25 листопада
Завантажити ще

Російські дрони розліталися над Європою. Чому НАТО їх не збиває?

Російські дрони розліталися над Європою. Чому НАТО їх не збиває?
Фото: Telegram/Андрій Цаплієнко

Останнім часом значно почастішала кількість нібито випадкових зальотів російських безпілотників на території сусідніх з Україною країн НАТО. З чим це може бути пов'язано і які є причини збільшення чисельності цих інцидентів? Випадково вони порушують кордони чи ні – у матеріалі Коротко про.

Литва/Латвія: дрони прилітають через бездіяльність НАТО

7 вересня у Латвії розбився російський військовий дрон. За повідомленням Міністерства оборони Латвії, інцидент зафіксували у суботу у Резекненському краї на сході країни. Відповідальні служби продовжують з'ясовувати обставини інциденту, але за попередніми даними, російський військовий дрон влетів у повітряний простір Латвії з території Білорусі.

Президент Латвії Едгарс Рінкевичс заявив про необхідність колективного реагування на подібні інциденти з російськими дронами, оскільки кількість таких інцидентів на східному фланзі НАТО зростає. А глава латвійського МЗС Байба Браже анонсувала виклик представника посольства Росії у понеділок, 9 вересня.

Її колега з Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що дрони РФ почали падати на території НАТО через бездіяльність країн-членів.

"Ніщо не повинно падати на Україну, чи Латвію, чи десь на території НАТО, але це нова реальність, до якої привела наша бездіяльність, - сказав він. І додав, що Литва, звісно, ​​підтримуватиме "рішучу відповідь" союзників.

Румунія відреагувала рішучим... протестом

Повітряні сили України повідомили, що в ніч проти 8 вересня російські «Шахеди» порушили повітряний простір Румунії. У румунських повітах Тулча та Констанца, що біля кордону з Україною, мешканців попереджали про небезпеку "падіння об'єктів" на тлі чергової російської атаки по українських містах.

Це не вперше біля українського кордону у Румунії фіксують загрозу падіння російських дронів. Наприклад, у липні на тлі масованої повітряної атаки Румунія навіть піднімала винищувачі F-16. У серпні на прикордонній території румунські представники знаходили уламки збитих "Шахедів".

Міністерство закордонних справ Румунії висловило "рішучий протест проти чергового порушення повітряного простору", який міг статися під час російської атаки дронами проти України.

"МЗС категорично закликає припинити неодноразові атаки на українське населення та громадянську інфраструктуру, а також безвідповідальну ескалацію Російською Федерацією безпекової ситуації, зокрема на кордоні між Румунією та Україною", – додали там. Румунське МЗС наголосило, що поінформувало про інцидент союзників і структури НАТО і підтримує з ними зв'язок.

Також російські БпЛА неодноразово порушували і повітряний простір Молдови. У ніч на 7 вересня вони були помічені у небі над містом Єдинці, за 30 кілометрів від українсько-молдовського кордону.

Польща: хотіли збити, але завадила... погода

Російські безпілотники дедалі частіше почали з'являтися у повітряному просторі Польщі. Востаннє це було наприкінці серпня. Тоді Оперативне командування Збройних сил Польщі заявило, що під час атаки Росії українськими містами "повітряний об'єкт" залетів на територію Польщі.

Безпілотник міг упасти в районі містечка Тишовце, яке розташоване приблизно за 30 кілометрів від кордону Польщі з Україною. Міністр оборони Польщі пізніше стверджував, що польські військові збили б російську ракету, якби були ознаки, що та прямує до якоїсь цілі на польській території. А командувач збройних сил Польщі генерал-майор Мацей Кліш заявив, що безпілотник збиралися збити, але цьому завадили погодні умови.

На тлі такої нерішучості жителі Польщі вважають, що її військові мають збивати об'єкти, що пролітають над польською територією під час атак Росії на Україну, навіть якщо вони не впевнені, що це за об'єкти. Такими є дані опитування, проведеного компанією SW Reaserch для газети Rzeczpospolita.

Український військовий експерт, генерал-лейтенант та колишній заступник начальника Генштабу України Ігор Романенко вважає, що Польща не збиває російських повітряних цілей через рішення США.

"Щоб відповісти на ваше запитання, я змушений показати приклад Білорусі. Туди залітають російські дрони, вони їх збивають. А чим гірше ППО Польщі, де є ті ж F-16, які піднімаються в повітря? До того ж, ці F-16 не такі, як у нас, а останньої модернізації. Але вони з ними не працюють. Адже фактично американці не дають полякам застосовувати своє законодавство щодо того, що над своїм небом ворожі засоби повітряного нападу треба збивати", - наголосив Романенко у коментарі Коротко про.

Швеція: невідомі дрони над аеропортом

На цих країнах російські дрони не зупиняються, розширюють ареал польотів. У ніч на 9 вересня найбільший аеропорт Швеції "Стокгольм-Арланда" тимчасово призупинив прийом та відправлення рейсів після того, як неподалік були помічені невідомі дрони. Поліція розпочала розслідування, безпілотників, ймовірно, було чотири.

«Ми підозрюємо, що це був навмисний акт, але я не можу відповісти на запитання щодо його мети. У зв'язку з конфіденційністю розслідування ми не хочемо давати інформацію про те, який саме дрон був помічений чи ким», - заявив представник шведської поліції Деніел Вікдаль.

Російські дрони збиває не НАТО, а…

Але як не дивно, російські дрони почали збивати не в країнах НАТО, як і були зобов'язані це робити, а в… Білорусі. У ніч проти 5 вересня у небі над Гомелем білоруські військові збили кілька дронів «Шахед», які російська армія використовує для ударів по Україні. Факт знищення цілей, які порушили державний кордон, підтвердили у Головному штабі ВПС та військ ППО Білорусі. Щоправда, спочатку білоруське командування наполегливо не називало належність збитих апаратів, а потім усе перекинуло на Україну, мовляв, дрони були українські.

Що сказати, дивна ця союзна держава Росії та Білорусі, коли один із союзників змушений збивати безпілотники іншого, щоб захистити власні міста, а інший - використовує без погодження його повітряний простір. Набагато логічніше було б, щоб «російські БпЛА, що заблукали», і ракети над своєю територією першими стали б збивати армії країн НАТО.

Думка експерта

Іван Ступак, військово-політичний експерт Українського інституту майбутнього:

- Таку активність порушення кордонів країна НАТО можна пояснити різними причинами. Наприклад, над Швецією могло бути розвідувальне БпЛА Росії. До Латвії також міг залетіти якийсь російський "Орлан", який проводив розвідку. В інших випадках типи дронів не визначені, тому важко сказати про цілі їх використання. Ну і врешті-решт випадковість також не можна виключити.

Що ж до реакції країн НАТО на ці безпілотники, то тут складається майже комічна ситуація. Російські дрони збивають не країни НАТО, а Білорусь. І тут є кілька пояснень. По-перше, дорогими ракетами немає сенсу збивати копійчані дрони, які не несуть прямої загрози об'єктам. А крім цього, найімовірніше, це США виступають проти знищення російських дронів і переконали в цьому країни Альянсу.

Новини по темі: НАТО Європа БПЛА дрон