25 листопада
Завантажити ще

Чому Leopard-2 називають найкращим танком у світі, а росіяни так його бояться

Чому Leopard-2 називають найкращим танком у світі, а росіяни так його бояться
Фото: Фото Sascha Schuermann/Getty Images​

Україна очікує на прибуття німецьких танків «Леопард-2», які передали нам деякі країни Європи. Ці машини вважаються одними з найкращих у світі за своїми тактико-технічними характеристиками. Вони вже успішно брали участь у гарячих точках планети. На думку більшості військових експертів, своїми характеристиками вони випереджають усі російські танки. KP.UA з'ясовувала подробиці про цю бойову броньовану машину.

Європейський танк №1

Leopard-2 – це розробка німецького концерну Krauss-Maffei Wegmann та є продовженням ідей Leopard-1. Виробництво танків Leopard-2 почалося 1979 року, і з того часу було випущено 3200 танків цієї моделі. Сьогодні вони знаходяться на озброєнні 21 країни світу – Німеччини, Австрії, Канади, Чилі, Данії, Фінляндії, Греції, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Португалії, Сінгапуру, Швейцарії, Швеції, Іспанії, Туреччини, Угорщини, Катару, Індонезії, Чехії та Словаччини..

"Леопарди" без втрат застосовувалися в Афганістані. Там їм довелося в основному стикатися з саморобними вибуховими пристроями, бо таліби майже не мали протитанкових засобів. У Сирії "Леопардам" турецької армії довелося зіткнутися з курдськими ПТРК. Турки використали там близько 30 цих танків в операції "Щит Євфрату".

Надійний, живучий і потужний

Вибір на користь Leopard-2 пояснюється тим, що він має високу надійність, живучість і відмінну вогневу міць. У світовому рейтингу танків, що складає журнал Military Ordnance, він стабільно посідає перше місце. Озброєння, зокрема боєприпаси, від модифікації до модифікації стабільно на найвищому світовому рівні.

У 2015 році військовий ресурс The National Interest повідомив, що Leopard-2А7 можна вважати найкращим танком у світі з усіх, що перебувають на бойовому посту, відзначаючи, що він дуже збалансований, чудово продуманий і сконструйований.

У 2023 році Міжнародний інститут стратегічних досліджень зазначив, що Leopard-2 - найуспішніший із сучасних західних танків.

Leopard-1, які теж пропонують надіслати в Україну, все ж таки машина позаминулого покоління. Фото: Rainer Lippert/en.wikipedia.org

Leopard-1, які теж пропонують надіслати в Україну, все ж таки машина позаминулого покоління. Фото: Rainer Lippert/en.wikipedia.org

Особливості танка

Бойова маса машини – 50-66,5 тонн, екіпаж 4 особи. Випущено 3200 штук. Озброєння: 120-мм гладкоствольна гармата Rh-120 фірми Rheinmetall. З гарматою спарений кулемет MG3 калібру 7,62 мм. Ще один MG3 розташований в турельній установці на люку, що заряджається. Швидкострільність до 8 пострілів за хвилину в русі. Системи керування вогнем виробляють дані для стрільби (кути вертикального та горизонтального наведення гармати) на основі атмосферних умов, типу боєприпасу, просторового положення танка, відстані до мети. Для прицілювання навіднику потрібно вибрати мету та накласти на неї маркер. Виявити замасковані цілі допомагає спеціальний датчик, який реагує на їхнє теплове випромінювання. Двигун потужністю 1500 л. с. Швидкість 68-72 км/год. Запас ходу 220-550 км. Пробіг танка до капітального ремонту 10 000 км. Вартість 10-20 млн доларів.

У Leopard-2 закладено всі чотири основні компоненти ефективності танка на полі бою: вогневі потужності 120-мм гармати, високий рівень захисту, маневреність та досконала система керування вогнем.

Він має класичне компонування з розміщенням моторно-трансмісійного відділення в кормовій, бойового відділення в середній та відділення управління – у лобовій частині машини. Екіпаж танка складається з чотирьох осіб: командира, навідника, заряджальника та механіка-водія. Механік-водій знаходиться в передній частині корпусу, тоді як решта – у вежі: командир танка – по центру, навідник – праворуч від гармати і заряджаючий – зліва.

У версії Leopard-2A4 встановлені тепловізійні приціли від Zeiss, повністю цифрова система управління вогнем, встановлена ​​нова вежа з бронею з елементами з вольфраму та титану.

У Leopard-2А5 було повністю перепроєктовано вежу, вона стала клиноподібною. Крім того, змінився метал, що забезпечує великий захист та протидіє пробоям від кумулятивних та інших типів боєприпасів. Більше того, згадана клиноподібність башти також значно зменшує ударний ефект від ураження боєприпасами, ніж вежа, що має кут 90 градусів. І таким чином збільшується ефективність захисних властивостей або динамічного захисту.

Leopard-2 – наймасовіший танк у Європі, який логістично зручно відправляти до України. Більше того, цей танк найпростіше обслуговувати, проводити ремонтні роботи, постачати запчастини, інструменти, боєприпаси тощо.

