6 сiчня
Завантажити ще

Політолог Олег Саакян про перспективи-2025: можливість закінчення війни, виборів та нові гарячі точки

Політолог Олег Саакян про перспективи-2025: можливість закінчення війни, виборів та нові гарячі точки
Фото: ФБ Олег Саакян

Судячи с міжнародної напруги, яка з'явилася в цьому році, значна частина світових проблем перейде і в наступний 2025 рік. Ба більше, можуть з’явитися нові гарячі точки в світі і посилитись вже існуючі конфлікти. І навіть виникнути нові геополітичні розломи. До чого слід готуватися в наступному році - журналіст Коротко про з’ясовував в експерта-міжнародника, співзасновника Національної платформи стійкості та згуртованості Олега Саакяна.

Будуть посилюватися світові точки розколу

- Багато експертів та аналітиків прогнозують, що в наступному 2025 році слід очікувати геополітичної ломки усталених систем в світі. Непередбачуваний Трамп, ріст популярності ультраправих та прихильників Росії, посилення Китаю…

- Наступний рік стане часом тотальної стратегічної невизначеності. І для України важливо те, що будуть посилюватися світові точки розколу. Тобто будуть нові спалахи конфліктів, їх продовження та війни, які вже існують зараз. Також слід очікувати посиленні трансатлантичного напруження, тобто ріст протиріч між США та Європою.

Відповідно, для Києва важливо працювати як разом з колективним Заходом, так і з Америкою та країнами Європи окремо. І мати повноцінне окремий порядок денний як з коаліцією рішучих країн Європи, так і з коаліцією нерішучих стосовно допомоги Україні. Для нас це окремі напрямки, окремі треки, з яким потрібно працювати. Ну і звісно ж, це рік для посилення української самоспроможності та стійкості, так як в нас накопичилася ціла низка дисфункції в системі державного управління, які потрібно вирішувати. І з цими проблемами ми не зможемо бути ефективними ні зовні, ні всередині, ні в питаннях оборони.

- Також прогнозують, що 2025 стане переломним для України. Як ви вважаєте, в якому сенсі - хорошому чи поганому?

- Я не думаю, що його можна назвати переломним, тому що в нас кожен рік переломний. Ми весь час знаходимося на межі виживання з 2022-го і по нинішній час. Так буде і в наступному році.

- Чи буде Дональд Трамп примушувати Київ до миру?

- Можливо, але в нього немає ефективних механізмів для цього. Крім того, ми бачимо, що зараз є ціла низка невідомих факторів, через які важко говорити про мирні переговори. Наразі і ситуація на фронті не вивела баланс сил в один чи інший бік, ні Росія, ні Україна там не домінують.

Як на мене, ми просто побачимо входження в процес переговорів. Але це продемонструє всім їх недоречність, і менш ніж за пів року весь переговірний запал вивітриться. Тому переговори нічим не завершаться, оскільки вони не мають жодних реальних перспектив. Звісно, якщо не відбудеться якихось катаклізмів у Росії або Україні.

- А в Росії можливі катаклізми?

- Судячи з того, як зараз в них нагріваються проблеми в фінансовому секторі, то проблеми в Росії можуть проявитися до середини 2025 року. Для них буде дуже кризовою весна наступного року.

- Які шанси на завершення війни в 2025-му?

- Тільки якщо в Росії розпочнуться серйозні структурні кризові процеси. Вірогідність цього є, але нам треба бути готовими до продовженні війни, причому в режимі війни на виснаження.

Перспективи завершення нашої війни з російським агресором поки що не проглядаються. Фото: ФБ Збройні Сили України

Перспективи завершення нашої війни з російським агресором поки що не проглядаються. Фото: ФБ Збройні Сили України

Трамп вже не зможе одноосібно впливати на ситуацію в світі та Україні

- Як буде вести себе Дональд Трамп в цьому процесі? Кому він  підіграватиме – нам чи Москві?

