Президент США Джо Байден 1 грудня помилував свого 54-річного сина Хантера за всі злочини, які він «вчинив чи міг скоїти» з 1 січня 2014 року до 1 грудня 2024 року. Як заявили в Білому домі, в помилування входять «всі пред'явлені обвинувачення і ті, що розглядаються в суді, у тому числі ті, які призвели до засудження». Деталі цієї гучної історії - у матеріалі Коротко про.
Нагадаємо, Хантеру Байдену загрожувало 25 років в'язниці та штраф у розмірі 750 тисяч доларів за ухилення від податків, незаконне придбання зброї, підробки документів, порушення з наркотиками та інші злочини. Дві федеральні справи проти Байден-молодшого – повідомлення неправдивих відомостей у формі на придбання зброї та ухилення від сплати податків – будуть припинені. Хоча остаточні вироки мали бути винесені уже 12 грудня (у справі про зброю) і 16 грудня (справа про ухилення від податків).
Торік присяжні визнали Хантера Байдена винним у тому, що він при купівлі зброї приховав той факт, що був наркоманом. Потім Хантер Байден сам визнав провину в іншій справі - про ухилення від податків. Він не заплатив близько 1,4 млн доларів податків у період з 2016 по 2019 рік, оскільки, за його словами, боровся з наркозалежністю. Пізніше він сплатив ці податки з відсотками та сумою штрафу. Незважаючи на це та на його визнання, розслідування у справі продовжилося.
Також навколо сина президента США шуміли скандали й іншого, але не меншого кримінального штибу. Наприклад, ЗМІ повідомили, що, за словами Хантера Байдена, у 2018 році в Лас-Вегасі його ноутбук із метою шантажу викрали «російські наркоторговці». Ноутбук знайшли забутим у комп'ютерному магазині, і поліція виявила там багато цікавих листів та секретних документів. Зокрема, про те, як Хантер купував дорогі авто і витрачав тисячі доларів на повій та стриптизерок. Начебто б нічого особливого, бачили ми й не таке, - а ось американські правоохоронці заявили, що все це докази залучення Хантера Байдена до кримінальної діяльності у сфері наркотрафіку та організованої проституції.
Пред'являли Байдену-молодшому претензії і за лобіювання перед батьком-президентом чиїхось інтересів, і незаконні угоди, і відмивання грошей – причому йшлося про українську компанію Burisma Holdings, де Хантер був членом ради директорів. 2016 року генпрокурор України Віктор Шокін заявив, що його звільнили з посади через тиск Байдена після початку розслідування діяльності компанії Burisma.
Поки що чинний президент США Джо Байден заявив, що звинувачення на адресу його сина Хантера були спробами «зламати» його самого.
«Я вірю в систему правосуддя, але я також вважаю, що політика вплинула на цей процес і призвела до судової помилки… Хантера виділили лише тому, що він мій син, а цього не може бути», - заявив президент США.
При цьому в червні, після винесення вироку у справах сина, президент США переконував громадськість, що не помилує Хантера, оголосивши: «Я сказав, що я підкорюся рішенню присяжних. Я підкорюся». Усього, як підрахували прискіпливі журналісти, президент твердо заявляв про це шість разів. Повторив він це і місяць тому, а минулими вихідними підписав помилування.
Президент США вважає, що його син отримав надто тяжке покарання.
– Людей майже ніколи не судять за тяжкі злочини через те, як вони заповнюють формуляр на зброю, – зазначив Байден-старший. Також він зазначив, що людям, які «запізнилися зі сплатою податків через залежність, зазвичай пропонуються некримінальні рішення».
- Я сподіваюся, що американці розуміють, чому батько і президент ухвалюють це рішення, - пояснив Джо Байден. І додав, що він дотримався обіцянки не втручатися в роботу Мін'юсту США, поки йшов розгляд. А помилування – це вже дещо інше.
Рішення президента Байден викликало обурення серед американців, особливо серед тих, що підтримують новообраного президента Трампа. Вже висловився підприємець Ілон Маск, який написав у соцмережі Х: «Мене не турбують проблеми з наркотиками, але ставити під сумнів цілісність Сполучених Штатів – недобре». Сам Дональд Трамп назвав помилування Хантера Байдена «зловживанням та помилкою системи правосуддя». При цьому сам Трамп неодноразово заявляв, що хоче помилувати всіх засуджених за штурм Капітолію 6 січня 2021 року.
- Чи використовує Джо своє президентське помилування і для заручників 6 січня, які вже багато років перебувають у в'язниці, - також запитує Трамп на своїй платформі Truth Social. Республіканець часто називав штурмовиків Капітолію, засуджених після 6 січня 2021 року, «заручниками».
Скасувати помилування новий президент США не зможе. Сам Хантер Байден урочисто заприсягся, що все усвідомив, покаявся і має намір присвятити своє життя допомозі людям із залежностями.