Завантажити ще

Наступник Ненсі Пелосі - прихильник Трампа та України одночасно

Наступник Ненсі Пелосі - прихильник Трампа та України одночасно
Фото: REUTERS/Джон Черрі

Новим спікером палати представників став республіканець Кевін Маккарті. Він змінив на цій посаді демократа Ненсі Пелосі. Це третя після президента та віцепрезидента державна посада у владній ієрархії США. І прихід республіканця може вплинути на всю зовнішню політику Америки, особливо це стосується підтримки України.

Україна сподівається, що підтримка збережеться

Президент України Володимир Зеленський привітав 57-річного лідера Республіканської партії у Палаті представників США Кевіна Маккарті із обранням на посаду лідера палати.

- Вітаємо Кевіна Маккарті з обранням спікером Палати представників США. Підтримка США у всіх сферах була життєво важливою для успіху України на полі бою. Ми розраховуємо на вашу постійну підтримку та подальшу допомогу США, що наблизить нашу спільну перемогу, - сказав Зеленський. Але чи здійсняться його очікування?

Справа в тому, що Кевін Маккарті належить до радикального крила Республіканської партії, яка хоче переглянути допомогу Україні. Маккарті також затятий прихильник Дональда Трампа. Перше, що він зробив після свого обрання спікером Палати представників, - подякував Трампу за підтримку. Адже саме Трамп наразі виступає за перегляд допомоги Києву та перемовини з Володимиром Путіним.

- Я особливо хочу подякувати президенту Трампу. Я не думаю, що хтось має сумніватися у його впливі. Він був зі мною від самого початку. Нам потрібно зробити так багато роботи. І він вплинув на те, щоб усе це сталося. Тож дякую вам, президенте Трамп, - заявив він.

І це далеко не перший реверанс у бік Трампа з боку Маккарті. Він виступав проти імпічменту, який виник внаслідок скандалу між Трампом та Україною. Маккарті пов'язаний із ключовими фігурами у зусиллях Трампа із залучення українського уряду до дискредитації Джо Байдена.

Після перемоги Джо Байдена на президентських виборах 2020 року Трамп відмовився визнавати результати та заявив про фальсифікації. Маккарті підтримав позицію Трампа, заявивши, що Трамп переміг, і взяв участь у спробах оскаржувати результати.

Крім цього, Маккарті є прихильником жорсткого контролю за допомогою, що виділяється Києву. Він казав, що, перш ніж надавати карт-бланш на кожен новий запит України на допомогу, варто переконатися, що виділені ресурси йдуть за призначенням.

Але офіційно він виступає на підтримку Києва.

- Наша делегація відвідала США та зустрілася з Маккарті. Нас запевнили, що двопартійна підтримка України у війні з Росією залишиться головним пріоритетом, навіть якщо вони переможуть на виборах, - заявив голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.

Раціональний, вміє вислухати

У США відгуки про нового спікера найпозитивніші.

 - Він лояльний до своїх друзів, у рамках логіки також лояльний. Людина, з якою можна конструктивно говорити та домовлятися. Раціональний, вміє вислухати. Якщо він чогось не знає – завжди поставить запитання щодо того, що його цікавить. У політиці він уміє будувати коаліцію. Займав до цього дуже сильні позиції. Добре вміє залучати гроші, вміє підтримувати. Він сповнений змагальності. Так, він був дуже близьким із Трампом, коли Трамп був президентом США. Тим не менш він не характеризував себе як "трампіста" у повному сенсі цього поняття. Він характеризував себе як політика, який має контакти з президентом і якого президент цінує, - кажуть про нього у Республіканській партії.

Що ж до допомоги Україні, то партійні функціонери вважають, що республіканці не зможуть і не уникатимуть відповідальності їхньої ролі у цьому конфлікті. Це конфлікт не лише між США та Росією, це конфлікт щодо того, як функціонує світ загалом. Це екзистенційний конфлікт між застарілою, незрозумілою, небезпечною диктатурою і хай навіть страшенно проблемним, але вільним світом. Тож від суті цієї лінії республіканці не відійдуть.

- Так, республіканці можуть закликати до відповідальності когось, можуть організовувати якісь перевірки, розслідування, пов'язані, скажу так, із соросівсько-байденівськими "пригодами" в Україні. Але відходити від підтримки України та українців, які сьогодні – найпотужніший бренд, республіканці не зможуть ані за своєю суттю, ані за настроєм населення США. У нас настільки сильна на рядовому рівні доброзичливість до України, що ані сенатори, ані конгресмени просто не ризикнуть піти проти думки американського народу. Українці сьогодні в очах США – це Freedom Fighters! Борці за свободу та суверенність своєї країни! - вважає політичний стратег, член Ради директорів міжнародної правозахисної агенції WEST SUPPORT (США) Юрій Ванетик.

Він вважає, що, можливо, якісь умови в чомусь зміняться, але підтримка України точно продовжиться. Підтримка США триватиме не лише в рамках нинішньої війни з Росією, вона триватиме і в рамках майбутнього розвитку України.

Думка експерта

Олексій Якубін, політолог:

- Маккарті не зовсім "трампіст". Він, наприклад, був проти штурму «трампістами» Конгресу США. На допомогу Україні його обрання також не вплине, бо в американському політичному класі є консенсус щодо допомоги Україні. І цей курс не буде змінено. І для України обрання Маккарті не є критичним. Верхня палата - Сенат - і так під контролем Байдена. Тож чогось поганого чекати не доводиться. Хіба що республіканці створять комісію з контролю над коштами, які виділяються Україні. Але й тут все прозоро, тож Києву нема чого турбуватися.

Новини по темі: Вибори Держдеп США