22 листопада
Завантажити ще

«Корейський варіант» для України: плани та реальність

«Корейський варіант» для України: плани та реальність
Фото: REUTERS/Pavel Klimov

Патова ситуація на фронті, коли жодна із сторін не може досягти переваги, призвела до появи нових мирних планів щодо завершення війни. І навіть почали з'являтися розмови про «корейський варіант» для України.

Україна – не Корея

Ще місяць тому секретар РНБО Олексій Данилов заявив, що Російська Федерація має намір запропонувати Україні так званий "корейський варіант", який передбачає поділ країни на дві частини.

При цьому, за його словами, у Південній Кореї, де і був застосований цей сценарій, вважають таке рішення великою помилкою.

- Вони вважають, що тоді була велика помилка, що пішли на поступки, погодилися з тим, що потрібно задля збереження. Сьогодні мають проблеми, – наголосив секретар РНБО.

Але врешті-решт Олексій Данилов заявив про неможливість нав'язування Україні чужих історій та сценаріїв.

- Не буде жодних 38-х та інших паралелей. Координати руху "російському військовому кораблю" задані, змін не передбачено, Сили оборони України працюють, - відреагував він на російські "сценарії".

Потім цю тему порушив колишній радник глави Офісу президента України Олексій Арестович, але із застереженням, що такий варіант пропонує Києву Захід.

Україні для успіху потрібно близько 400 тис. ідеально підготовлених військовослужбовців зі зброєю виробництва країн НАТО. Цього Україна не має і найближчого року не матиме, вважає Олексій Арестович. І Захід, за його словами, теж так думає, а Україна від нього залежить. "Що робити Заходу? Сценарій двох Корей. Створювати Південну Корею із гарантіями", - заявив Арестович.

Як не дивно, але в Росії також не вважають такий варіант миру прийнятним.

"Зрозуміло, що розмови про "корейський сценарій" – це просто хотілки. Типу ми, частина України, що залишилася, будемо під західним управлінням і захистом. А потім досягнемо рівня Республіки Корея. І ще – ніби залишається деяка надія на возз'єднання з колишніми територіями". Теза для внутрішнього використання, не більше", - цитата заступника голови Ради безпеки Росії Дмитра Медведєва.

Це виключно російська ІПСО

Тож чи загрожує Україні «корейський варіант» поділу на частини? Українські експерти висловили свою думку щодо цього. Політичний оглядач Тарас Чорновіл упевнений, що цей варіант – повністю російський наратив.

- Насправді всі заяви подібного типу про обмін «миру на території», які приписували американській стороні, самими ж американцями були дезавуйовані. У США заперечують навіть думку про такий варіант. У Росії кажуть, що «Україна має прийняти нинішні територіальні реалії», - це виключно російська ІПСО (інформаційно-психологічна спеціальна операція. – Авт.). А те, що російський Медведєв щось там заявив, усім відомо, що це, м'яко кажучи, неадекватна людина, і на його слова не варто звертати уваги, - вважає експерт.

А заяви Олексія Арестовича, на думку Тараса Чорновола, разюче співзвучні російським установкам і мають бути уважно розглянуті українськими спецслужбами.

Політолог-міжнародник Тарас Загородній вважає, що наразі абсолютно немає жодних передумов для «корейського варіанта» в Україні.

- Абсолютно різні ситуації. По-перше, Корея була поділена на Північну та Південну ще до самої Корейської війни, після якої цей поділ був узаконений формально. Крім того, у цю війну з різних боків барикад були найбільші країни світу – США, Китай, СРСР. Зараз той же Китай, наприклад, явно не залучений до війни в Україні. Та й Росія за силою – це не СРСР. І ще один чинник - Корея розділилася за ідеологічним принципом: північ – за комуністів, південь – за капіталізм, - пояснює аналітик.

Варіант Північної та Південної Кореї – це програш для України

Політолог Олег Саакян також вважає, що загрози поділу України за «корейським сценарієм» зараз не існує.

– Не відповідають військово-політичні обставини у Кореї тоді і в Україні зараз. Баланс сил у конфлікті, залучення до нього зовнішніх гравців – зовсім різні у Кореї та в Україні. І зовсім інший час. Наприклад, корейський конфлікт був локальним, у якому хоч і брали участь великі гравці, але не було загрози глобальному світоустрою. А зараз Росія, напавши на Україну, цим фактично атакувала міжнародну систему права, основи західного світу, показавши, що вона може залишатися безкарною. Окрім цього, війну в Кореї можна було локалізувати без великих втрат для світу, а ось безкарність Росії в Україні може стати тригером та закликом до дії інших недемократичних країн та режимів, - пояснює політолог.

А теза поділу України, як Кореї, на його думку, вигідна Росії. Тому що в такому разі агресія Росії перетворюється на побутове сприйняття конфлікту та сварку двох країн.

Військовий експерт Олег Жданов вважає, що варіант Північної та Південної Кореї для України – це програш.

– Це Мінськ-3. І Захід не може собі дозволити програти у цій війні. На Заході, у США є політики, які готові сісти за стіл переговорів із Путіним та домовитися з ним про подальше співіснування. Але офіційна позиція США наразі не передбачає такого варіанту. Проте Росія завзято просуває ідею «корейського варіанта» для України. Там думають, що врешті-решт доведуть Заходу його залежність від російських енергоносіїв. І Захід раніше чи пізніше відступить, - пояснює аналітик.

Довідка Коротко про

Після закінчення Другої світової війни територія Кореї на північ від 38 паралелі була під контролем Радянського Союзу, а південніше - США. Корейська Народно-Демократична Республіка (КНДР) (Північна) була утворена 9 вересня 1948 року у відповідь освіту Півдні Корейського півострова Республіки Корея (Південна).

Корейська війна велася між Північною Кореєю та Південною Кореєю з 1950 по 1953 рік. Війна розпочалася 25 червня 1950 року, коли Північна Корея вторглася до Південної Кореї після зіткнень на кордоні та повстань у Південній Кореї. Північну Корею підтримували Китай та Радянський Союз, а Південну Корею підтримували Сполучені Штати та союзні країни. Бойові дії закінчилися перемир'ям 27 липня 1953 року.

Після війни з 38-ї паралелі було створено Демілітаризовану зону, яка остаточно розділила Корейський півострів на дві приблизно рівні частини - північну (КНДР) і південну (Республіка Корея).