22 листопада
Завантажити ще

З 1 квітня - Росія на чолі Ради Безпеки ООН: як так вийшло і чим це загрожує

З 1 квітня - Росія на чолі Ради Безпеки ООН: як так вийшло і чим це загрожує
Фото: Фото Ендрю Бертона/Getty Images​

З 1 квітня Росія головуватиме в Раді Безпеки ООН. Як би дивно це для нас не звучало, але просто такий порядок: головування в Раді здійснюється кожним із членів по черзі протягом одного місяця згідно з назвами держав-членів відповідно до англійського алфавіту. Цю роль виконують 12 країн із 15 членів Ради Безпеки ООН.

Зайняла місце в Раді Безпеки незаконно

Представник України при ООН Сергій Кислиця закликав не допустити Росію до головування в Раді Безпеки.

- У ніч вторгнення Росії Генсек ООН Антоніу Гутерреш назвав це "найсумнішим днем за його перебування на посаді". Це буде найсумнішим днем в історії ООН до 1 квітня 2023-го, коли РФ почне верховенство в Раді Безпеки, якщо справедливість не переможе. Досить ґвалтувати правосуддя та пригнічувати Статут ООН! – повідомив представник України.

Нагадаємо, що Україна виступає за виключення Росії з Ради Безпеки ООН. Причина в тому, що країна-терористка зайняла крісло постійного члена, обминаючи затверджені Статутом ООН процедури.

Після розпаду СРСР Росія ніколи не проходила процедури набуття членства в Раді Безпеки, а автоматично стала наступником Союзу. Хоча у Статуті ООН, зокрема у главі про Раду Безпеки, досі постійним членом вважається СРСР. За такою логікою крісло постійного члена могла зайняти будь-яка з республік, що входила до складу СРСР, зокрема Україна, Білорусь тощо. А отже, Росія посідає це місце незаконно.

У МЗС України заявили, що Росія нав'язала своє членство одностороннім рішенням. Україна закликає держави - члени ООН: відновити застосування Статуту щодо легітимності перебування Росії в організації, позбавити її статусу постійного члена Ради Безпеки ООН, виключити її з ООН.

Чим загрожує головування Росії в Раді Безпеки ООН

Головування у Раді Безпеки має реальну владу в ООН. Країна, яка обрана головою Ради Безпеки, панує на всіх дискусіях, застосовує свої правила, контролює список справ, розклад та повноваження для всіх дебатів, а також керує всіма проєктами резолюцій. У минулому Росія вже довела свою здатність зловживати цією величезною процедурною владою.

Востаннє Росія головувала у Раді Безпеки у лютому 2022 року. Тоді Росія прагнула використати своє становище, щоб спантеличити і ввести світ в оману щодо своїх справжніх намірів, а підступні махінації Росії були спрямовані на те, щоб перешкодити міжнародній підтримці України як до, так і одразу після початку повномасштабного вторгнення 24 лютого.

– ООН – недосконала організація, і їй було складно ефективно реагувати на ранні ознаки вторгнення Росії в Україну через бюрократичний параліч. Однак головування Росії в Раді Безпеки серйозно посилило ці проблеми і зробило ООН значною мірою безсилою, коли світ найбільше її потребував і навіть коли міжнародне співтовариство згуртувалося навколо України, - звертає увагу президент Єльського інституту керівників вищої ланки Джеффрі Зонненфельд.

Так, за кілька тижнів до вторгнення, користуючись правом свого головування, Росія назвала своїх маріонеток у нашій країні "активістами українського громадянського суспільства", тим самим легітимізувавши їх від ООН. Зокрема 17 лютого 2022 року Радою Безпеки ООН обговорювалося виконання Мінських угод – Росія залучила до обговорення адвоката Тетяну Монтян, представивши її українською активісткою. У результаті Монтян висловила цілу низку російських наративів. Ця дезінформація про «зловісний український режим» і «мирні наміри» Росії повинні були спантеличити інші країни і підірвати зусилля української делегації щодо створення міжнародної підтримки Києва.

Також Росія використовувала Раду Безпеки як майданчик для реклами своїх маріонеткових міжнародних організацій, включаючи очолюваний нею військовий блок ОДКБ, надавши їм міжнародної легітимності одразу після початку вторгнення.

Тому не потрібно великої фантазії, щоб уявити, як Росія знову зловживатиме повноваженнями голови, щоб сіяти дезінформацію та вбивати клин між державами - членами ООН.

Завалить Радбез спамом

Звичайно, голос Росії в Раді Безпеки ООН не буде визначальним, і вона не зможе на свій розсуд вилучати будь-які питання і не давати їх розглянути. Але свій підпис як керівник цього процесу ставитиме на документах саме представник Росії в ООН Василь Небензя.

- Росія не зможе легітимізувати свою агресію за допомогою головування в Раді Безпеки ООН. Просто збільшиться кількість неадекватних заяв та пропозицій з боку Москви – вибухи на «Північних потоках», «бойові комарі» та інше. Росіяни ініціюватимуть більшу кількість засідань з таких непотрібних питань. Але це нічого не дасть, тому що Росія в Радбезі ООН не має великої підтримки. Вони просто ініціюватимуть нові інформаційні приводи, але кардинально змінити ситуацію не зможуть, - пояснив KP.UA політолог Ігор Рейтерович.

Ще з поганого: постпред Росії як голова зможе представляти Радбез ООН у всіх інших міжнародних інституціях. Виходить парадоксальна ситуація – у Раді Безпеки ООН, яка покликана попереджати і гасити військові конфлікти, головуватиме країна-агресор.

- Ви уявляєте таких кровожерливих деспотів, як Адольф Гітлер, Саддам Хусейн чи Пол Пот, що вони головують у Раді Безпеки ООН, якій доручено зберігати глобальний мир та гармонію? Це не першоквітневий жарт, наступного місяця Росія і, відповідно, Володимир Путін стане головою Ради Безпеки ООН. Відомим грабіжникам не дають керувати банками, а засудженим за сексуальні злочини не доручають дитячі садки. У тому ж ключі не можна дозволити Путіну висміювати міжнародну дипломатію, стаючи обличчям глобального світу, оскільки він щодня посилює своє несправедливе вторгнення в Україну новими атаками, - пише видання Time.

ДО РЕЧІ

Цього року членами Ради Безпеки є п'ять постійних (Китай, Росія, Великобританія, США та Франція) та 10 непостійних (Албанія, Бразилія, Габон, Гана, Мальта, Мозамбік, ОАЕ, Швейцарія, Еквадор, Японія). Для ухвалення будь-якого рішення у Раді Безпеки потрібно 9 голосів, у тому числі згода всіх постійних членів. Цим регулярно користується Росія, блокуючи невигідні собі рішення. Реформа Ради Безпеки обговорюється давно, але для цього також потрібна згода її п'яти постійних членів.

Новини по темі: Новини Росії Радбез ООН