Під час перебування британського прем'єр-міністра Кіра Стармера у Києві 16 січня Британія та Україна підписали договір " Партнерство на 100 років ".
Кір Стармер та Володимир Зеленський назвали цей документ, який передбачає співпрацю у сфері оборони та науки, а також створення нових громадських зв'язків між обома країнами, історичним. Як мінімум про це говорить термін, на який його уклали, адже подібні документи з іншими країнами розраховані максимум на 10 років. Коротко про - про усе, що відомо про цю угоду.
Рік тому Великобританія (перша з низки країн Заходу) підписала з Україною двосторонню угоду у сфері безпеки терміном на 10 років. Новий документ, по суті, дублює його, але розширює за рахунок інших сфер. Він охоплює всі ключові сфери співробітництва - від "посилення обороноздатності" - найголовнішої для Києва умови - до "протидії іноземним інформаційним маніпуляціям та втручанням", "захисту клімату" та "соціокультурних зв'язків".
На офіційному сайті уряду Великобританії зазначається, що угода між двома країнами торкається дев'яти ключових напрямків. Вона спиратиметься на інновації, силу та стійкість, які Україна продемонструвала, захищаючись від Росії, та сприятиме забезпеченню довгострокової безпеки і економічного зростання обох держав.
Посол України у Великій Британії та колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, який зустрічав Стармера на залізничному вокзалі в Києві, повідомив, що особливу увагу у договорі приділено питанням безпеки. У Великій Британії наголошують, що Україна має висококваліфіковану армію та ефективний технологічний сектор, здатний швидко розробляти та впроваджувати сучасну боєздатну техніку. Співпраця з Україною в галузі безпеки зміцнить і саму Британію. Тому документ передбачає подальшу військову допомогу.
Також договір передбачає посилення системи оборонних закупівель України та передачу технологій між Києвом та Лондоном для спільного виробництва оборонної продукції. Особлива увага буде приділена інноваціям та посиленню прав інтелектуальної власності на передані технології, а також сторони будуть узгоджувати їх з вимогами НАТО.
У МЗС Британії зазначили, що угода «підсилить військову співпрацю в галузі морської безпеки та створить нові принципи роботи для зміцнення безпеки в Балтійському, Чорному та Азовському морях та запобігання російській агресії». А глава Офісу президента Андрій Єрмак пояснив, що в документі йдеться, зокрема, про створення спільної флотилії, співробітництво для нарощування оборонних здібностей у провадженні української зброї, а також захист і відновлення української спадщини, пошкодженої чи зруйнованої Росією, та навчання українських військових у Великобританії.
Передбачається також запуск нової схеми, яка покликана відстежувати на світовому ринку зерно, яке Росія вивозить з окупованих українських територій. Ця ініціатива розроблена у відповідь на звернення України до країн G7 із проханням допомогти виявляти викрадене зерно, яке російські сили заново маркують та продають.
Використовуючи передові наукові технології, які дають змогу визначати походження зерна, Великобританія створила базу даних, щоб підтримати Україну у боротьбі з крадіжками сільськогосподарської продукції з окупованих регіонів.
Крім цього, договір закріплює позицію Великобританії як пріоритетного партнера України в енергетичному секторі, стратегії видобутку критично важливих корисних копалин. Також передбачається об'єднання експертів для розвитку науково-технічного партнерства у галузі охорони здоров'я, агротехнологій, космічних досліджень та безпілотних технологій, а також запровадження навчальних проєктів для формування довготривалих дружніх відносин.
Цікаво й те, що цей договір має і закриту, секретну частину, яка не розголошується. "Є також закрита, таємна частина угоди. Все те, що справді нам додає стійкості та можливостей розвиватися", – пояснив президент Володимир Зеленський. Газета The Guardian зауважила, що цей документ укладається на тлі побоювань, що США можуть почати згортати свою підтримку Україні. У зв'язку з цим можна припустити, що непублічна частина може включати якраз особливості сценаріїв співпраці між країнами, якщо допомога із-за океану закінчиться.
Угода набирає чинності з дати отримання сторонами останнього повідомлення про виконання їхніх внутрішньодержавних процедур, необхідних для набуття чинності, та залишається чинною протягом 100 років, якщо жодна із сторін не припинить її дію. У той же час угода може бути припинена будь-якою із сторін шляхом надсилання письмового повідомлення. Дія угоди припиняється через шість місяців з дати отримання такого повідомлення.