Завантажити ще

Що чекає світ, НАТО та ЄС, якщо президентом США стане Трамп

Що чекає світ, НАТО та ЄС, якщо президентом США стане Трамп
Фото: wikimedia.org

Світ завмер напередодні американських виборів. І це не дивно. Якщо переможе Камала Гарріс, то найімовірніше, що політика США, в основному, залишиться такою ж, як і зараз. А от якщо все добре складеться для Дональда Трампа, то високі шанси на те, що доведеться готуватися до хворобливих змін у світовій політиці.

Що буде, якщо на виборах президента США знову переможе Трамп, на що тоді чекати світу та Україні, зокрема?

Симпатія до диктаторів

Опоненти Дональда Трампа прогнозують його зовнішню політику як непередбачувану імпровізацію, спричинену симпатією до авторитарних лідерів на кшталт Володимира Путіна або антиліберально налаштованих глав демократичних держав, наприклад, таких як прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху, угорський прем'єр Віктор Орбан і президент Турції Реджеп Ердоган.

Та й сам Трамп підсвідомо не проти спробувати «приміряти мундир» диктатора. Інакше як пояснити те, що саме він зробив замах на демократію, коли, бажаючи скасувати результати виборів президента в 2021 році, спровокував штурм Конгресу США. «Занепокоєння щодо можливості диктатури обґрунтоване. Американці і весь світ мають залишатися пильними», - пише The Wall Street Journal.

НАТО варто насторожитися...

Перемога лідера республіканців не обов'язково означає кінець НАТО. Але зміни можуть бути великими.

«Сполучені Штати мають сплачувати справедливу частину, а не частини інших. Я вважаю, що США платили 90% за НАТО, а може й 100%. І не забувайте: це важливіше для них, ніж для нас. Ми маємо чудовий, великий океан між деякими проблемами», - наполягає Дональд Трамп.

Водночас Трамп думає про те, щоб суттєво зменшити роль США у НАТО та у забезпеченні безпеки Європи. Він хоче повернутися до ідеї про НАТО двох сортів – щоб країни, які витрачають на оборону менше 2% ВВП, мали менші гарантії захисту. При цьому частина команди Трампа зазначає, що де-факто формулювання статті 5 Північноатлантичного договору (про колективний самозахист союзників по Альянсу. – Ред.) не зобов'язують союзників до військового втручання для захисту партнерів по НАТО.

…а Україні – приготуватися

Експерти одностайні в думці, що результати президентських виборів у США вплинуть на кінець війни в Україні. Неможливо передбачити, і як складуться відносини Білого дому із Кремлем. Навіть попри те, що лідер республіканців хвалиться своїми чудовими стосунками з російським диктатором (навряд чи сам російський диктатор так вважає).

Трамп також хвалиться, що зупинить війну в Україні за 24 години, як тільки стане президентом. Водночас вперто не повідомляє, як він це може зробити. Американські ЗМІ не раз писали про те, що «план Трампа» передбачає фактичну здачу Україною своїх територій – Криму, Донбасу та окупованих Росією районів - в обмін на примарний мир. У публікаціях наводяться слова людей, які розмовляли на цю тему із самим кандидатом у президенти або його радниками.

Так, кандидат у віцепрезиденти Джей Ді Венс - один із найзапекліших критиків допомоги Україні. Він виступає за заморожування конфлікту по лінії зіткнення та припинення постачання озброєнь. Відновлення України у межах 1991 року він назвав фантастикою. Такі погляди публічно висловлювали і інші прибічники Трампа, чиї погляди прийнято характеризувати як ізоляціоністські.

Тому суперник Трампа – Камала Гарріс прямо говорить, якщо він переможе на виборах, то «Володимир Путін сидітиме у Києві».

Такий «мир», який за фактом означає капітуляцію України, негативно вплине і на безпеку Європейського Союзу. Повернення Трампа до Білого дому, на думку багатьох західних експертів, означатиме, що тягар військової підтримки України доведеться взяти на себе Європі.

Економічні війни не лише з Китаєм, а й з Європою

На економічному фронті Дональд Трамп також готовий воювати і зі своїми противниками, і з союзниками. Перемога Трампа, швидше за все, означатиме зниження передбачуваності, скорочення співпраці з глобальними союзниками, такими як ЄС, та посилення торгової напруги з Китаєм.

З 2016 року, коли Трампа вперше було обрано президентом, відносини США з Китаєм погіршилися, перейшовши до позиції "маленький двір, високі паркани" - жорсткі обмеження на невелику кількість технологій із значним військовим потенціалом водночас із нормальним економічним обміном в інших сферах. Трамп і зараз також планує значно підвищити тарифи на китайські товари. За його словами, такі заходи сприятимуть зростанню виробництва у США.

Багато аналітиків змалювали, що перемога Трампа може означати для світової економіки. На останньому своєму передвиборчому мітингу він заявив, що «країни ЄС такі ж погані, як і Китай», тому що вони не беруть американських товарів, але продають у Штатах свої. Експрезидент пообіцяв на мітингу, що «запровадить мита у 100% або навіть 200% на товари з європейських країн».

Німецький економічний інститут IW вважає, що перемога Трампа на президентських виборах у США може стати серйозним ударом для економіки Німеччини, особливо якщо він розпочне торговельну війну між США та Європою.

Думка експерта

Олег Саакян, експерт-міжнародник:

- У разі перемоги Трампа насамперед варто очікувати на перманентну інституційну кризу в США. Посилиться напруга у трансатлантичних відносинах, тобто з Європою і навіть тихоокеанськими союзниками США.

Україні ж варто готуватись до того, що Трамп спробує нав'язати прості рішення у складних питаннях російсько-української війни. Це означає – примусити Київ до компромісів, а-ля «здавання окупованих територій в обмін на мир». На Близькому Сході він підтримуватиме Ізраїль проти Ірану. А всередині США варто чекати на ще більшу поляризацію американського суспільства.