- Ні тим ні другим. Його уявлення про завершення війни і роль Сполучених Штатів відмінне від інтересів Росії. Для України все буде залежати від того, як в цілому будуть формуватися контексти політичних процесі у світі і яку позицію буде займати низка інших країн у світі. Але не треба абсолютизувати вплив Трампа. Він не зможе одноосібно впливати на ситуацію, це вже не середина ХХ століття. Наразі Америка ні ресурсно, ні організаційно не відповідає тій ролі, яка за нею зараз зарезервована в міжнародному порядку. Якраз російсько-українська війна показала, що зараз «світовий шериф» вже зовсім не той.

- А чого все таки хоче Трамп для припинення цієї війни – мир в обмін на окуповані території?

- В такій формулі можуть мислити в його команді, але як саме завершити російсько-українську війну, Дональд Трамп не знає. І, вв'язуючись в цю бійку, він і його команда не знають, як вони з неї вийдуть. Ба більше, він людина, яка мислить угодами, а в угодах є такий принцип: поки не вирішене хоч одне питання – не вирішене ніщо. Тому новий американський президент до останнього моменту зберігатиме широке поле невизначеності і відсутність будь якої конкретики.

- А якщо ми не пристанемо на його пропозицію миру, як він може повести себе в такому випадку? Припинить допомогу нам чи ні?

- Він може зменшити її як в кількості, так і якості. Наприклад, заборонить використання зброї по території Росії, не дасть певних видів озброєння. Але повністю припинити підтримку України йому буде складно, тому що в нас є двопартійна підтримка в Сполучених Штатах.

- Які перспективи вступу України в ЄС та НАТО в 2025 році?

- Поступ в цьому напрямку посилиться, але я би не очікував в наступному році ані вступу в НАТО, ані в ЄС. Дуже багато країн не хоче брати нас в Альянс, щоб не брати на себе ризики посилення конфронтації з Росією.

- Вибори в Україні в прийдешньому році відбудуться чи ні?

- В першій половині року це абсолютно неможливо. Деяка вірогідність їх проведення є восени наступного року. Але все буде залежати від того, як проходитиме російсько-українська війна. Без створення безпекових умов про вибори говорити немає сенсу. Лише якщо буде досягнуте якесь перемир'я, то в такому випадку вибори можуть бути, але, боюсь, що вони стануть тоді прологом до ще більших викликів для нас.

Чи зможе Дональд Трамп зупинити всі війни у ​​світі – велике питання. Фото: ФБ Дональд Трамп

Чи зможе Дональд Трамп зупинити всі війни у ​​світі – велике питання. Фото: ФБ Дональд Трамп

Ядерна зброя поступиться лазерній

- Де в наступному році ще можуть спалахнути конфлікти та посилитись існуючі?

- Це Африканський континент, Близький Схід, не вщухатиме Південний Кавказ, залишається ризикованою точкою Південно-Китайське море навколо Філіппін, можуть бути провокації на Корейському півострові.
 
Китай навряд чи в наступному році нападатиме на Тайвань, бо немає зараз для цього ані політичної, ані ресурсної можливості. Можливі якісь провокації, прощупування. Але загалом Пекін не готовий до тайванської кампанії.

- Що буде відбуватися в Сирії, подальша війна чи якісь домовленості?

- Ключові регіональні гравці при збереженні внутрішньої невизначеності і конкуренції будуть намагатися перевести процес в політичну боротьбу. І дуже сильно це буде залежати від позиції Туреччини та Ізраїлю, які зараз активно захоплюють сирійські території.

- Північна Корея також буде втягуватися в конфлікт в Україні?

- Думаю, що ні, Північна Корея буде допомагати тилам Росії, тобто поставками зброї. Але з військами, я думаю, нарощення корейського контингенту серйозно не відбуватиметься.

- А чи буде в наступному році посилюватись ядерне протистояння між ядерними країнами?

- Ядерна риторика та взаємні залякуванні продовжаться, але сильного протистояння не буде. Тим паче на тлі розвитку лазерних технологій. Цілком вірогідно, що ще до кінця цього десятиліття ми побачимо, як вага ядерної зброї порівняно з лазерною знизиться і вона вже перестане бути суперсилою.