22 листопада
Завантажити ще

Саміт G20 пройде без Сі Цзіньпіна та Путіна

Саміт G20 пройде без Сі Цзіньпіна та Путіна
Фото: REUTERS

9-10 вересня у столиці Індії – Нью-Делі відбудеться саміт «Великої двадцятки». На ньому лідери 20 найрозвиненіших країн світу обговорюватимуть питання світової економіки, фінансової стабільності та макроекономічної координації, а також розроблятимуть рекомендації та заходи, спрямовані на сприяння сталому зростанню та розвитку.

Зокрема, на порядку денному зустрічі в Нью-Делі стоїть обговорення наслідків війни Росії проти України для глобальної продовольчої безпеки – ситуація, яка загрожує ескалацією після того, як Путін відмовився відновити зернову угоду.

Очікується, що за результатами роботи буде прийнято підсумкову Декларацію лідерів, в якій буде відображено бачення вирішення всіх цих проблем.

Але найголовнішою інтригою саміту стане відсутність у ньому двох головних порушників спокою у світі – лідерів Китаю та Росії. Сі Цзіньпін та Володимир Путін відмовилися від участі в ньому, хоч і з різних причин.

Сі Цзіньпін не приїде на саміт до Індії через конфлікт із нею

Міністерство закордонних справ Китаю підтвердило інформацію ЗМІ, що Сі Цзіньпін не приїде на саміт G20 до Індії. Представник міністерства Мао Нін заявив, що замість Сі на саміт поїде прем'єр-міністр КНР Лі Цян, але відмовився розповідати причини відмови лідера країни від участі.

Але західній пресі вдалося дізнатися про можливі причини демаршу китайського керівника. "Відсутність Сі Цзіньпіна на саміті G20 сталася на тлі напруги між Китаєм і Індією, що приймає саміт, через їх спірний кордон і зростаючі зв'язки Нью-Делі зі Сполученими Штатами", - повідомляє видання CNN.

Так, 5 днів тому в Китаї опублікували карту, на якій прикордонний район Аксайчин у Кашмірі та індійський штат Аруначал-Прадеш позначені як територія Китаю. Індія заявила "рішучий протест" Китаю з цього приводу. «Ми заявили рішучий протест китайській стороні з дипломатичних каналів з приводу так званої стандартної карти Китаю 2023 року, яка відображає претензії на індійські території», – заявив представник МЗС Індії.

Так чи інакше, але неявка вищого керівника Китаю на саміт є безпрецедентною з часу проведення першого такого саміту у 2008 році. І це, швидше за все, буде сприйнято як нехтування Індією, яка вперше приймає групу світових лідерів. Також відсутність голови КНР на саміті стане ударом по Індії, яка головує на багатосторонній зустрічі, по статусу саміту в Нью-Делі та по авторитету G20 загалом.

Путін просто боїться бути заарештованим

Причини неприїзду російського диктатора набагато банальніші. Після оголошення про міжнародний ордер на його арешт він взагалі не залишає Росію. Плюс до цього варто додати параною Володимира Путіна щодо загрози його життю.

Але прессекретар Дмитро Пєсков заявив, що Путін не поїде до Індії нібито через те, що в нього занадто щільний графік, а "головний акцент зараз - спеціальна військова операція" (так у РФ називають війну проти України). Натомість РФ представлятиме глава російського МЗС Сергій Лавров, що вже саме по собі значно знижує рівень представництва країни.

Європа хоче скористатися відсутністю Сі Цзіньпіна та Путіна

Як повідомляє агентство Bloomberg, Європейський Союз планує скористатися відсутністю Сі Цзіньпіна та Володимира Путіна на саміті "Великої двадцятки" цього тижня в Індії, щоб активізувати свою роботу з країнами так званого Глобального Півдня через зустрічі на високому рівні з африканськими лідерами.

За словами джерел, на саміті в Індії 9 вересня європейські лідери хочуть підтримати заявку Африканського союзу на постійне членство у "Великої двадцятці". Прем'єр-міністр Італії Джорджія Мелоні підтримала членство Африканського союзу у "Великої двадцятці" на останній зустрічі "Великої сімки" в Японії, і це також є пріоритетом приймаючої сторони саміту, прем'єр-міністра Індії Нарендри Моді.

Україну демонстративно не запросили

Президента України Володимира Зеленського не запросили як гостя на цей саміт. Міністр закордонних справ Індії Субрахманіям Джайшанкар заявив, що Нью-Делі не планує запрошувати Україну на саміт, аргументувавши це тим, що вона не є членом G20, а Росія, яка веде війну проти неї, є частиною групи. "G20 – це економічний форум, а не форум для геополітичних дискусій", – пояснив тоді він, додавши, що на саміті можуть обговорити економічні наслідки конфлікту, а не шляхи його вирішення.

Але тут індійський міністр явно лукавить. Слід зазначити, що минулого саміту G20 в Індонезії Україна отримала запрошення. Президент Володимир Зеленський тоді через відеозв'язок вперше представив учасникам зустрічі "Формулу миру".

Думка експерта

Володимир Фесенко, політолог:

- У відсутності Путіна та Сі Цзіньпіна різні пояснення. Путін взагалі нікуди не їздить, у нього параноя і панічно боїться з'являтися у світі після видачі ордера на його арешт і пригожинського заколоту. У нього також можуть бути проблеми зі здоров'ям.

Сі Цзіньпін більш мобільний – він був присутній на саміті БРІКС у ПАР. А G20 він проігнорує через можливе загострення відносин з Індією на кордоні в Гімалаях та Тибеті. Адже саме Індія прийматиме саміт «Великої двадцятки».

А сам по собі саміт G20 не буде ефективним, оскільки його учасники не зможуть виробити єдиної позиції в оцінці війни в Україні і не буде підсумкового документа. Частина країн «Двадцятки» поводиться дуже відсторонено і пасивно щодо цього конфлікту і не хоче встрявати в нього.

І президента України Володимира Зеленського влада Індії навмисно не запросила на саміт саме через те, щоб не посилювати протиріччя щодо оцінки війни в Україні. У Нью-Делі не хочуть посилювати конфлікт усередині «Двадцятки» із цього приводу.

Новини по темі: Індія саміт