Вибір на користь Leopard-2 пояснюється тим, що має високу надійність, живучість і відмінну вогневу міць. Фото: Photo by Sascha Schuermann/Getty Images

Вибір на користь Leopard-2 пояснюється тим, що має високу надійність, живучість і відмінну вогневу міць. Фото: Photo by Sascha Schuermann/Getty Images

Модифікації

Є багато модифікацій танків Leopard-2. Ось деякі з них:

  • Leopard-2A1 – модель із мінімальними змінами. Танк отримав деякі модифікації та тепловізійний приціл стрільця. Машину випускали до 1983 року.
  • Leopard-2A2 – у цій моделі виробник замінив оригінальні приціли PZB 200 на термоприціли EMES 15 та загородив отвори паливних баків. Також машина отримала буксирувальний трос завдовжки 5 м. Виробництво моделі було припинено у 1987 році.
  • Leopard-2A3 - у танку встановили нову цифрову радіостанцію SEM80/90 і заварили люки подачі боєкомплекту.
  • Leopard-2A4 – основна та найпоширеніша версія. Танки цієї моделі мають автоматичну систему пожежогасіння, повністю цифрову систему контролю над вогнем і вдосконалену вежу з титан-вольфрамовою бронею.
  • Leopard-2A5 – машина має клиноподібну вежу з додатковим бронюванням спереду та з боків. Навідник отримав модернізований приціл, а командир – тепловізор другого покоління.
  • Leopard-2A6 – танк оснащений новою 120-міліметровою гладкоствольною гарматою Rheinmetall L55. Для цього було покращено гальмівну систему гармати.
  • Leopard-2 PSO (Peace Support Operations) – танк, розроблений спеціально для міських боїв під час операцій з підтримки миру. Машина оснащена ефективнішим захистом, станцією з додатковим озброєнням, покращеними можливостями розвідки.
  • Leopard-2A7 – не підходить для бою у місті. Модифікації включають додаткову силову установку Steyr M12 TCA, систему камуфляжу Barracuda з системою передачі тепла.

Берлін може передати Києву роту (14 одиниць) танків Leopard-2A6 - найсучаснішу із великосерійних версій "Леопарда".

Російські танки – без «захисту від дурня»

Як пояснюють експерти дослідницької групи Conflict Intelligence Team (CIT), до "Леопардів-2А6" найближчим є російський танк Т-90М. А до "Леопардів-2А4" ближчі ранні модифікації Т-90 або Т-80У. Але російські зразки все одно суттєво поступаються західним.

Перша відмінність проявляється у засобах автоматизації та управління. Наприклад, у російських танків, будь-яких модифікацій, для управління використовуються важелі. У "Леопарда" – штурвал, тобто, образно кажучи, кермо. У більшості російських танків немає "захисту від дурня": при одночасному натисканні на себе двох важелів (гальма для правої та лівої гусениці) двигун вийде з ладу.

Крім цього, для експлуатації російських танків потрібно багато робити вручну. У "Леопарді" - максимальна автоматизація, та її модернізації постійно йдуть у бік автоматизації процесів.

Під час розробки західних танків вже десятиліттями багато уваги приділяється ергономіці. Це розташування прицілів, щоб зручно до них підносити голову, не доводилося гнути шию чи спину, щоб крісла були комфортні тощо. Як кажуть українські танкісти та мотострілки, західна бронетехніка "зроблена для людей". У російських цього і близько немає.

Також тепловізійна система "Леопарда" працюватиме вночі, тоді як багато радянських танків її просто не мають або вона несправна. Якість далекомірів на тих же російських танках Т-72 досить низька. Вони не захоплюють ціль через дрібну рослинність, через листя тощо. Загальна якість системи управління вогнем у західних танків краща, тому що це системи нового покоління.

Принципова відмінність Т-90 від Leopard – у розташуванні боєкомплекту. У німецькому танку снаряди максимально, наскільки це можливо, віддалені від екіпажу. У російській машині танкісти сидять, як на пороховій бочці. Тому дуже часто у Т-90 та інших радянських машин під час вибуху вежа відлітає на десятки метрів. У екіпажу Leopard шансів під вогнем супротивника вижити більше.

Для експлуатації російського Т-90М дуже багато чого доводиться робити вручну. Фото: Тухачевський/commons.wikimedia.org

Для експлуатації російського Т-90М дуже багато чого доводиться робити вручну. Фото: Тухачевський/commons.wikimedia.org

Крім цього

Уряд ФРН хоче відправити Україні не лише танки Leopard-2, а й попередні моделі Leopard-1, які можна взяти безпосередньо зі складів виробника. Виробник Rheinmetall загалом може відправити в Україну 139 танків Leopard-1 та Leopard-2.

Але Leopard-1 відрізняється від Leopard-2. Leopard-1 - старий танк, який можна порівнювати з елементом протидії радянському танку Т-62, тому він вважається бойовою машиною позаминулого покоління.