25 листопада
Завантажити ще

Конфіскація активів російських олігархів на користь України: процес пішов чи це разова акція?

Конфіскація активів російських олігархів на користь України: процес пішов чи це разова акція?
Фото: Bloomberg

У США запущено процес конфіскації активів підсанкційних російських олігархів на користь України. Генеральний прокурор та міністр юстиції США Меррік Гарленд уперше видав дозвіл на передачу Україні активів російського олігарха, конфіскованих за порушення ним санкцій.

Не остання конфіскація

Йдеться про кошти російського підприємця Костянтина Малофєєва, якого у квітні 2022 року мін'юст США звинуватив у порушенні санкцій, введених проти Росії за військовий напад на Україну.

А перед цим сенат США затвердив поправку сенатора від Республіканської партії Ліндсі Грема до закону про фінансування американського уряду щодо конфіскації активів російських олігархів та їх передачі на користь України. "Ця поправка дозволить міністерству юстиції через державного секретаря передати кошти, одержані від заарештованих активів олігархів або інших суб'єктів, які потрапили під санкції, народу України", - прокоментував Грем. Крім цього, при мін'юсті США діє оперативна група KleptoCapturе, яка займається пошуком активів російських олігархів у цій країні.

Саме експерти цієї групи і виявили, що Малофєєв фінансово підтримував росіян, які розпалюють сепаратистські настрої у Криму. Зокрема, до чорного списку було внесено "Транскапіталбанк" та глобальну мережу з більш ніж 40 осіб та організацій, діями яких керує великий російський підприємець.

Тоді ж, наприкінці 2022 року, прокурори заявили в суді, що мають право конфіскувати гроші на рахунку Костянтина Малофєєва у банку Sunflower у Денвері, оскільки Малофєєв намагався всупереч санкціям США перевести їх діловому партнеру.

Генпрокурор США Гарленд додатково повідомив, що "на рахунку в одному з американських фінансових інститутів було заарештовано мільйонні активи, які стосуються порушення Малофеєвих санкцій". У лютому 2023 року генпрокурор США видав дозвіл на переказ цих грошей на потреби України. А 10 травня мін'юст США видав розпорядження здійснити "перший трансфер" цих коштів.

"Хоча це перший випадок відправлення Сполученими Штатами конфіскованих російських коштів на відновлення України, він не буде останнім", - заявив Меррік Гарленд.

Заморожено 400 мільярдів активів

Раніше, у лютому 2023 року, окружний суддя федерального суду Манхеттена дозволив прокуратурі конфіскувати 5,4 мільйона доларів, які належать Малофєєву. Оскільки російський олігарх не оскаржив запит на конфіскацію, прокурори заявили, що кошти мають бути конфісковані за умовчанням, і суд схвалив це рішення.

Після конфіскації, згідно з поправкою до бюджетного законодавства США, гроші Малофєєва можуть бути спрямовані на потреби відновлення України. Костянтин Малофєєв є давнім спонсором РПЦ та сепаратистських рухів на сході України, володіє російською пропагандистською медіагрупою "Царгород". Він потрапив під санкції США та ЄС у 2014 році за підтримку анексії Криму та спонсорування терористів Л/ДНР.

До речі, зараз, крім США, ще й Канада ухвалила механізм конфіскації активів РФ на користь України. У червні там було ухвалено зміни до Закону "Про спеціальні економічні заходи" (Special Economic Measures Act), якими було створено можливість конфіскації та використання російських активів для допомоги Україні. Крім того, Естонія планує запровадити правову базу для конфіскації російських активів, просуваючись уперед у спробі передати Україні кошти, заморожені під санкціями Європейського Союзу.

Загалом збитки від російської агресії в Україні сягають 700 млрд доларів, але війна триває, і сума збільшується. Проти Росії введено найбільшу кількість санкцій у світі, заморожено активи більш ніж на 400 млрд доларів – це резерви російського Центробанку, і майно пов'язаних з режимом приватних осіб: нерухомість, автомобілі, яхти, предмети розкоші, гроші. Поки що міжнародні організації лише формують механізм компенсацій. Це пов'язано з тим, що вони повинні передбачати і судові гарантії поваги до права власності, щоб уникнути звинувачень у свавіллі: повідомлення власника майна та можливість перегляду рішення у судовому порядку, включаючи апеляцію.

Не потрібно мати ілюзій

Політолог Володимир Фесвенко вважає, що це поки що точкове рішення щодо конкретного та надзвичайно одіозного російського олігарха, яким легко пожертвувати. І він далеко не лідер серед російських олігархів у США. Але тут важливим є те, що, за словами американських офіційних осіб, це «не останній» кандидат на конфіскацію.

Однак не потрібно мати завищених ілюзій та очікувань. Це точкове рішення. Адже головне, що цікавить Україну – це зарубіжні державні (!) активи Росії, наприклад, цінні папери уряду, які перебувають у власності США як валютний резерв. І їх поки що не збираються конфіскувати.

- Американці бояться прецеденту – якщо почати конфіскувати цінні папери, то в них тоді ніхто у світі вже не вкладатиметься, а це вдарить по американській фінансовій системі. Тому конфіскація державних активів Росії якщо й станеться, то в останню чергу, - вважає експерт.

А для того щоб Київ міг отримати державні активи Росії, треба звертатися до судів, а не чекати на конфіскацію в США. Потрібно у судах вимагати компенсації за збитки, завдані росіянами в Україні. Хоча щодо російських олігархів процедура конфіскації може застосовуватись і надалі.