у Катарі

Це був 22-й чемпіонат світу з футболу ФІФА. Чемпіоном втретє стала збірна Аргентини, яка обіграла у фіналі збірну Франції з пенальті (основний рахунок 3:3). Бронзові медалі здобула збірна Хорватії. Четверте місце сенсаційно посіла збірна Марокко, яка стала першою африканською та арабською командою, яка досягла такого результату.

Західні країни закликали бойкотувати турнір через серйозні порушення прав людини в Катарі, зокрема під час будівництва інфраструктури для проведення турніру.

Ще однією особливістю турніру в Катарі стало те, що він став найдорожчим чемпіонатом з футболу в історії. На думку експертів, витрати на проведення чемпіонату 2022 року перевищують 200 млрд доларів. Досі найдорожчим чемпіонатом вважався той, що пройшов у Бразилії в 2014 році - він коштував 15 млрд доларів.