25 листопада
Завантажити ще

Ізраїль хоче «добровільно» вигнати всіх палестинців Гази з їхньої батьківщини

Ізраїль хоче «добровільно» вигнати всіх палестинців Гази з їхньої батьківщини
Фото: REUTERS/Ibraheem Abu Mustafa

Ізраїль продовжує добиватися переселення палестинців із сектора Газа до інших країн. Тель-Авів веде таємні переговори з кількома державами. За інформацією The Times of Israel, однією з них є Конго.

«Добровільно примусове» переселення до Африки

За даними видання, яке посилається на неназвані джерела, Ізраїль шукає країни, які могли б прийняти жителів сектору Газа після закінчення бойових дій. Уряд Нетаньяху хоче зробити так зване добровільне переселення офіційною політикою, хоча проти цього рішення виступають всі країни, включаючи головного союзника Ізраїлю - США. Втім, Тель-Авів це не зупиняє.

Міністр національної безпеки Ітамар Бен-Гвір заявив, що Ізраїль не перебуває в юрисдикції США, тому вирішуватиме виключно з урахуванням власних інтересів.

«Я дійсно захоплююся США, але з усією повагою, ми не є ще однією зіркою на американському прапорі. Сполучені Штати - наш найкращий друг, але перш за все ми робитимемо те, що добре для держави Ізраїль», - сказав він.

Конго вже нібито погодилося прийняти тисячі "добровільних мігрантів" із сектору Газа, але цим Ізраїль не обмежиться, переговори ведуться ще з декількома неназваними державами. Серед можливих місць переселення розглядалася Саудівська Аравія.

"Конго буде готове прийняти мігрантів і ми ведемо переговори з іншими країнами. Наша проблема полягає в тому, щоб знайти країни, які готові прийняти жителів Гази, і ми працюємо над цим", - заявив Нетаньяху на засіданні фракції "Лікуд".

Міністр розвідки Гіла Гамліель вважає «добровільну міграцію - найкращою та найбільш реалістичною програмою наступного дня після закінчення бойових дій». Виступаючи у вівторок (2 січня) на конференції в Кнесеті з вивчення можливостей післявоєнного розвитку сектору Газа, Гамліель сказала: "Наприкінці війни правління ХАМАСа впаде. Муніципальної влади немає; громадянське населення повністю залежатиме від гуманітарної допомоги. Роботи не буде, а 60% сільськогосподарських земель Гази стануть буферними зонами безпеки".

"Добровільне" переселення порівняли із нацистською політикою

Намір Ізраїлю «добровільно» переселити палестинців викликав різку та негативну реакцію у світі. Дехто навіть порівнює такий план із закликами німецьких нацистів до створення «життєвого простору». Нагадаємо, це основний принцип усієї доктрини нацистів - Lebensraum im Osten. Для звільнення життєвого простору та розвитку арійської нації передбачалося виселити із захоплених територій корінне населення і переселити до Азії, зокрема до Сибіру – це стосувалося переважно слов'ян. А на зайнятих землях розвивати арійську культуру.

Депутат ізраїльського парламенту арабського походження Ахмад Тібі засудив подібні заклики, порівнявши їхні заяви з нацистськими закликами до Lebensraum і заявивши, що така риторика розпалює геноцид.

Також будь-яке припущення про розселення палестинців викликає великі суперечки в арабському світі, оскільки війна, яка призвела до створення Ізраїлю 75 років тому, закінчилася насильницьким переміщенням 760 000 палестинців - події, відомої в арабському світі як Накба, або «катастрофа». А через нинішню війну вже понад 1,6 мільйона палестинців були змушені залишити свої будинки.

Ізраїль посварився зі своїм найближчим союзником - США

Плани щодо "добровільної міграції" палестинців різко розкритикували США, Франція та Німеччина. Влада цих країн виступила проти вигнання палестинців.

Держсекретар США Ентоні Блінкен вважає, що «люди повинні мати можливість залишатися у Газі, своєму будинку». Сполучені Штати категорично не схвалюють заяв ізраїльських міністрів, які виступають за переселення палестинців із Гази, заявив офіційний представник американського держдепартаменту Меттью Міллер.

"Ця риторика є підбурювальною та безвідповідальною. Уряд Ізраїлю, зокрема прем'єр-міністр, неодноразово і послідовно запевняли нас, що подібні заяви не відображають політику ізраїльського уряду. Вони мають бути негайно припинені", - йдеться у заяві дипломата.

Він зазначив, що Сполучені Штати "послідовно та недвозначно заявляли, що Газа є палестинською землею і залишиться палестинською землею, а ХАМАС більше не контролює її майбутнє, і жодні терористичні угруповання не здатні загрожувати Ізраїлю". "Саме до такого майбутнього ми прагнемо на користь ізраїльтян і палестинців, регіону та всього світу", - заявив Міллер.

Ніхто не має права виселяти людей з їхньої батьківщини

Голова ООН Антоніу Гутерріш та голова агентства ООН у справах палестинських біженців Філіп Лазаріні приєднуються до тих, хто висловився проти можливого примусового переміщення мешканців Гази. ООН виступає принципово проти, заявила представниця офісу голови ООН Флоренсія Сото Ніньо.

Ніньо розповіла, що зараз близько 85% мешканців анклаву є внутрішньо переміщеними особами та живуть у жахливих умовах. Вона наголосила, що у цих людей є право повернутися до своїх будинків, і про їхнє переселення мови йти не може.

«Ми ясно даємо зрозуміти, що ми не виступаємо за масове переміщення палестинців із сектору Газа, вони повинні бути у безпеці у своїх будинках», - уточнила дипломат.

Німеччина та Франція різко розкритикували намір Ізраїлю. У німецькому МЗС заявили, що Німеччина "дуже чітко" висловила свою позицію щодо того, що не повинно бути "ніякого вигнання палестинців із Гази, а також жодного територіального скорочення сектору Газа".

Міністерство закордонних справ Франції також засудило "провокаційні заяви" про переселення палестинців. Вони були "безвідповідальними та розпалювали напруженість", зазначили у французькому МЗС. Париж закликав ізраїльський уряд утриматися від подібних заяв.