25 листопада
Завантажити ще

12-й пакет санкцій проти Росії: по кому вдарить і наскільки сильно

12-й пакет санкцій проти Росії: по кому вдарить і наскільки сильно
Фото: gelio.livejournal.com

Євросоюз 18 грудня схвалив 12-й пакет санкцій проти Росії. Як повідомляє видання Politico з посиланням на неназваного європейського дипломата, основна мета нового пакету санкцій полягає у подальшому придушенні здатності кремля обходити санкції ЄС та годувати свою військову машину, а також урізати джерела доходів Москви.

«Європейський Союз має намір ще більше послабити здатність Росії вести агресивну війну - у тому числі шляхом подальшого посилення санкцій, а також шляхом їхнього повного та ефективного здійснення та запобігання їхньому обходу», - йдеться у прес-релізі Європейської ради.

Чи допоможе це пригальмувати російську військову машину, буде зрозуміло в майбутньому, а поки що kp.ua розбиралася, кого торкнуться нові санкції.

І конкретних людей, і цілі галузі

Черговий пакет передбачає:

  • запровадження санкцій проти понад 120 фізичних та юридичних осіб за їх роль у підриві суверенітету та територіальної цілісності України;
  • прийняття нових заборон на імпорт та експорт. Європейський Союз пропонує заборонити країнам, що до нього входять, експортувати верстати та деталі машин, які Росія використовує для виготовлення зброї проти України;
  • посилення «стелі» цін на нафту та протидія обходу санкцій ЄС.

Санкції вводяться проти представників військового, оборонного та ІТ-секторів РФ. А також:

  • спрямовані проти тих, хто організував нещодавні вибори на окупованих територіях України;
  • торкнеться відповідальних за примусове «перевиховання» українських дітей;
  • включає обмеження для людей, які поширюють дезінформацію та пропаганду на підтримку війни проти України.

Під удар потрапляють російський алюміній та алмази

ЄС також додає до свого списку заборонених товарів російський алюміній, деякі хімікати, літієві батареї, термостати, двигуни та сервомотори для безпілотників.

Пакет передбачає довгоочікувану заборону на російські алмази з 1 січня, а також поступове запровадження непрямої заборони імпорту російських алмазів, оброблених у третіх країнах. Росія є найбільшим у світі виробником алмазів за обсягом видобутку, причому понад 90% її бізнесу контролює одна компанія – "Алроса". 2021 року, за рік до початку повномасштабної війни, країна експортувала алмазної сировини на суму близько 4 млрд доларів (3,77 млрд євро), а 2022 року через відсутність санкцій ця сума знизилася незначно.

Як основна причина затримки прийняття санкцій проти російських алмазів називається секретний характер виробництва діамантів. Ці дорогоцінні камені проходять через безліч рук, поки не потрапляють до кінцевого покупця. Наприклад, російська алмазна сировина зазвичай граниться і полірується в Індії, потім надходить в торгівлю в Антверпен (Бельгія), звідки вирушає на інші ринки світу, такі як США, Гонконг та Об'єднані Арабські Емірати.

Це означає, що роздрібний продавець, найімовірніше, не зможе точно визначити походження того чи іншого діаманта, що ускладнює розподіл російського та неросійського експорту.

Думка експерта

Володимир Фесенко, політолог:

– Сказати, що ці санкції призведуть до краху російської економіки – ні. Тому що вона насамперед стоїть на експорті нафти та газу. Проте санкції послаблюють російську економіку.

Тут важливими є дві речі. Перша – санкційна політика продовжує діяти, обмежує та поступово послаблює економіку Росії. У міру сил Захід намагається цей зашморг затягувати. Це гра «в довгу».

І другий важливий стратегічний момент – Захід та Євросоюз поступово починають відмовлятися від політики «головне - торгувати, а не воювати». Він поступово скорочує свої торговельно-економічні зв'язки із Москвою. Він не може їх миттєво розірвати, бо це буде удар по економіці західних країн. Загалом санкції мають кумулятивний характер – вони накопичуються і стають дедалі чутливішими для Росії.

Світова преса

Financial Times:

- На думку деяких країн та галузевих груп, заходи все ще недостатньо жорсткі.

Відповідно до угоди групи багатих країн «Великої сімки» з 1 січня буде запроваджено заборону на російські алмази. Російський алюміній вперше потрапить під санкції із забороною імпорту дроту, фольги, трубок. Проте промисловість ЄС лобіює набагато більше, зазначаючи, що на охоплену продукцію припадає лише 15 відсотків імпорту.

«Якщо санкції щодо алюмінію не зможуть вплинути на російську економіку та її здатність вести війну, знадобляться набагато комплексніші заходи», - заявила галузева група European Aluminium.

Bloomberg:

- Основною метою нового пакету санкцій ЄС є подальше придушення здатності кремля обходити санкції ЄС та підживлювати свою військову машину, а також скорочувати джерела доходів Москви.

Reuters:

- ЄС додає секторальні та індивідуальні санкції після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року, намагаючись позбавити Росію доходів і військової техніки, що живить військову машину Москви. Включення заборони на імпорт алмазів є особливо примітним, оскільки російські алмази були одним із небагатьох товарів, ще не зачеплених санкціями ЄС.