Завантажити ще

В Ізраїлі затримали помічника Нетаньягу через злив ЗМІ секретних документів

В Ізраїлі затримали помічника Нетаньягу через злив ЗМІ секретних документів
Фото: t.me/netaniahurus

В Ізраїлі затримали колишнього прессекретаря прем'єр-міністра Беньяміна Нетаньягу Еліезера Фельдштейна. Його підозрюють у зливі в іноземну пресу секретних військових документів, що могло поставити під удар переговори з ХАМАС щодо звільнення заручників, яких утримують бойовики в Секторі Гази. Про це повідомили BBC News і CNN.

Помічник Нетаньягу — один із чотирьох встановлених підозрюваних у причетності до витоку. Троє інших – співробітники ізраїльської служби безпеки. За даними Haaretz, одного з них відпустили, а двох інших на час розгляду помістили під арешт.

Ця справа дала можливість лідерам ізраїльської опозиції публічно поставити питання, чи не причетний до витоку сам Нетаньяху — хоча канцелярія прем'єра це категорично заперечує. На адресу Нетаньягу давно звучать звинувачення в тому, що той нібито затягує переговори про перемир'я на догоду своїм ультраправим партнерам по коаліції.

Агентство внутрішньої безпеки Ізраїлю та керівництво армії країни розпочали власні внутрішні розслідування у справі про витік у вересні, після того як уривки секретних документів були опубліковані в британському тижневику Jewish Chronicle та німецькому таблоїді Bild саме тоді, коли переговори про заручників вступили у вирішальну фазу.

В одній зі статей повідомлялося про виявлення документа, що нібито свідчить, що тодішнього лідера ХАМАС Ях'ю Сінвара (пізніше вбитого Ізраїлем) начебто збиралися таємно вивезти разом із заручниками до Єгипту через Філадельфійський коридор на кордоні з Газою. Другий текст повідомляє про нібито розіслану керівництвом ХАМАС внутрішню службову записку, де викладалася стратегія Сінвара, спрямована на те, щоб будь-якими способами чинити перешкоди переговорам про звільнення заручників, затягуючи їх максимально надовго. Як з'ясували ізраїльські журналісти, перший документ виявився фіктивним, а авторство внутрішньої записки належить бойовикам ХАМАС найнижчої ланки.

У п'ятницю Нетаньягу відкинув усі ці звинувачення, заявивши, що документ, опублікований Bild, ніколи не надходив до його канцелярії. А в суботу уточнив, що про витік секретної документації він і сам дізнався з газет. Не назвавши Фельдштейна на ім'я, прем'єр дав зрозуміти, що його колишній помічник ніколи не брав участі в нарадах з питань безпеки та не ознайомлювався з конфіденційними документами. Попри всі ці заяви скандал, що шириться, ще більше нашкодив і без того зіпсованим відносинам між урядом та сім'ями заручників.

У вересні, після того як з'явилися новини про вбивство шести ізраїльських заручників, які перебували у полоні в ХАМАС, протести щодо угоди про заручників досягли безпрецедентного рівня. Опозиція підозрює, що Нетаньягу використав документи, які приписують ХАМАС і передані німецькому таблоїду Bild та британській Jewish Chronicle, щоб підірвати протести, припустивши, що демонстранти потрапляють у пастку ХАМАС. Син прем'єр-міністра Яір Нетаньягу просував статті у своїх соціальних мережах.